۰مورد

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

فیلترها

Product was successfully added to your shopping cart.

آچار آلن

تنظیم جهت صعودی

13 آیتم

تنظیم جهت صعودی

13 آیتم

آچار آلن و انواع آن

احتمالا تا به حال به پیچ­‌هایی برخورده­‌اید که متفاوت هستند و یک فرورفتگی به شکل شش‌ضلعی دارند. مسلما این نوع پیچ­‌ها را نمی‌توانید با آچارهای معمولی باز و بسته کنید. برای اینکار باید از آچار آلن استفاده کنید. آچار آلن، ابزاری L شکل با سطح مقطع شش‌ضلعی است که برای باز کردن پیچ‌­های آلن به کار می­‌رود و خیلی برای کاربردهای خانگی مرسوم نیست. لازم است بدانید این ابزار دستی بر خلاف ظاهر ساده و کوچک و وزن سبکی که دارد، گشتاور و نیروی بسیار بالایی برای باز و بسته کردن پیچ­‌ها دارد. اسم آلن از اسم کارخانه آمریکایی که اولین بار این آچار را تولید کرد، گرفته شده است. برای استفاده از آچار آلن سمت کوتاه آن را در داخل پیچ فرو می­‌کنیم و از دسته بلند به آن نیرو وارد می­‌کنیم و می‌چرخانیم. البته هر دو سر آچار آلن را می‌­توان استفاده کرد. برای فضاهای باریک­‌تر و جاهایی که پیچ در انتهای یک سوراخ بلند قرار دارد، می‌­توان از سر بلندتر آچار آلن برای باز و بسته کردن پیچ استفاده کرد. آچار آلن در سایزهای مختلف براساس دو استاندارد متریک برحسب میلی­متر و استاندارد اینچی هستند.

انواع آچار آلن:

  • آچار آلن بلند:

دسته بلندی دارد و برای حالتی مناسب است که نیاز به گشتاور و نیروی بیشتری داریم و همچنین زمانی که دسترسی به پیچ سخت است.

  • آچار آلن کوتاه:

دسته کوتاه‌­تری دارد و در جاهای کم ارتفاع که برای چرخاندن آچار فضا کم است، استفاده می‌­شود.

  • آچار آلن ریز:

سایز نوک یا سری این نوع آچار آلن بسیار کوچک است و برای پیچ‌­های ریز از آن استفاده می‌­شود و مسلما طول دسته آن کوچک­تر است.

  • آچار آلن سرگرد:

سری این نوع آچار آلن، گرد است و باعث می­‌شود بتوان به صورت مایل و زاویه­‌دار آچار را به داخل پیچ فرو کنید. کار کردن با آن چندان راحت نیست.

  • آچار آلن ستاره‌­ای یا خورشیدی یا مثلثی:

آچار ستاره‌­ای نوعی آچار آلن است که سطح مقطع آن به جای شش‌ضلعی، به شکل یک ستاره شش‌پر است. بیشتر برای باز و بسته کردن قطعات لپ‌تاپ، کامپیوتر و موبایل استفاده می‌شود.

راهنمای خرید آچار آلن

در این قسمت نکات مهم خرید آچار آلن که باید به آن‌ها توجه کنید را می­‌خوانید.

در قسمت بالا، انواع آچارهای آلن را بر اساس کارکرد، معرفی کردیم. آچار آلن به صورت چاقویی، کمربندی، حلقه­‌ای و آچار پیچ‌گوشتی عرضه می‌­شود. مثلا آچار چاقویی شامل چندین آچار است که داخل یک دسته به صورت تاشو قرار گرفته­‌اند. به این ترتیب مجموعه‌­ای از آچارهای آلن در یک فضای کوچک و قابل حمل جای می­‌گیرند. شما می‌­توانید با توجه به نیازتان یکی از این مدل‌­های آچار آلن را انتخاب کنید. دومین نکته‌­ای که باید در حین خرید باید به آن توجه کنید، سایز آچار آلن است. معمولا آچارهای آلن را براساس سایز نوک یا سری آن‌­ها خریداری می­‌کنند. سایز آچار آلن ستاره­‌ای را بر حسب اینچ و با حرف T می‌­نویسند و سایز آچار آلن معمولی یا شش‌ضلعی را بر حسب میلیمتر بیان می­‌کنند. پس برای خرید آچار به این سایزها توجه کنید. دقت کنید که جنس آلن از فلز یا فولاد با رویه آب‌کاری شده باشد تا از زنگ‌­زدگی و خوردگی آن جلوگیری شود. آچار آلن را هم به تکی و هم به صورت ست آچار آلن می‌­توانید خریداری کنید. پیشنهاد ما به شما خرید ست یا مجموعه­ آچار آلن است چرا که مقرون به صرفه­‌تر است و سایزهای بیشتری دارد.

قیمت آچار آلن

قیمت آچار آلن را جنس، برند و نوع آن مشخص می‌­کند. آچار آلن‌­هایی که فولادی هستند نسبت به آلن­‌هایی که از آلیاژ کروم-وانادیوم ساخته شده­‌اند، ارزان‌­تر هستند. علاوه‌براین در صورتی‌که ست آچار آلن می­‌خرید، تعداد آلن‌­هایی که در ست وجود دارد، جعبه‌­دار بودن و جنس جعبه ست آلن روی قیمت آن تاثیرگزار است.