مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

آموزش کار با مینی فرز برای افراد فنی است که استفاده زیادی از این دستگاه در شکل دادن و برش انواع مقطوعات چوبی، سنگی و فلزی دارند، امری ضروری است.

انواع مختلف مینی فرز از نظر کاربرد و قدرت با یکدیگر متفاوت هستند، اما به‌طور کلی استفاده از این ابزار در هر حجم کاری، نیازمند رعایت نکات ایمنی و آشنایی با نحوه کار آن است. در این مطلب قصد داریم اطلاعات مفیدی در خصوص آموزش کار با مینی فرز و نکات ایمنی که رعایت آن‌ها هنگام استفاده از این وسیله الزامی است را در اختیار شما قرار دهیم.

قبل از شروع آموزش کار با مینی فرز، داشتن کدام وسایل ایمنی ضروری است؟

مینی فرز چگونه ابزاری است؟ مینی فرز نوع کوچک‌تر دستگاه فرز است که قدرت کم‌تری نسبت به این دستگاه دارد. این وسیله برای سنگ‌زنی، برش، ترمیم و پولیش مقطوعات فلزی، سنگی و چوبی در حجم و اندازه کوچک‌تر مورد استفاده قرار  می‌گیرد.

برای آشنایی بیشتر با کاربردها و ویژگی‌های این دستگاه، مقاله “مینی فرز چیست؟” را حتما مطالعه کنید.

استفاده از لوازم جانبی ایمنی به منظور حفظ سلامت کاربر در حین کار با مینی فرز الزامی است. تجهیزات مناسب از آسیب دیدگی جسم و احتمال رخ دادن آسیب‌های جبران ناپذیر جلوگیری می‌کند. این ابزار ایمنی عبارت‌اند از:

 • شیلد محافظ صورت یا عینک ایمنی
 • هدست یا صداگیر
 • کفش ایمنی
 • لباس ایمنی
 • دستکش ایمنی
 • ماسک فیلتردار

در ادامه، با هر یک از این وسایل ایمنی، آشنا می‌شوید.

شیلد یا عینک ایمنی

استفاده از انواع شیلد محافظ صورت یا عینک ایمنی، چشم و صورت کاربر را از آسیب دیدگی در اثر برخورد ذرات داغ و تیز حاصل از برش قطعه یا صدمه در برابر شکستن صفحه برش در امان نگه می‌دارد.

هدست یا صداگیر

استفاده از هدست ایمنی در هنگام کار با مینی فرز
استفاده از هدست ایمنی قبل از شروع آموزش کار با مینی فرز

هنگام کار با مینی فرز، صدای بلندی ایجاد می‌شود؛ در صورتی‌که کاربر مدت زیادی در معرض صدا قرار بگیرد، به شنوایی او آسیب وارد می‌شود. برای جلوگیری از کاهش شنوایی می‌توانید هنگام کار با مینی فرز از گوشی صداگیر از جنس اسفنجی یا سیلیکونی استفاده کنید.

کفش ایمنی

مینی فرز با سطوح سخت از جنس سنگ، چوب و فلز سروکار دارد. با پوشیدن کفش ایمنی یا پنجه فولادی، پاهای خود را از آسیب در برابر خرده‌های حاصل از برش قطعات یا شکستن دیسک محافظت کنید.

لباس ایمنی

یک لباس کار مقاوم برای آموزش کار با مینی فرز، جنس مقامی دارد. به‌طور کلی برای کار با ابزار برشی، استفاده از لباس‌هایی که آویزانی دارند، ممنوع است؛ زیرا ممکن است سبب کشش کاربر به سمت لبه تیز و برنده ابزار شوند.
همچنین لباس کار مناسب احتمال آسیب دیدگی در برابر ذرات حاصل از برش قطعه، پرش قطعه و برخورد با صفحه برش را کاهش می‌دهد.

دستکش ایمنی

استفاده از دستکش ایمنی سبب می‌شود مینی فرز را با تسلط بیشتری نگه دارید و برش قطعه را با تمرکز بالاتری انجام دهید. این موضوع سبب کاهش خطر پس زدن یا کیک بک می‌شود. همچنین استفاده از دستکش، دستان شما را از آسیب ذرات ریز و تماس با دیسک برش در امان نگه می‌دارد.

ماسک فیلتردار (ضد گرد و غبار)

درصورتی‌که قطعه مورد نظرتان از جنس چوب یا هر قطعه دیگری که برش آن سبب ایجاد گرد و غبار شود، بود، برای جلوگیری از آسیب ریه‌ها از ماسک فیلتردار که خاصیت ضد گرد و غبار دارد، استفاده کنید.

آموزش کار با مینی فرز به صورت مرحله به مرحله

آموزش کار با مینی فرز به صورت استاندارد و اصولی، باعث کاهش احتمال آسیب‌دیدگی کاربر و افزایش طول عمر دستگاه می‌شود. مراحل کار با دستگاه مینی فرز عبارت است از:

 1. انتخاب مینی فرز مناسب
 2. انتخاب صفحه سنگ مناسب
 3. رعایت نکات ایمنی
 4. نگه داشتن اصولی مینی فرز
 5. تنظیم سرعت
 6. انجام برش

در ادامه به صورت گام به گام و اصولی، مراحل کار با دستگاه مینی فرز را به شما آموزش داده‌ایم.

1. انتخاب مینی فرز مناسب

مینی فرزها انواع مختلفی دارند. در صورتی که قصد استفاده این ابزار را دارید، حجم کار و جنس قطعه را در نظر بگیرید و یک دستگاه مینی فرز مناسب با آن را انتخاب کنید.

👈 در فروشگاه ابزار رضا می‌توانید انواع مختلف مینی فرز را بررسی و مقایسه کنید. جهت مشاهده کامل‌ترین مشخصات خرید و لیست قیمت مینی فرزها کافیست روی لینک، کلیک کنید.

2. انتخاب صفحه سنگ مناسب

صفحه سنگ یا صفحه برشی که برای نصب روی مینی فرز انتخاب می‌کنید، می‌بایست متناسب با سطح برش باشد. برای برش فلز، سنگ، لوله، آهن و کاشی از صفحه برش‌های مخصوص هر کدام استفاده می‌شود. پد پولیش و صفحه سنباده از دیگر صفحه سنگ‌هایی هستند که به منظور پرداختن و سنباده کردن قطعات به کار می‌روند.

👈 لازم به ذکر است که قیمت انواع صفحه سنگ را در ابزارفروشی آنلاین ابزاررضا به سادگی می‌توانید بررسی و مقایسه کنید و مدل دلخواه خود را به صورت آنلاین سفارش داده و با ارسال رایگان، درب محل تحویل بگیرید. کافیست روی لینک بالا کلیک کنید.

3. رعایت نکات ایمنی

کار با ابزار فنی برشی خطرات خاص خود را دارد. برای حفظ سلامت دست، چشم، گوش و دیگر نقاط بدن از آسیب ناشی از کار با مینی فرز می‌بایست از تجهیزات ایمنی مانند دستکش، ماسک، هدست، لباس ایمنی و… که قبل‌تر معرفی کردیم، استفاده کنید.

4. نگه داشتن اصولی مینی فرز

هنگام آموزش کار با مینی فرز، دسته آن را محکم بگیرید، سپس دسته جانبی را با یک دست و بدنه دستگاه را با دست دیگر نگه دارید. برای ایجاد یک برش مطابق الگو و صاف، می‌بایست مینی فرز را هماهنگ با دسته آن حرکت دهید.

همچنین کیک بک و ضربه به دستگاه در حین کار ممکن است سبب ایجاد برشی نامطلوب شود.

5. تنظیم سرعت

سرعت گردش صفحه برش می‌بایست متناسب با جنس قطعه و ضخامت آن تنظیم شود. برای برش قطعات سخت و ضخیم از سرعت‌های بالا استفاده کنید، قطعات نرم و نازک هم با سرعت پایین و متوسط به خوبی برش می‌خورند.

6. انجام برش

برای انجام برش می‌بایست در ابتدا حفاظ تیغه بسته شود؛ سپس سرعت دستگاه را تنظیم و در قدم بعدی مینی فرز را روشن کنید.

برای انجام یک برش ایده‌آل بهتر است مطابق با الگوی موردنظرتان روی قطعه علامت گذاری‌هایی انجام شود و به آرامی دستگاه را به قطعه مورد نظر نزدیک کنید. پس از اتمام کار برش قطعه، دقایقی صبر کنید تا صفحه برش خنک شود و بعد قطعات مینی فرز را جمع کنید.

با خطرات کار با مینی فرز آشنا شوید

مینی فرز یک ابزار فنی بوده و استفاده و آموزش کار با مینی فرز به صورت غیر اصولی، ممکن است منجر به صدمات جدی مانند قطع انگشتان، آسیب به سر، پا، چشم و… شود.

بخش عمده‌ای از آسیب‌های ناشی از کار با مینی فرز، به دلیل پرتاب موارد برش داده شده و اصابت آن‌ها با کاربر به وقوع می‌پیوندد. مهمترین خطرات احتمالی کار با مینی فرز عبارت است از:

 • شکستن صفحه برش
 • تماس جسم با مینی فرز
 • کیک بک یا پس زدن
 • گیر کردن لباس
 • پرش خورده‌های خاص از برش قطعه
 • آتش سوزی

در ادامه توضیحات بیشتری از خطرات ناشی از کار با مینی فرز آورده‌ایم.

شکستن صفحه برش

یکی از اجتناب‌ناپذیرترین خطرات کار با مینی فرز خطر شکستن صفحه برش در حین انجام کار است. انجام اقداماتی مانند نصب صحیح و بررسی سالم بودن دیسک برش قبل از نصب، احتمال شکستن آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم با افزایش دانش و آگاهی خود در رابطه با صفحه برش و محدودیت‌های کار با آن خطرات شکستن آن را کمتر کنید. هنگام کار با مینی فرز مطمئن شوید صفحه برش سالم است. سرعت چرخش این دستگاه متغیر است، اما بهتر است مطابق با اطلاعات درج شده روی دستگاه از سرعت استاندارد آن استفاده کنید.

تماس جسم با مینی فرز

همانطور که قبلا گفته شد مینی فرز ابزاری برای برش مقطوعات سخت مانند فلز، سنگ و چوب است؛ بنابراین در صورت برخورد آن با استخوان و گوشت، بریدن آن قطعی است. تماس دست یا هر عضو دیگری از بدن با دیسک مینی فرز صدمات جدی مانند قطع عضو و بردیگی‌های عمیق را برای جسم شما به‌ همراه دارد.

احتمال وقوع چنین آسیب دیدگی در زمان ‌هایی که محافظ‌های کافی در کار نیست بسیار بیشتر است. قبل از شروع کار با این وسیله از جای گیری درست محافظ ایمنی یا گارد دستگاه مطمئن شوید.

کیک بک یا پس زدن

یکی از خطرناک‌ترین حوادثی که ممکن است حین کار با مینی فرز پیش آید، کیک بک یا پس زدن قطعه است. صدمات ناشی از این اتفاق بسیار جدی است و حتی در مواردی ممکن است منجر به مرگ فرد شود. معمولا مینی‌ فرز هنگامی قطعه را پس می‌زند که در حین برش گیر کند.

در چنین شرایطی کنترل مینی فرز از دستان کاربر خارج شده و نهایتا باعث آسیب به او می‌شود. استفاده از سرعت زیاد و خارج از حد استاندارد یا نامناسب بودن صفحه برش، در بسیاری از مواقع موجب پس زدن خواهد شد. در برخی از موارد قدیمی بودن دیسک هم ممکن است سبب پس زدن قطعه شود.

گیر کردن لباس

از الزامات کار با ابزار فنی و برشی مانند مینی فرز، استفاده از لباس مخصوص است. در حین کار با مینی فرز ممکن است لباس کاربر در صفحه برش گیر کند؛ بنابراین با پوشیدن لباس مناسب از بروز بسیاری از حوادث می‌توان جلوگیری کرد.

از پوشیدن لباس‌های آستین بلند، گشاد، کراوات و هر لباس دیگری که احتمال گیر کردن آن در لابه‌لای دستگاه وجود دارد خودداری کنید. لازم به ذکر است موهای بلند هم ممکن است سر شما را به سمت دستگاه بکشند و حادثه‌ساز شود.

پرش خورده‌های خاص از برش قطعه

هنگام کار با  مینی فرز، خورده‌های حاصل از برش قطعه به اطراف کاربر پراکنده می‌شوند. دما و سرعت این ذرات بسیار زیاد است و در صورت برخورد با کاربر ممکن است به او صدمه وارد کنند.

ایجاد خورده‌ ناشی از برش قطعه یک موضوع اجتناب ناپذیر است؛ اما کاهش دادن مقدار آن به کمک ابزار مناسب و تنظیمات درست انجام شدنی است.

آتش سوزی

یکی از نکات پیش فرض کار با دستگاه مینی فرز، ایجاد جرقه‌هایی بوده که کنترل آن‌ها سخت و دشوار است. توصیه ما استفاده از مینی فرز در محیط‌های امن و به دور از احتمال اشتعال و آتش‌سوزی است.

کار با مینی‌فرز در نزدیکی انبار مواد آشتعال‌زا و جایگاه سوخت با احتمال آتش‌سوزی همراه است. بررسی ایمنی اطراف و دور کردن مواد قابل احتراق و اشتعال قبل از شروع کار با مینی فرز ضرورت دارد.

چه نکات ایمنی را رعایت کنیم تا خطرات کار با مینی فرز را به حداقل برسانیم؟

به‌منظور کاهش خطرات کار با مینی فرز، نکات زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از تجهیزات ایمنی مانند دستکش، لباس و کفش ایمنی، ماسک، عینک، صداگیر و … در حین کار با مینی فرز
 • متناسب با قطعه مورد نظر و ضخامت آن صفحه برش را انتخاب کنید
 • میزان سرعت دستگاه می‌بایست متناسب با نوع قطعه تنظیم شود
 • استفاده از صفحه برش‌های سالم و بدون لب پر شدگی
 • از استفاده از دستگاه‌هایی که محفاظ صفحه برش ندارند اجتناب کنید
 • اطمینان از بسته بودن محافظ دیسک قبل از روشن کردن دستگاه
 • قبل از اتصال مینی فرز به جریان برق، مطمئن شوید که کلید آن خاموش است
 • تمیز کردن محل کار و دور کردن مواد اشتعال‌زا از محیط کار با مینی فرز

جمع‌بندی مهمترین نکات ایمنی و نحوه کار با مینی فرز

در این مقاله، با مینی فرز، یکی از ابزارهای کاربردی برای افراد فنی آشنا شدیم. ما نحوه کار با این ابزار، انواع مختلف آن، صفحه برش‌های مناسب برای هر قطعه و نکات ایمنی مربوط به آن را بررسی کردیم. مینی فرز یک ابزار فنی پر کاربرد است که با رعایت اصول و مراحل کار با آن، می‌توان از آن برای شکل دادن و برش انواع مقطوعات چوبی، سنگی و فلزی استفاده کرد.

ما همچنین برخی از خطرات کار با مینی فرز را شناسایی و راه‎های پیشگیری از آن‌ها را ارائه دادیم. امیدواریم که این مقاله برای خوانندگان مفید و آموزنده واقع شود و آن‌ها را ترغیب کند که از مینی فرز به‌طور ایمن و موثر استفاده کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x