مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

امروزه متر لیزری به‌عنوان یکی از ابزارهای اندازه‌گیری دقیق، بهترین جایگزین به جای انواع مترهای نواری فلزی و پارچه‌ای است. کاربری راحت این ابزار استفاده از آن را ساده‌تر کرده است.

اما چه متر لیزری بخریم؟ اگر قصد خرید این ابزار را دارید و به دنبال یک راهنمای خرید متر لیزری کامل می‌گردید، در ادامه با ما همراه باشید.

راهنمای خرید متر لیزری

راهنمای خرید متر لیزری با توجه به 5 ویژگی اساسی

متر لیزری یک ابزار حیاتی است که در دسته تجهیزات اندازه‌گیری قرار می‌گیرد و از پرتو لیزر برای انجام اندازه‌گیری‌های دقیق از فواصل و ابعاد مختلف استفاده می‌کند. این دستگاه با استفاده از نور لیزری که در بخش جلویی دستگاه تعبیه شده، قادر است مسافت‌ها و اندازه‌ها را با دقت بسیار بالا اندازه‌گیری کند.

برای استفاده از آن، کاربر فقط باید دستگاه را به سمت نقطه موردنظر حرکت داده و دکمه مربوطه را فشار دهد تا اندازه‌گیری انجام شود. اگر می‌پرسید چه متر لیزری بخرم به شما پیشنهاد می‌کنیم تا پارامترهای زیر را مدنظر قرار دهید.

1. میزان دقت متر لیزری

دقت، یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب متر لیزری هست که در راهنمای خرید متر لیزری هم به‌عنوان مورد اول مطرح شده است. با پیشرفت تکنولوژی، دقت مترهای لیزری به حداکثر خود رسیده است. تفاوت‌های بین مترهای لیزری در دقت بسیار کم است و معمولاً از ±۱ میلی‌متر تا ±۲ میلی‌متر متغیر است. یادتان باشد حتی یک میلی‌متر اختلاف در دقت اندازه‌گیری‌های دقیق می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد.

2. میزان برد متر لیزری

ویژگی برجسته دیگر در راهنمای خرید متر لیزری «محدوده اندازه‌گیری» است. این محدوده معمولاً از 20 تا 30 متر آغاز شده و به بالای 150 متر نیز می‌رسد؛ در این محدوده‌ها قابلیت اندازه‌گیری با دقت بالا وجود دارد. برای مثال یک کارگر دکوراسیون داخلی یا سازنده کابینت، نیازی به متر لیزری با برد بسیار بالا ندارد؛ از این رو یک دستگاه با محدوده 20 تا 30 متری به او در انجام کارهایش کمک می‌کند اما برای یک مهندس عمران یا معمار که نیاز به محدوده بیشتری دارد ممکن است این فواصل به 80 متر هم برسد.

3. قابلیت ذخیره داده‌ها

این ویژگی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین مترهای لیزری است؛ زیرا میزان ذخیره‌سازی مقادیر ممکن است در هر مدل متر متفاوت باشد. برخی از مدل‌ها قابلیت ذخیره تا 10 مقدار اندازه را دارند؛ درحالی‌که برخی دیگر قادرند بیشتر از این تعداد را ذخیره کنند. این ویژگی باعث می‌شود در مواقعی که نیاز به اندازه‌گیری‌های متعدد در یک کارگاه ساختمانی یا محیطی دیگر است، مترهای لیزری بسیار کارامد باشند و به کاربر در افزایش سرعت و دقت اندازه‌گیری کمک کنند.

بهترین متر لیزری با قابلیت ذخیره داده ها

4. قابلیت انجام محاسبات

بعضی از دستگاه‌های اندازه‌گیری لیزری، قابلیت انجام محاسبات بسیار پیچیده را دارند. این ابزارها قادرند مساحت، حجم و طول اضلاع مثلث (با استفاده از قانون فیثاغورث)، مساحت زاویه‌دار، شیب، و زاویه را به‌راحتی محاسبه کنند. این محاسبات اگر به‌صورت دستی انجام شود، زمان زیادی را می‌گیرد؛ اما با استفاده از دستگاه‌های اندازه‌گیری لیزری این کارها به‌سادگی انجام می‌شود.

در انتخاب مناسب‌ترین دستگاه اندازه‌گیری لیزری، ویژگی‌های مربوط به نوع محاسباتی که می‌خواهید انجام دهید را باید مدنظر قرار دهید. هر دستگاه ممکن است قابلیت انجام یک سری از این محاسبات را داشته باشد یا نداشته باشد. برخی از دستگاه‌های لیزری همه این محاسبات را انجام می‌دهند؛ درحالی‌که برخی دیگر قابلیت انجام تنها برخی از آن‌ها را دارند.

راهنمای خرید متر لیزری با قابلیت انجام محاسبات

5. قابلیت اتصال به موبایل

مورد مهم بعدی در راهنمای خرید متر لیزری «قابلیت اتصال آن به گوشی همراه» است. اتصال متر لیزری به گوشی تلفن همراه از طریق اپلیکیشن یکی از قابلیت‌های جالب موجود در برخی از مدل‌های مترهای لیزری است. این امکان به کاربر اجازه می‌دهد اطلاعات و اندازه‌گیری‌های خود را با فرمت‌های مختلف ذخیره کنند و برخی از محاسبات را روی گوشی همراه انجام دهند.

در این مدل‌ها، قابلیت‌های مفیدی مانند اندازه‌گیری شیب و زوایای سطوح و مقاطع مختلف به کاربر ارائه شده است. با قرار دادن متر لیزری روی قطعه کار، کاربر می‌تواند شیب قطعه را با واحد درجه یا بر حسب زاویه تعیین کرده و اندازه‌گیری کند؛ همچنین در برخی از مدل‌ها، این امکان بدون قرار گرفتن مستقیم روی قطعه کار هم وجود دارد. کاربر به کمک نور لیزر می‌تواند زاویه سطح را اندازه‌گیری کرده و حتی بدون حضور مستقیم در مقابل سطح، اندازه‌ها را به دست آورده و محاسبه کند.

با توجه به توضیحات داده شده در راهنمای خرید متر لیزری، جهت بررسی مشخصات خرید و قیمت انواع متر لیزری، کافیست وارد فروشگاه ابزار رضا شوید و به مقایسه و بررسی انواع محصولات دسته متر لیزری بپردازید.

راهنمای خرید متر لیزری با توجه به نوع کارایی آن

مترهای لیزری به انواع مختلف تقسیم می‌شوند که تفاوت‌های آن‌ها در عملکرد و کاربری دارای اهمیت است. این تفاوت‌ها اغلب از نظر ساختاری شامل مواردی مانند دوربین، تراز و قابلیت محاسبات ریاضی می‌شوند.

به‌عنوان راهنمای خرید متر لیزری، در ادامه برخی از انواع آن‌ها را معرفی کرده‌ایم:

  1. متر لیزری ترازدار: این نوع مترهای لیزری که به‌عنوان یکی از پرکاربردترین مدل‌ها شناخته می‌شوند، دارای تراز حباب‌دار هستند و به کاربر کمک می‌کنند تا خطوط مستقیم و موازی افق را با دقت بیشتری تعیین کنند. این دستگاه معمولاً در کارهای نجاری و تزئینات ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  2. متر لیزری دوربین‌دار: این دستگاه‌ها برای اندازه‌گیری فواصل بزرگ‌تر به کار می‌روند، جایی که لیزر را نمی‌توان به‌خوبی مشاهده کرد. با داشتن یک دوربین در داخل ابزار، این مترها به کاربر امکان می‌دهند تا محل اصابت لیزر را با دقت بیشتری روی صفحه دستگاه مشاهده کند.
  3. دوربین متر: این دستگاه‌ها برای اندازه‌گیری فواصل بسیار بزرگ به کار می‌روند. این ابزارها در واقع دوربین‌هایی هستند که به کاربر اجازه می‌دهند تا فواصل بسیار دور را با دقت سانتی‌متر به او نشان دهند. این نوع مترها بیشتر در فضاهای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
راهنمای خرید متر لیزری دوربین‌دار

کدام برند متر لیزری را بخرم؟

شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید مترهای لیزری فعالیت دارند که هر یک از آن‌ها ویژگی‌ها و مزایای خود را دارند. این شرکت‌ها به‌طورکلی در دو دسته قرار می‌گیرند:

  1. شرکت‌های تولیدکننده ابزار آلات مانند متر لیزری متابو، AEG، دیوالت و بوش که از معتبرترین تولیدکنندگان ابزار در سطح جهان به حساب می‌آیند.
  2. شرکت‌های تولیدکننده ابزارهای دقیق و تجهیزات اندازه‌گیری مثل متر لیزری آکاد که از جمله پیشتازان در این حوزه محسوب می‌شوند. این شرکت‌ها انواع دیگری از مترهای لیزری را هم باکیفیت و دقت بالا تولید می‌کنند.

علاوه‌بر این شرکت‌ها، تولیدکنندگان دیگری نیز وجود دارند که بهترین مترهای دیجیتال لیزری یا بهترین مترهای لیزری را تولید می‌کنند. برای انتخاب و مقایسه بین این محصولات، شرکت‌های معتبری که از قبل اشاره شدند، به‌عنوان برترین‌ها در زمینه تولید ابزار و مترهای لیزری شناخته می‌شوند؛ درعین‌حال شرکت‌های دیگری مانند هیوندای، رونیکس، توسن و DCA نیز انواع مختلفی از بهترین مترهای لیزری را با قیمت و کیفیت مناسب را به بازار عرضه کردند.

👈 بیشتر بخوانید: بهترین متر لیزری در بازار چیست؟ با بهترین برندهای متر لیزری آشنا شوید.

سخن پایانی

دستگاه متر لیزری یک ابزار حیاتی در عرصه اندازه‌گیری فواصل بیش از 30 متر است که در صنایع مختلف از جمله ساخت‌وساز، راه‌سازی و صنایع داخل ساختمانی نقش بسیار مهمی دارد. این دستگاه از دسته سنجش‌گرها و ابزارهای بازرسی به شمار می‌رود.

ابزار متر لیزری با استفاده از ارسال و دریافت اشعه لیزر، فاصله بین دو نقطه را به‌دقت اندازه‌گیری می‌نماید. در این مقاله از راهنمای خرید متر لیزری دانستید که این ابزارها در بازار به انواع مختلفی از جمله دوربین‌دار، دارای تراز و با قابلیت محاسبات ریاضی متنوع عرضه می‌شوند. این تفاوت‌ها در ساختار و عملکرد این ابزارها می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در عملکرد و کارآیی آن‌ها داشته باشد.

اگر هنوز می‌پرسید چه متر لیزری بخرم؟! پس به ابتدای این مقاله برگردید و یک بار دیگر آن را با دقت بخوانید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x