مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

کمپرسورهای باد به‌عنوان ابزارهای اساسی و بی‌نظیر در بسیاری از صنایع و کسب‌وکارها اهمیت دارند. این دستگاه‌های قدرتمند، نیازهای مختلف مانند پر کردن لاستیک‌ها، رنگ‌آمیزی خودروها و انتقال انرژی به ابزارهای گوناگون و … را با قدرت و کارایی بالایشان تأمین می‌کنند. این مقاله جامع‌ترین راهنمای خرید پمپ باد است و با مطالعه آن بهترین تصمیم را بر حسب شرایط خودتان خواهید گرفت. با ما همراه باشید.

پمپ باد یک دستگاه است که برای تأمین هوای فشرده موردنیاز ابزارهای پنوماتیک مانند میخ کوب‌های بادی یا آچارهای بکس بادی استفاده می‌شود. این دستگاه در انواع و اندازه‌های مختلفی در بازار موجود است و برای فشرده‌سازی هوا و گازهای مختلف مانند اکسیژن و ازت هم استفاده می‌شود.

روش کار کمپرسور هوا بسیار ساده است. ابتدا هوا را در فشار مشخصی فشرده و سپس آن را با فشار بالا ارسال می‌کند. آزاد شدن هوا با سرعت زیاد به خارج، انرژی جنبشی را ایجاد می‌کند که برای مصارف مختلف صنعتی استفاده می‌شود. در نتیجه این عمل، دما افزایش می‌یابد؛ بنابراین بسیاری از کمپرسورهای هوا دارای خنک‌کننده هستند تا دمای گاز خروجی را کاهش دهند.

 راهنمای خرید پمپ باد، استفاده از پمپ باد برای میخکوب

قبل از خرید پمپ باد چه فاکتورهایی باید بررسی شود؟

در حال حاضر پمپ بادهای مختلفی با امکانات متفاوت وجود دارد. اگر چه تنوع در مدل و قیمت این ابزار کاربردی کار را برای انتخاب بهترین مدل سخت می‌کند. اما داشتن اطلاعات درباره برخی از پارامترهای پمپ باد تا حدود زیادی می‌تواند به شما در انتخاب کمک کند. مهم‌ترین نکاتی که در این راهنما مورد بررسی قرار گرفته، در ادامه توضیح داده شده است.

1. کاربرد، فاکتور اساسی برای انتخاب پمپ باد

اولین موضوعی که در راهنمای خرید پمپ باد باید بررسی شود، «کاربرد پمپ باد» است. اگر قصد استفاده خانگی دارید، پمپ بادی که کوچک، سبک و قابل حمل باشد مناسب است؛ اما برای استفاده حرفه‌ای در محیط‌های صنعتی یا تجاری باید یک پمپ باد با قدرت بیشتر، سرعت شارژ بالا و قابلیت انجام کارهای سنگین‌تر را انتخاب کنید.

2.خرید با توجه به حجم مخزن پمپ باد

یکی از پارامترهای اساسی در انتخاب و خرید کمپرسور هوا، توجه به حجم مخزن آن است. حجم مخزن، اگرچه نقش اساسی در عملکرد کمپرسور ندارد؛ اما برای ذخیره‌سازی هوا و استفاده بهینه از دستگاه بسیار اهمیت دارد. حجم مخزن بزرگ‌تر می‌تواند عملیات حمل‌ونقل را دشوارتر کند، به‌ویژه برای مصرف‌کنندگان خانگی که به دنبال کمپرسوری برای استفاده در منزل هستند. حجم مخزن پمپ‌هایی که در بازار وجود دارند عبارت‌اند از:

  • کمپرسورهای 10 لیتر (مناسب مصارف خانگی یا افرادی که نصاب هستند.)
  • کمپرسورهای 24 / 25 / 50 لیتر (مناسب افرادی که کار نیمه‌صنعتی دارند.)
  • کمپرسورهای 80 و 100 لیتر (مناسب برای کارهای مکانیکی)
  • کمپرسورهای 150 لیتر (مناسب برای کارهای مکانیکی)
  • کمپرسورهای 250 لیتر (مناسب برای کارهای مکانیکی)
  • کمپرسورها بالاتر (مناسب برای حوزه‌های صنعتی و کارگاه‌ها)

3. تاثیر صدا دار بودن یا بدون صدا بودن در انتخاب پمپ باد

کمپرسورها به دو دسته صدا دار و سایلنت تقسیم می‌شوند. پمپ‌های صدادار معمولاً در دسته پمپ‌های صنعتی قرار می‌گیرند و همراه با لرزش هستند. این مدل‌ها مانند کمپرسورهای باد پیستونی یا اسکرو از قدرت بالایی برخوردارند. اما کمپرسورهای بدون صدا، اغلب قدرت کم‌تری دارند و برای محیط‌هایی که نیاز به فشار باد دائمی ندارند مناسب‌اند. مانند کمپرسورهای یخچالی یا هرمتیک. دستگاه‌های سایلنت که به دو دسته تک موتور و دو موتور تقسیم می‌شوند، 2 مدل دارند:

  • مدل اول از مدل‌های روغنی ارزان‌تر است، کیفیت پایین‌تری نسبت به روغنی دارد، دیرتر پر می‌شود، موتورش غیرقابل تعمیر است و کمی صدا دارد.
  • مدل دوم مانند پمپ‌های برند هیوندا بهتر از مدل‌های روغنی است. اگر چه قیمت آن‌ها از روغنی بالاتر است اما موتور آن‌ها سنگین‌تر و کیفیت آن‌ها بهتر است. این مدل‌ها در مقایسه با مدل‌های روغنی زودتر پر می‌شوند و صدای کم‌تری دارند.

نکته: برای کم‌تر شدن صدا در مدل‌های سایلنت می‌توان از «فیلتر هوای صنعتی و رطوبت‌گیر» استفاده کرد. این فیلترها در سایت ابزار رضا موجود هستند.

4. اهمیت روغنی بودن یا نبودن در انتخاب پمپ باد

در بحث راهنمای خرید پمپ باد این موضوع بسیار حائز اهمیت است. کمپرسورهای روغنی از سیستم پمپ روغن برای عملکرد خود استفاده می‌کنند و به دلیل ویژگی‌های خاصشان، وزن بیشتری نسبت به مدل‌های بدون روغن دارند. کمپرسورهای بدون روغن به دلیل عدم نیاز به روغن و مناسب بودن برای محیط‌های پاک و هوای سرد، از مزیت‌های خاصی برخوردارند.

5. خرید پمپ باد با توجه به میزان فشار هوا تولید شده

فشار هوای مورد استفاده به‌طور عمومی با واحد PSI (پوند بر اینچ مربع) اندازه‌گیری می‌شود. برای بهره‌وری مناسب، کمپرسور باید دارای حداقل فشار 90 PSI باشد. برای اطمینان از حفظ این فشار، بهتر است کمپرسوری با فشار بالاتر را انتخاب کنید.

بیشتر کمپرسورهای صنعتی دو مرحله‌ای هستند؛ به این معنی که در مرحله اول به حدود 90 PSI و در مرحله دوم به 175 PSI می‌رسند. اما اکثر کمپرسورهای خانگی تک مرحله‌ای هستند و به فشار 125-135 PSI می‌رسند. این محدودیت ناشی از محدودیت‌های شیلنگ و کوپلینگ است که برای حفظ حجم هوا برای عملکرد بهینه لازم است.

حجم هوای تولیدی توسط کمپرسور بر حسب فوت مکعب در دقیقه (CFM) اندازه‌گیری می‌شود. درک این مقدار برای تعیین نوع ابزاری که کمپرسور قادر به کار با آن است بسیار اهمیت دارد.

درجه فشار هوای پمپ باد

6. توجه به تک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای بودن پمپ باد

کمپرسور تک مرحله‌ای دارای سیستم پیستونی است که هوا را به داخل سیلندر جذب می‌کند و سپس با یک ضربه، هوای محبوس شده را به حدود ۱۲۰ پوند بر اینچ مربع فشرده و در مخزن ذخیره می‌کند. کمپرسورهای تک مرحله‌ای اغلب اقتصادی‌تر از کمپرسورهای دو مرحله‌ای هستند؛ اما زمانی که نیاز به فشار بالاتری دارید، کارآمد نیستند. کمپرسورهای دو مرحله‌ای دارای دو پیستون هستند که برای تأمین فشار هوا استفاده می‌شوند. کمپرسورهای باد دو مرحله‌ای برای کاربردهای طولانی مدت مانند محیط‌های صنعتی و تجاری بسیار مناسب‌اند.

7. توجه به میزان مصرف برق و تاثیر آن در انتخاب پمپ باد

میزان مصرف برق یکی از موضوعات حیاتی در راهنمای خرید پمپ باد است. این پارامتر به میزان انرژی الکتریکی که پمپ برای انجام کار مصرف می‌کند اشاره دارد. اهمیت این پارامتر از دو جهت قابل‌توجه است:

  1. کارایی: مصرف برق پمپ باد مستقیماً به کارایی آن مرتبط است. پمپ‌هایی که مصرف برق کم‌تری دارند، عملکرد بهتر و کارایی بالاتری دارند. این به معنای صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی و کاهش پرداختی برق است.
  2. پایداری: مصرف برق بالا می‌تواند به معنای بار زیاد روی شبکه برق و احتمال بروز اختلالات باشد. پمپ‌هایی با مصرف برق مناسب، کم‌ترین فشار وارد بر سیستم برق را ایجاد و پایداری شبکه را تضمین می‌کنند.

8. تاثیر قیمت در انتخاب پمپ باد

با توجه به رشد تکنولوژی و افزایش تعداد کارخانجات تولیدی در کشور، کمپرسورهای هوای ایرانی نیز یک گزینه جذاب برای صنعتگران هستند. عوامل مختلفی می‌توانند بر قیمت نهایی کمپرسور باد تأثیر بگذارند مانند برند دستگاه، جنس کمپرسور، چند لایه بودن ورق، نوع چرخ‌ها، نوع موتور (میزان مس به کار رفته/ اتومات بودن یا نبودن یا شیر تخلیه) و … بنابراین در صورتی که به دنبال بهترین مارک کمپرسور باد هستید باید آماده باشید که مبلغ بیشتری بپردازید تا از کیفیت و عملکرد بهتری برخوردار شوید.

9. توجه به هزینه جانبی و تعمیر و نگهداری پمپ باد

هزینه جانبی و تعمیر و نگهداری یکی از مهم‌ترین پارامترها برای خرید پمپ باد است. پمپ باد ممکن است در طول زمان نیاز به تعمیرات داشته باشد. هزینه‌های تعمیرات شامل هزینه قطعات یدکی و هزینه نیروی کار متخصص می‌شود. بررسی قیمت و دسترسی به قطعات یدکی قبل از خرید پمپ باد از اهمیت بالایی برخوردار است.

تعمیرکار در حال تعمیر کمپرسور هوا

پمپ باد نیاز به نگهداری و خدمات دوره‌ای دارد تا عملکرد بهینه خود را حفظ کند. هزینه‌های نگهداری شامل مواردی مانند تعویض فیلترها، روغن دهی و تنظیمات دوره‌ای می‌شود. انتخاب پمپی که هزینه نگهداری کم‌تری داشته باشد در طولانی مدت به‌صرفه‌تر است.

10. تاثیر گارانتی در انتخاب پمپ باد

گارانتی یکی از موضوعات غیرقابل‌چشم‌پوشی در راهنمای خرید پمپ باد است که به مصرف‌کننده اطمینان خاطر می‌دهد. این پارامتر نشان دهنده اعتماد تولیدکننده به کیفیت محصول است و در صورت وجود هر گونه عیب یا نقص در پمپ باد، مصرف‌کننده می‌تواند از گارانتی استفاده کند. مهم‌ترین نکته در خصوص گارانتی «مدت زمان آن» است که معمولاً بر اساس سطح کیفیت و اعتماد تولیدکننده تعیین می‌شود.

به علاوه، ارائه خدمات پس از فروش نیز می‌تواند از جمله جوانب مهم گارانتی محسوب شود. اطمینان از اینکه پس از خرید در صورت بروز هر گونه مشکل یا نیاز به تعمیرات، شما به‌راحتی و با کم‌ترین دردسر می‌توانید از خدمات پس از فروش استفاده کنید اهمیت زیادی دارد.

جمع بندی راهنمای خرید پمپ باد

این مقاله با هدف ارائه راهنمای خرید پمپ باد در اختیار شما قرار گرفت. در خرید پمپ باد برخی فاکتورهای کلیدی وجود دارد که باید مد نظر قرار دهید. ابتدا نیاز خودتان را مشخص کنید و سپس به بررسی اندازه و قدرت پمپ‌های مورد نظرتان بپردازید برای مثال عملکرد و کیفیت پمپ چگونه است، نظرات کاربران درباره آن چیست، با بودجه شما هماهنگی دارد یا چه امکانات اضافی دارد! وقتی تمامی این موارد را مد نظر قرار دادید آنگاه می‌توانید یک دستگاه خوب تهیه کنید تا سال‌های سال برای شما کار کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x