مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

تبر ابزاری است که در خانه، محیط‌های کاری یا حتی برای امور فنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار از گذشته تا به امروز به‌وفور استفاده شده و با گذشت زمان، شکل، ظاهر و جنسش تغییر کرده است.

بدون شک تبر از جمله ابزارهای اساسی برای کسانی است که به تفریح در فضای باز علاقه‌مندند. بدون تبر، امکان برش چوب وجود ندارد و حتی راه‌اندازی آتش هم سخت‌تر می‌شود. اگر تازه کار هستید و قصد خرید تبر دارید نگران نباشید، در ادامه قرار است جامع‌ترین راهنمای خرید تبر را در اختیاتان قرار دهیم.

راهنمای خرید تبر

تبر یک ابزار باستانی با یک تاریخچه بسیار پرکاربرد است که در قطع درختان، شکار حیوانات و … استفاده می‌شود. امروزه، تبر بیشتر در فعالیت‌های خارج از منزل مانند کمپینگ یا استفاده در حیاط به کار می‌رود؛ اما نوع تبری که شما نیاز دارید، به هدفی که مد نظر دارید بستگی دارد.

یک تبر از اجزای مختلفی اعم از لبه تبر (یا تیغه) و میله (یا دسته) تشکیل شده است. لبه تبر باید تیز و با کیفیت باشد تا بتواند به‌درستی مواد مختلف را ببرد و کارها را دقیق انجام دهد. میله یا دسته باید از جنس مقاوم باشد تا کارهای مختلف با آن قابل انجام باشد. برای خرید تبر ابتدا باید نیازهای خود را مشخص کرده و سپس به انتخاب تبری بپردازید که با نیازهایتان هماهنگ باشد.

هنگام خرید تبر چه فاکتورهایی مهم است؟

امروزه با وجود تنوع گسترده‌ ابزارهای برش و تراش، انتخاب صحیح تبر برای کارهای مختلف یک چالش است. بسیاری از افراد نمی‌دانند کدام تبر برای کمپینگ، کارهای فنی یا حتی برای انجام کارهای خانگی مناسب است! اینکه باید از تبرهایی با طراحی‌ها، جنس‌ها و اندازه‌های متفاوت استفاده کنید، ممکن است به نظر پیچیده باشد؛ به همین علت در ادامه یک راهنمای خرید تبر را برایتان آوردیم.

1)     فاکتور مهم: هدف استفاده از تبر

این ابزار اکثراً برای بریدن، شکل دادن و خرد کردن چوب به کار می‌رود و در فعالیت‌هایی مانند باغبانی، کمپینگ، نجاری، کشاورزی و ساختمان‌سازی قابل‌استفاده است. تبر مناسب برای هر یک از این کاربردها متفاوت است. بنابراین قبل از هر افدامی ابتدا هدف و کاربری خود را از خرید تبر مشخص کنید.

2)     فاکتور تعیین کننده: بودجه خرید تبر

این موضوع مستلزم بررسی دقیقی است تا اطمینان حاصل شود تبری که انتخاب می‌کنید هم با نیازهای کاری‌تان سازگار است و هم با بودجه شما مطابقت دارد. اولین مرحله در ارتباط با این موضوع «مشخص کردن بودجه» است. پس از اینکه مبلغ مورد نیاز برای خرید تبر مشخص شد، می‌توانید به بررسی گزینه‌های مختلف در این محدوده قیمتی که تعیین کردید، بپردازید. یادتان باشد انتخاب تبر باید بر اساس کیفیت و عملکرد آن باشد نه فقط بر اساس قیمت.

3)     فاکتور اساسی برای خرید: وزن کلی تبر

وزن تبر باید با توان و نیاز شما هماهنگ شود. اگر تبر را برای امور روزانه و سبک استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود از تبرهای سبک استفاده کنید؛ اما اگر قصد بریدن یک تنه درخت بزرگ را دارید باید از تبرهای سنگین استفاده کنید. در هر صورت، وزن تبر باید به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی بتوانید با آن ضربه بزنید. در بازار وزن تبرها از 300 گرم، 400 گرم، 600 گرم شروع می‌شود و تا 1 الی 2 کیلو گرم می‌رسد.

4)     جنس تیغه تبر چقدر برای در انتخاب تبر مهم است؟

تعیین نوع تیغه اولویت اصلی است؛ زیرا این پارامتر توانایی برش و خرد کردن اجسام و سطوح مختلف را مشخص می‌کند. در آغاز باید تشخیص دهید که کدام نوع تیغه برای کار شما مناسب است. جنس تیغه تبرهای ایرانی معمولا «چدن ریختگی» و جنس تیغه تبرهای وارداتی از فولاد (نشکن) است.

تیغه تبر از جنس فولاد

5)     جنس دسته تبر برای خرید کدام است؟

عملکرد ابزار تا حد زیادی به مواد استفاده شده در دسته بستگی دارد. حتی اگر تیغه بسیار باکیفیت باشد اما دسته تبر از جنس مناسبی ساخته نشده باشد، در مواقعی مانند شکستن چوب‌ها مکمن است تبر از دست کاربر بلغزد. بنابراین میزان چسبندگی، مقاومت در برابر لرزش و سایر ویژگی‌های دسته را باید در نظر بگیرید. دسته‌ تبرهای ایرانی را از فایبر گلاس/ پلاستیک و چوبی می‌سازند؛ اما جنس دسته‌های وارداتی از فایبر گلاس است تا هم نشکن باشد و هم از دست لیز نخورد.

6)     اندازه دسته تبر بلند یا کوتاه باشد؟

با توجه به موقعیت جغرافیایی و نوع کاری که قصد دارید انجام دهید، لازم است تصمیم بگیرید که آیا نیاز به یک تبر قابل حمل دارید یا نه. در صورتی که مایلید در فعالیت‌های طبیعت‌گردی شرکت کنید و از یک ابزار قابل حمل برای مواقع اضطراری استفاده کنید، مدل‌های کوتاه مناسب خواهند بود. این مدل‌ها از اندازه کوچکی برخوردارند و امکان اعمال ضربات کارآمد را فراهم می‌سازند. اگر نیازی به جابه‌جایی تبر ندارید می‌توانید بر حسب نیازتان از مدل‌های دسته بلند استفاده کنید.

7)     انتخاب تبر براساس نوع تیغه تبر (دو لبه یا یک لبه)

یکی از موضوعات مهم در راهنمای خرید تبر «نوع تیغه» است. مدل تیغه تبر دو لبه یا یک لبه از مهم‌ترین ویژگی‌های تبر است که تأثیر زیادی بر کارایی و کاربری تبر دارد. تیغه تبر یک لبه دارای یک لبه تیز است. این نوع تیغه معمولاً برای کارهایی که نیاز به دقت بالا دارند مانند نجاری یا ساخت و ساز مناسب است. تیغه تبر دو لبه دارای لبه‌های تیز در هر دو طرف است که به دو طرف مختلف می‌تواند برش هایی را انجام دهد. این نوع تیغه تبر معمولاً برای کارهایی که نیاز به برش از هر دو طرف دارند مانند فلزکاری قابل‌استفاده است.

8)     شکل دسته تبر، منحنی یا ساده باشد؟

انحنای دسته‌های منحنی معمولاً از میله تبر شروع شده و به شکلی که در دسته قرار می‌گیرد ادامه می‌یابد. این نوع دسته به‌دلیل طراحی خاصش، معمولاً کاربری راحتی را فراهم می‌کند و برای کارهای طولانی مناسب است. دسته تبرهای ساده به شکل مستقیم و بدون منحنی طراحی می‌شوند؛ به همین خاطر هم برای استفاده در کارگاه‌ها یا صنایع ساختمانی مناسب‌اند.

9)     تناسب بین دسته و تیغه تبر چقدر اهمیت دارد؟

تبرها باید دارای تناسب مناسب بین تیغه و دسته باشند تا هنگام استفاده به‌طور بهینه‌ای کار کنند. این تناسب باعث می‌شود که هنگام نگه‌داشتن تبر، احساسی مانند نگه‌داشتن یک اهرم داشته باشید که باعث افزایش قدرت ضربه شما می‌شود. از این رو، اهمیت دارد که تبرها با شکل و ساختار مناسبی تولید شوند تا کاربران بتوانند با آن‌ها به بهترین شکل ممکن کار کنند.

تبری خاص با تیغه و دسته کوتاه

جمع‌بندی راهنمای خرید تبر

با این راهنمای خرید تبر فهمیدیم که تبر، ابزار دستی محبوب باغبانی است که در منزل، محیط‌های کاری، کمپینگ یا امور فنی به کار می‌رود. این وسیله از دیرباز تاکنون تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته و از اولین ابزارهایی است که انسان ساخته است. تبرها می‌توانند با طراحی و جنس‌های متفاوتی عرضه شوند؛ اما هدف همه آن‌ها «کمک به انجام کارهای مختلف با کارایی بالا» است.

سوالات متداول در خصوص راهنمای خرید تبر مناسب

  • مهم‌ترین پارامترها در خرید یک تبر خوب چه پارامترهایی هستند؟

هنگام خرید یک تبر باید به کیفیت ساخت تبر، جنس دسته، نوع تیغه و مدل آن توجه کنید.

  • برای خرید یک تبر مناسب باید چه چیزی را در اولویت قرار دهید؟

برای انتخاب تبر مناسب باید ابتدا نیازهای خودتان را مشخص کنید؛ به‌عنوان‌مثال آیا نیاز به تبری با تیغه تیز برای برش مواد نرم دارید یا تبری با تیغه مقاوم برای برش مواد سخت!

  • چه عواملی در انتخاب نوع تیغه و مقاومت تبر دخیل هستند؟

نوع تیغه و مقاومت تبر معمولاً به جنس تیغه و نوع کاربری آن بستگی دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x