مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

اگر شما هم عاشق پیرایش و شکل‌دادن به درختان، هرس و نگهداری گیاهان، تهیه قلمه و پیوند هستید؛ حتما خودتان می‌دانید که داشتن یک قیچی باغبانی چقدر مهم است. فرقی نمی‌کند که کشاورز حرفه‌ای باشید یا صرفا قصد هرس گل‌های حیاط خانه‌تان را دارید. باید بدانید که هر قیچی باغبانی نمی‌تواند نیاز شما را برطرف کند. قیچی باید بادوام، سبک، کاربردی و مناسب قیمت باشد تا بتوانید برای مدت طولانی از آن استفاده کنید.

در ادامه که هنگام خرید قیچی باغبانی به چه نکاتی باید توجه ویژه داشته باشیم.

قیچی های باغبانی با اندازه های متفاوت

فاکتورهای مهمی که قبل از خرید قیچی باغبانی باید بدانید

هنگام انتخاب قیچی باغبانی باید 7 فاکتور را در نظر بگیرید تا بتوانید قیچی را انتخاب کنید که هم عملکرد عالی و هم حس راحتی را به شما بدهد. این فاکتورها عبارت‌اند از:

نوع کاربری؛ اصلی‌ترین نکته برای خرید قیچی باغبانی

انتخاب قیچی باغبانی بستگی به نوع گیاهانی دارد که قصد هرس آن‌ها را دارید. برای برش شاخه‌ها یک قیچی با ظرفیت برش حداقل 1 اینچ مناسب است. این قیچی برای کوتاه کردن شاخه‌های درخت میوه، نگهداری گل‌های چند ساله، هرس شاخه‌های بلند درختچه‌ها و دیگر شاخه‌های کوچک‌تر ایده‌آل است. روی بسته‌بندی قیچی‌های هرس معمولاً اندازه دستی که این قیچی برای آن طراحی شده مشخص است. در مدل‌های حرفه‌ای‌تر هم این قیچی‌ها برای افراد راست دست و چپ دست شخصی‌سازی شده‌اند.

کیفیت مواد استفاده شده در ساخت قیچی باغبانی و نقش آنها در انتخاب

تیغه‌های قیچی‌های باغبانی از مواد مختلفی مانند فولاد ضدزنگ و تیتانیوم ساخته می‌شود. تیغه‌های فولادی ضدزنگ دوام قابل‌قبولی دارند؛ اما ممکن است با گذشت زمان لایه بالایی خود را از دست بدهند. تیغه‌های تیتانیوم سبک‌تر بوده و مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارند البته قیمتشان هم بیشتر است.

کیفیت ساخت و آلیاژ استفاده شده در قیچی بسیار مهم است؛ به‌خصوص هنگام برش شاخه‌های سخت قیچی نباید به‌سرعت بشکند یا کدر شود. برندهای معتبر مانند ARS و Felco از آلیاژهای باکیفیت برای تیغه‌های خود استفاده می‌کنند. آن‌ها دسته‌ قیچی‌های خود را از آلومینیوم بادوام یا پلاستیک با کیفیت می‌سازند تا هم سبک باشند و هم استحکام قیچی را تضمین کنند. محصولات موجود در ابزار رضا نیز دارای دسته‌هایی از جنس «استیل با روکش پلاستیکی» و تیغه‌هایی از جنس «فولاد ضدزنگ و استیل» هستند.

وزن قیچی باغبانی و تاثیر آن بر انتخاب و خرید

در خرید قیچی باغبانی «وزن قیچی» عامل مهمی است که بر خستگی کاربر تأثیر می‌گذارد. قیچی‌های سنگین‌تر به دلیل جنس بدنه و تیغه‌ها می‌توانند باعث خستگی سریع‌تر (به‌خصوص در بازه زمانی طولانی) شوند. اغلب افراد حرفه‌ای، ساعت‌ها با قیچی کار می‌کنند و ابزارهای سنگین‌تر می‌توانند منجر به خستگی سریع‌تر و آسیب‌های احتمالی دست شوند.

قیچی‌های حرفه‌ای معمولاً برای به حداکثر رساندن کارایی هستند. در این مدل‌ها تعادل و توزیع وزن در سراسر قیچی بسیار مهم است. تعادل نامناسب می‌تواند منجر به خستگی سریع دست شود. البته اندازه مناسب قیچی هم مهم است. برای دست‌های بزرگ‌تر، قیچی کوچک مناسب نیست و بالعکس. قیچی‌های باغبانی معمولاً در سه سایز مختلف برای قرارگرفتن در دست‌های بزرگ، متوسط و کوچک موجودند.

بررسی شکل تیغه قیچی باغبانی و نقش آن در انتخاب

شکل تیغه در ساخت قیچی باغبانی موضوع مهمی است. تیغه‌های دارای شیار از چسبیدن، کندشدن و کاهش عمر آن‌ها جلوگیری می‌کنند. این طراحی به تمیز نگه‌داشتن تیغه‌ها برای مدت طولانی کمک می‌کنند و می‌توانند از انتقال بیماری بین گیاهان جلوگیری کنند. به‌طورکلی انواع مختلفی از قیچی‌های باغبانی وجود دارند که هر کدام برای اهداف خاصی طراحی شدند:

  • قیچی هرس: برای بریدن شاخه‌های کوچک با تیغه‌های کوتاه و تیز از این مدل استفاده می‌شود.
  • قیچی چمن: این قیچی برای بریدن چمن و سایر گیاهان کوتاه که دارای تیغه‌های بلند و دندانه‌دار هستند طراحی شده است.
  • قیچی پرچین: برای پیرایش پرچین‌ها و درختچه‌ها با تیغه‌های بلند و مستقیم از این مدل استفاده می‌شود.
  • قیچی باغبانی عمومی: این قیچی برای طیف وسیعی از کارهای باغبانی از جمله هرس، پیوند و برداشت مناسب است و اغلب آن‌ها تیغه‌های چندمنظوره دارند.
  • قیچی ساقه: برای برش ساقه گل و سبزیجات از قیچی ساقه استفاده می‌شود. این قیچی دارای تیغه‌های کوچک و تیز است.
استفاده از قیچی باغبانی

ارگونومیک بودن؛ از ویژگی‌های مهم قیچی باغبانی

طراحی ارگونومیک قیچی باغبانی نقش مهمی در راحتی و کارایی کاربر دارد؛ به همین علت در راهنمای خرید قیچی باغبانی از آن یاد می‌شود. شکل ارگونومیک دسته‌ها، مواد به‌کاررفته در ساخت و تعادل از جمله موارد مهم در این قیچی‌ها هستند. دسته‌ها باید با شکل طبیعی دست مطابقت داشته باشند و زوایای مختلف ماهیچه‌ها و انگشتان را در خود جای دهند.

پوشش‌های ضدلغزش روی دسته‌ها، کنترل ایمن را تضمین و از لغزش قیچی در حین استفاده جلوگیری می‌کند. دستگیره‌های بالشتکی و ضدلغزش با پدهای ضربه‌گیر می‌توانند از کشیدگی مچ جلوگیری کنند و خطر آسیب‌دیدگی دست را کاهش دهند. تعادل مناسب یک قیچی تضمین می‌کند که وزن به طور یکنواخت توزیع شود و فشار دست و مچ به حداقل برسد.

بررسی امکانات اضافه قیچی باغبانی

امکانات اضافی به‌عنوان یکی دیگر از فاکتورهای خرید قیچی باغبانی محسوب می‌شوند که ایمنی، انعطاف‌پذیری، دقت و طول عمر آن را افزایش می‌دهد. این امکانات به شرح زیر هستند:

– مکانیسم قفل ایمنی

مکانیسم قفل ایمنی یک ویژگی حیاتی در قیچی باغبانی است. این قابلیت تضمین می‌کند که تیغه‌ها در زمانی که از قیچی استفاده نمی‌شود بسته بمانند. این ویژگی برای افزایش ایمنی و جلوگیری از حوادث و صدمات طراحی شده است. با قفل نگه‌داشتن تیغه‌ها، خطر بریدگی و آسیب ناخواسته به حداقل می‌رسد و نگهداری و جابه‌جایی قیچی ایمن‌تر می‌شود.

– دسته قابل‌تنظیم

قیچی باغبانی با دسته قابل‌تنظیم، انعطاف‌پذیری در استفاده را برای شما فراهم می‌کند. باز شدن کامل یا جزئی دسته به کاربر اجازه می‌دهد بسته به کار و نوع گیاه، دسته‌ها را به طور کامل یا جزئی باز کند. کاربران می‌توانند پهنای تیغه را متناسب با نیازشان انتخاب کنند. برای شاخه‌های کوچک‌تر، باز شدن جزئی دسته می‌تواند خستگی دست را کاهش دهد و فرایند هرس را راحت‌تر و کارآمدتر کند.

– دردسترس‌بودن قطعات اضافی

اطمینان از دردسترس‌بودن قطعاتی مانند تیغه‌ها، فنرها و دسته‌ها می‌تواند به طور قابل‌توجهی طول عمر قیچی را افزایش دهد. دسترسی آسان به قطعات تعویضی، تضمین می‌کند که قیچی بدون توقف طولانی‌مدت برای تعمیر، کارآمد باقی می‌ماند.

قیمت؛ از نکات مهم انتخاب قیچی باغبانی

قیمت قیچی باغبانی از 70,000 تا 200,000 تومان برای مدل‌های معمولی و تا چند میلیون تومان برای قیچی مرغوب و حرفه‌ای متغیر است. قیمت‌ها بر اساس عواملی مانند برند، کیفیت مواد و ویژگی‌های اضافی تغییر می‌کنند.

  • برند: برندهای معتبر به دلیل کیفیت و دوام ثابت شده خود هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. قیچی‌های باغبانی ژاپنی دارای بالاترین کیفیت و قیمتی بالاتر هستند، پس از آن برندهای تایوان و چینی قرار می‌گیرند. قیچی‌های چینی در انواع مختلف با قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری تولید می‌شوند.
  • کیفیت مواد: قیچی‌های ساخته شده از مواد درجه یک مانند تیتانیوم یا فولاد ضدزنگ گران‌تر هستند.
  • ویژگی‌ها: ویژگی‌های اضافی مانند قفل‌های ایمنی، فنرهای به‌خصوص و اضافه، قابلیت تنظیم دسته و مواردی ازاین‌قبیل می‌تواند قیمت نهایی یک قیچی را افزایش دهد.
  • اندازه و طراحی: طرح‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر ممکن است هزینه‌ها را افزایش دهند؛ برای مثال قیچی‌های شاخه زن که دارای دسته‌های بلندتری هستند با قیچی‌های باغبانی معمولی فرق دارند.
استفاده از قیچی باغبانی برای شاخه های ضخیم

جمع‌بندی راهنمای خرید قیچی باغبانی

هنگام خرید قیچی باغبانی نوع کاربری قیچی، کیفیت مواد، طراحی ارگونومیک، قیمت و… از عوامل مهم به شمار می‌روند. شما باید اطمینان حاصل کنید که قیچی برای انواع گیاهانی که با آن‌ها کار می‌کنید مناسب است، از مواد باکیفیت ساخته شده و خستگی شما در حین کار را به حداقل می‌رساند. مواردی که بررسی کردیم به یک تجربه باغبانی کارآمدتر کمک می‌کند و موجب می‌شود تا شما یک انتخاب درست و مقرون‌به‌صرفه داشته باشید.

سؤالات رایج درباره خرید قیچی‌های باغبانی

1. گران‌ترین قیچی‌های باغبانی کدام‌اند؟

قیچی‌های باغبانی از معمولی‌ترین نوع تا حرفه‌ای‌ترین نوع دارای مدل‌ها و قیمت‌های مختلفی هستند. قیچی‌های حرفه‌ای‌تر با قابلیت‌ها و امکانات بیشتر نظیر تیغه یا فنرهای یدکی، قابلیت تنظیم دسته و نوع کاربردی که دارند گران‌تر از سایر مدل‌ها هستند.

2. بهترین قیچی‌های باغبانی محصول کدام کشور هستند؟

طبقه‌بندی قیچی‌های باغبانی از بهترین کیفیت تا معمولی‌ترین به ترتیب شامل قیچی‌های باغبانی ژاپنی (که در ساخت آن‌ها از بهترین مواد اولیه استفاده می‌شود.)، قیچی‌های تایوانی و سپس قیچی‌های چینی هستند.

3. منظور از انواع قیچی باغبانی چیست؟

قیچی‌های باغبانی بر اساس کاربردی که برای گیاهان مختلف دارند دارای انواع گوناگونی مانند قیچی‌های باغبانی عمومی، قیچی هرس، قیچی پرچین، قیچی ساقه و قیچی چمن هستند. این قیچی‌ها بر اساس نوع و شکل تیغه‌ای که دارند برای کارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

4. قابلیت قیچی‌های باغبانی حرفه‌ای چیست؟

قیچی‌های باغبانی حرفه‌ای که عموماً برند ژاپنی دارند ممکن است دارای اندازه‌های بزرگ‌تر، تیغه‌های دو لبه، قابلیت تنظیم اندازه دسته‌ها، طراحی ارگونومیک و دارای تیغه و فنرهای اضافی باشند. اساساً کیفیت مواد به‌کاررفته در این قیچی‌ها نسبت به مدل‌های معمولی‌ بیشتر است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x