با ما در تماس باشید
۰۲۱-۶۶۷۳۷۸۹۶

۰مورد

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the left

انواع مته و کاربردهای آن

By ابزار رضا 1 years ago 56 بازدید بدون نظر

انواع مته و کاربردهای آن

مته ابزاری برای ایجاد حفره و سوراخ هایی با ابعاد و عمق های متفاوت در اجسام مختلف می باشد . این عمل معمولا به وسیله دریل های مختلف و با حالت چرخشی انجام میشوند . مته­ ها دارای تنوع زیادی از نظر کاربرد می باشند اما پرکاربردترین آن ها ، از نوع الماسه و آهن خواهند بود . مته الماسه برای سوراخکاری در دیوار و بتن ، و مته آهن برای آهن و در برخی موارد برای چوب مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

معرفی مته الماسه

مته الماسه برای سوراخکاری در انواع بتن ،دیوار و مصالح مشابه ، کاشی و در واقع سوراخکاری هایی که مربوط به امورات ساختمانی میشود کاربرد دارد و بهترین حالت استفاده از آن برای دریل های چکشی خواهد بود .

مته الماسه با توجه به طراحی خاصی که دارد به عنوان سوراخ کردن مصالح ساختمانی نظیر سنگ و گچ و سیمان کاربرد فراوانی خواهند داشت . با توجه به نوع کارایی آن ها نیاز است که از مقامت بالایی برخوردار باشند. به همین جهت در تولید این مته از ترکیبات کربن استفاده می‌شود.

 

انواع مته و کاربرد آن

معرفی مته آهن

مته آهن همینطورر که از نامش مشخص است ، برای سوراخ کردن آهن ،چدن ، استیل استفاده می شود.از این نوع مته برای سوراخ کردن چوب نیز میتوان استفاده کرد .

جنس مته ­های آهن معمولا تمام الماسه یا تمام فلز آلیاژی هستند و اگر سر آن ها بشکند و یا کند شود ، می شود آنها را تیز و یا به اصطلاح عامیانه چاق کرد .

مته آهن در دو نوع کوتاه و بلند موجود می باشد.

 

مته آهن کوتاه

کاربرد اصلی مته آهن کوتاه در سوراخ کردن ورق های نازک می باشد.آلیاژ به کار رفته در این نوع مته همانند مته های معمولی می باشد .

 

مته آهن بلند

آلیاژ به کار رفته در این نوع مته هم تمام الماسه خواهد بود . از این مته به عنوان سوراخ کردن فلزات در عمق زیاد و یا قوطی ها استفاده میشود. به علت بلند بودن مته و احتمال شکستن در حین کار، برای کار با این نوع مته از دور پائین دریل چکشی موقع کار استفاده کنید .

 

 

در کنار دو مته کاربردی الماسه و آهن که در بالا درباره آن ها صحبت کردیم ، مته های دیگری نیز وجود دارند که از آن ها برای سوراخکاری در مصالح و بتن نیز استفاده میکنند که به مختصر به آن ها میپردازیم .

 

مته چوب

مته چوب ، یکی از کاربردی ترین مته ها و مقرون به صرفه از نظر اقتصادی میباشد که در صنایع چوب و MDF مورد استفاده قرار میگیرد . به دلیل قیمت پائین ، این نوع مته ها بسیار مقرون به صرفه تر از مته های آهن می باشند .

 

انواع مته و کاربرد آن

مته خزینه

مته خزینه برای سوراخکاری جای پیچ مورد استفاده قرار میگرد ، به نحوی که گل پیچ در چوب و MDF پنهان شود و در قطعه کار قرار بگیرد.

 

مته کبالت

مته کبالت نیز از پرکاربرد ترین مته می باشد ، در واقع همان مته آهن است با این تفاوت که در مته کبالت معمولا 5% کبالت استفاده شده و مقاوت بالایی که دارد و تحمل دماهای بالاتر مته را حاصل  می شود.مته کبالت برای سوراخ کردن فولاد و فولاد ضد زنگ مورد استفاده قرار میگیرد .

 

 

مته آلومینیوم

مته آلومینیوم مته ای مناسب برای سوراخکاری فلزات نرم مانند آلومینیوم و مس خواهد بود. در هنگام کار با این نوع مته باید دریل را بر روی دور بالا تنظیم کنید .

 

 

مته گرانیت

برای سوراخکاری در سنگ های گرانیتی از مته گرانیت استفاده میشود .یکی از نکات مهم در استفاده از مته گرانیت این است که در حین کار حرارت زیادی ایجاد خواهد شد ، در نتیجه برای جلوگیری از هرگونه آسیب به مته و قطعه کار و نیز کارکرد بهتر مته از آب باید استفاده کنید و هر چند لحظه یکبار سر مته را درون آب بزنید و یا کمی آب بر روی قطعه بریزید . در هنگام کار با این نوع مته بایستی حالت دریل بر روی چکشی قرار بگیرد .

 

 

 

معرفی گردبر

گردبر ها نوع دیگری از مته ها هستند که حفره دایره ای شکل را در سطح کار ایجاد می کنند.

گردبرها اصولا به سو نوع الماسه ، بایمتال یا استیل و چوب طبقه بندی میشوند .

گردبر های الماسه بیش تر برای ایجاد سوراخ برای هالوژن های برق در سقف ها استقاده می شوند اما برای ایجاد حفره بر روی مواد غیر از سنگ نیز کاربرد خواهند داشت.

گردبر های بایمتال یا استیل نیز برای کلیه قطعات فلزی و استیل مورد استفاده قرار میگیرند.گردبرهای چوب و ام دی اف نیز همانطور که از اسمشان مشخص است برای ایجاد سوراخ گرد بر روی  MDF و چوب می باشد. همچنین از این نوع گردبر ها می توانید به عنوان سوراخ کردن فولادهای آلیاژی نیز استفاده کنید .

انواع مته و کاربرد آن