مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

آچار یک ابزار ساده با استفاده گسترده در زندگی روزمره است که برای باز و بسته کردن پیچ‌ها و مهره‌ها به کار می‌رود و توانایی ایجاد نیروی گشتاوری دارد.

انواع آچارها هرکدام برای نیازهای خاصی طراحی شدند و در صنعت و شغل‌های مختلف استفاده می‌شوند. این تنوع آچارها باعث شده تا همه نیازهای افراد پوشش داده شود و به همین دلیل هم محبوبیت بالایی دارند.

در ادامه انواع آچار صنعتی و غیرصنعتی و کاربردهای آن‌ها را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی انواع آچار صنعتی و دستی با تصویر

با توجه به تنوع مدل و سایز پیچ و مهره‌ها، انواع آچار آلات نیز متنوع و متفاوت هستند. آچارها، اساسی‌ترین ابزار برای تعمیرات و فعالیت‌های تولیدی هستند. از آن جایی که آن‌ها می‌توانند در هر نوع کاری از جمله تعمیرات خانگی یا کارخانه‌های صنعتی استفاده شوند، پس شناخت انواع آچار صنعتی، نیمه صنعتی و دستی به شما کمک می‌کند از بهترین نوع آچار متناسب با کار و نیاز خود استفاده کنید.

انواع آچار آلات

برای معرفی انواع آچارها، با رایج‌ترین و پرکاربردترین نوع آچار، یعنی آچار فرانسه شروع می‌کنیم. همراه ما باشید.

آچار فرانسه – Adjustable Wrench

استفاده از آچار فرانسه نه تنها برای پیچ و مهره‌ها، بلکه در کارهای مربوط به لوله‌کشی نیز بسیار مفید است. این ابزارها با توانایی تنظیم دهانه، وسیله‌ای کارآمد و قابل اعتماد برای انجام کارهای مختلف هستند. آچار فرانسه یکی از محبوب‌ترین انواع آچارها برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها است.

این آچار دارای یک پیچ مارپیچی است که باز و بسته کردن دهانه آچار را امکان‌پذیر می‌سازد و می‌توان آن را به اندازه مورد نیاز تنظیم کرد. با این ویژگی، عملکرد و کارایی آچار بهبود یافته و می‌توان آن را در دسته‌بندی آچارهای ترکیبی قرار داد. زیرا توانایی انجام چندین عمل را دارند.

برای خرید آچار فرانسه در فروشگاه ابزار رضا، می‌توانید لیست قیمت انواع آچار فرانسه را بررسی کرده و محصول مدنظر خود را به‌صورت آنلاین و با ارسال رایگان سفارش دهید. برای بررسی مشخصات خرید و لیست قیمت آچار فرانسه، کلیک کنید.

آچار تخت و رینگی – Open-Ended & Box-Ended Wrench

آچار تخت با طراحی ساده اما کاربردی، طرفداران زیادی دارد و همه جا به‌عنوان ابزاری ضروری مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو سمت دسته این آچار حالت C یا U شکل می‌بینید که یک طرف آن‌ها کوچک‌تر است و برای باز و بسته کردن مهره‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود.

آچار رینگی دارای دو حلقه در هر سمت است که باید پیچ مورد نظر را درون این حلقه‌ها قرار داده و با چرخاندن آچار، پیچ را باز یا بسته کنید. حلقه‌های داخلی این آچارها دارای حالت شش ضلعی هستند و برای باز یا بستن پیچ‌های شش ضلعی استفاده می‌شوند.

انواع آچار آلات تخت و رینگی

انواع آچارهای تخت و رینگی عبارت‌اند از:

 • آچار دو سر تخت: این آچارها معمولاً برای کار با پیچ و مهره در فضاهای محدود استفاده می‌شوند. علاوه بر کارآیی بالا، قیمت آچار دو سر تخت نیز مناسب بوده و در اندازه‌های مختلف در بازار موجود است.
 • آچار دو سر رینگی: از این آچارها برای محکم کردن پیچ‌های مربعی و پیچ‌های شش ضلعی استفاده می‌کنند. آچارهای دو سر رینگی با ۱۲ ضلع نیز طراحی شدند که معمولاً در فضاهای محدود استفاده بیشتری دارند؛ زیرا زوایای بیشتری را به کاربر ارائه می‌دهند و کار با آن‌ها آسان‌تر است.
 • آچار ترکیبی یا یک سر تخت – یک سر رینگی: یک آچار دوکاره است که این امکان را به شما این امکان را می‌دهد از قابلیت آچار تخت و آچار رینگی به‌صورت همزمان در یک آچار استفاده کنید.
آچار یک سر تخت - یک سر رینگی

✅ جهت مشاهده به‌روزترین مشخصات خرید و لیست قیمت آچار تخت و رینگی کلیک کنید.

آچار آلن – Allen Wrench

آچار آلن به چندین شکل مختلف در بازار عرضه می‌شود و معمولا از جنس فلز فولاد است. محبوبیت این آچار در سال‌های اخیر به دلیل کاربرد بیشتر پیچ‌های شکل آلن افزایش یافته است؛ به طور مثال برای تولید انواع محصولات از جمله صندلی‌های اداری از این پیچ‌ها استفاده می‌کنند.

برای باز و بسته کردن هر پیچی باید از آچار آلن خاصی استفاده شود. انواع آچار آلن‌ها از لحاظ شکل مقطع به دو دسته شش گوش و ستاره ای تقسیم می‌شوند؛ البته سری‌های خاص دیگری هم وجود دارند که با وصل کردن آن‌ها به این ابزار می‌توان خیلی راحت سایر اتصالات را باز و بسته کرد.

انواع آچار آلن

انواع آچار آلن

انواع آچار آلن‌ها عبارت‌اند از:

 • آچار آلن ستاره‌ای: این آچارها دارای یک سر ستاره‌ای با ۶ پر هستند که به آن‌ها «آچار ستاره‌ای» یا «آچار خورشیدی» هم گفته می‌شود. این طراحی به آن‌ها امکان اعمال گشتاور بیشتری را روی پیچ‌ها و مهره‌ها می‌دهد؛ بنابراین از آن‌ها در مواقعی استفاده می‌شود که نیاز به اتصال محکم و قوی است.
 • آچار آلن L شکل: آچارهای شکل L به دلیل طراحی خاص خود با حرف “L” شناخته می‌شوند. این آچارها دارای دو سر مختلف، یکی بلند و دیگری کوچک هستند. سر بلند برای دسترسی به پیچ‌ها و مهره‌ها در فضاهای باریک و سوراخ‌های طولانی و سر کوچک برای تولید گشتاور بیشتر و قدرت بیشتر در فرایند باز و بسته کردن پیچ‌ها به‌کار می‌رود.
 • آچار آلن T شکل: آچارهای T این امکان را به کاربر می‌دهند تا بیشترین گشتاور را به پیچ یا مهره اعمال کند. این طراحی برای کاربردهایی مناسب است که نیاز به گشتاور زیادی دارند؛ مانند صنایع مکانیکی یا ساخت و ساز.
 • آچار آلن P شکل: آچار آلن P شبیه آچار T شکل است؛ اما با دسته ارگونومیک‌تر و طراحی جذاب‌تر. این آچار به کاربر اجازه می‌دهد تا به‌راحتی کار کند و گشتاور مطلوبی به دست آورد.
 • آچار آلن چاقویی: آلن چاقویی مانند چاقوهای مسافرتی باز می‌شود و از نظر طراحی شبیه به آچار است. این ابزار چند منظوره در واقع ترکیبی از چند مدل آچار در یک دستگاه چاقویی است. آچار آلن چاقویی برای پیچ‌های متفاوت مناسب است.
 • آچار آلن حلقه‌ای: آچار حلقه‌ای مانند آچار آلن عمل می‌کند؛ با این تفاوت که دارای کاور و دسته‌های مختلف است. این آچار یک حلقه است که به آن انواع آچارها با ابعاد مختلف متصل می‌شوند و هرکدام از آن‌ها برای انجام یک کار خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • چار آلن سه طرفه یا سه راهی: آچارهای آلن سه طرفه به دلیل ساختارشان، برای کار در فضاهای محدود با دسترسی دشوار مناسب‌اند. این آچارها به‌عنوان ابزار دستی در مکان‌هایی که دسترسی به سوراخ‌ها سخت است، به کمک‌تان می‌آیند.

👈 اگر قصد خرید عمده یا تکی انواع آچار آلن ستاره‌ای، T شکل و… را دارید، از طریق لینک می‌توانید به مشخصات خرید و لیست قیمت آچار آلن‌ها دسترسی داشته باشید.

آچار جغجغه‌ای – Ratcheting Wrench

انواع آچارهایی که در بالا معرفی شدند، ممکن است در حین کار امکان تغییر زاویه و جهت چرخش را فراهم نکنند. این موضوع باعث می‌شود که باز و بسته کردن پیچ و مهره برای شما مشکل‌ساز باشد؛ اما آچار جغجغه‌ای با طراحی خاص خود، علاوه‌بر امکان کار در فضاهای محدود، به‌راحتی امکان باز و بسته کردن هر نوع پیچ و مهره‌ای را با تغییر زاویه فراهم می‌کند.

آچار جغجغه‌ای از انواع آچار صنعتی

این آچار به جرات از محبوب‌ترین انواع آچار در مکانیکی ها می‌باشد؛ به‌خصوص در تعمیر خودروها، موتورها و دوچرخه‌ها. آچار جغجغه‌ای با اندازه‌ها و طول‌های مختلف عرضه می‌شود.

👈 لیست قیمت آچار جغجغه‌ای را جهت خرید عمده یا تکی می‌توانید از طریق لینک بررسی کنید.

آچار بکس – Socket Wrench

به ابزاری که از نظر عملکردی شباهت‌هایی به آچار رینگی دارد «آچار چپقی سوکت دار یا آچار بکس دستی» گفته می‌شود. این ابزار با یک یا دو سر سوکت دار ارائه می‌شود که به‌صورت خمیده و زانویی طراحی شدند. دو سر آن دارای 2 عدد سوکت بکس با 6 و 12 گوش است؛ بنابراین برای باز و بسته کردن پیچ‌ها و مهره‌های شش‌گوش در سایزهای مختلف، هیچ محدودیتی وجود ندارد.

برای استفاده از انواع آچارهای بکس کافی است قسمت انتهایی این ابزار را که شکل استوانه‌ای دارد، درون پیچ قرار داده و سپس با چرخاندن آچار، اتصال را باز و بسته کنید.

آچار بکس یکی از انواع آچارها

انواع آچار بکس

انواع آچار بکس‌ها عبارت‌اند از:

 • آچار بکش دستی
 • آچار بکس برقی
 • آچار بکس شارژی
 • آچار بکس بادی
 • آچار بکس فشار قوی
 • آچار بکس سوکتی

👈 لیست قیمت آچار بکس، جعبه بکس و ست بکس را جهت خرید عمده یا تکی می‌توانید از طریق لینک بررسی کنید.

آچار لوله‌گیر یا شلاقی – Pipe Wrench

آچار شلاقی یکی از ابزارهای ضروری برای لوله‌کش‌ها است. اگر به دنبال یک آچار مناسب برای کارهای سنگین و پیچیده هستید، آچار شلاقی یا آچار لوله‌گیر بهترین انتخاب است. این ابزار برای انجام کارهایی که نیازمند سرعت و دقت بالا هستند، بسیار مناسب است.

آچار شلاقی در دو مدل تک دسته و دو دسته تولید می‌شود و انتخاب آن بستگی به نیازهای شما دارد. هنگام انتخاب یک آچار لوله‌گیر باید به طول، سایز و باز شدن دهانه آن توجه کنید.

آچار شلاقی یا آچار لوله‌گیر

این مدل از انواع آچارها دارای یک فک دندانه دار فولادی و یک مهره تنظیم روی دسته هستند که اندازه فک را با توجه به قطر لوله تنظیم می‌کنند.

آچار چکش خور – Hammer Wrench

آچار چکش خور یکی از انواع آچار ضربه‌ای است که برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها با نیروی زیاد به کار می‌رود. این آچار دارای سری رینگی است که برای ضربه زدن و وارد آوردن نیروی چکش به کار می‌رود. برای استفاده از آن ابتدا پیچ یا مهره مورد نظر را آماده کرده و سپس آچار را روی آن‌ها قرار دهید و با سر صاف آچار ضربه‌ای محکم وارد کنید.

این ابزار در تاسیسات آب و گاز، لوله کشی و در مواردی مانند مهره‌های جامپ و گیر کرده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آچار قفلی

با توجه به ابزارهای مختلفی که در مشاغل استفاده می‌شوند، انبر قفلی یکی از انواع آچار دستی است که از دو فک ثابت و متحرک تشکیل شده است.

 • برای استفاده از این ابزار ابتدا با تنظیم زاویه متحرک، اندازه مورد نظر برای باز و بسته کردن پیچ‌ها را تعیین کنید.
 • با چرخاندن پیچ انتهایی دسته آچار، اندازه مورد نظرتان را پیدا کنید.
 • بعد از انجام این مراحل، آچار را روی قطعه مورد نظر قرار داده و دسته را ببندید.
 • ضامن را قفل کنید تا قطعه به‌خوبی در میان فک‌های آچار قفل شود.

کاربرد آچار قفلی در صنایع مختلفی نظیر تاسیسات و تعمیرات بسیار مفید است؛ به‌ویژه برای تعمیر و اتصال قطعاتی که دچار آسیب شدند. این ابزار با قابلیت محکم کردن فک‌ها از لغزش آچار جلوگیری می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که هر نوع پیچ از جمله پیچ‌های هرز و آسیب دیده خیلی ساده باز و بسته شوند.

آچار کلاغی

آچار کلاغی از انواع آچار صنعتی‌های پر کاربرد است. این ابزار از دو آرواره تشکیل شده است که یکی از آن‌ها می‌تواند به‌طور مستقل در دسته حرکت کند. این ویژگی باعث می‌شود که آچار کلاغی انواع مختلفی از سایزها را بدون نیاز به تنظیم دهانه ارائه دهد.

آچار کلاغی از انواع آچار صنعتی‌

از جمله کاربردهای این ابزار می‌توان به تعمیر لوله‌ها و باز و بسته کردن پیچ‌ها اشاره کرد. آچار کلاغی همچنین قابلیت تنظیم زاویه‌های مختلف را داراست و به همین دلیل به‌عنوان «انبردست سر کج» شناخته می‌شود.

آچار پین

برای قفل کردن پیچ‌های خاصی که معمولا در دندان‌پزشکی‌ها استفاده می‌شوند، از آچار پین استفاده می‌شود. این پیچ‌ها به شکلی طراحی ‌شدند که هر کسی امکان باز کردن آن‌ها را نداشته باشد.

آچار اسلحه

آچار اسلحه یکی دیگر از انواع آچارهاست که یک سر دنده‌ای به شکل C دارد. این آچارها معمولاً دارای شکاف‌های مربعی هستند و در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی تولید می‌شوند.

کاربرد این آچارها بسیار محدود است و به‌طور اصلی در صنایع نظامی به‌ویژه در اسلحه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آچار دندانه‌ای یا آچار تمساحی

آچارهای دندانه‌ای دارای گیره‌های دندانه‌ای در انتهای خود هستند، درحالی‌که بخش دیگر آن‌ها تخت است. شباهت ظاهری آن‌ها به دهان تمساح باعث شده که به آن‌ها آچار تمساحی هم بگویند.

آچار تمساحی از انواع آچارها در صنایع نظامی

در گذشته این آچارها برای باز کردن پیچ‌ها و مهره‌های مربعی مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ اما امروزه بیشتر برای باز کردن پیچ‌ها و مهره‌هایی با شش گوش استفاده می‌شوند.

آچار آبگیر

آچار آبگیر شکلی مشابه حرف T انگلیسی دارد و دارای یک فک خمیده در انتهای خود است. از کاربردهای این ابزار می‌توان به باز و بسته کردن شیرآلات گوناگون در مناطق مختلف منزل مانند سینک و دستشویی اشاره کرد.

معرفی انواع آچار در مکانیکی‌ها

یکی از انواع آچارهای خودرو در مکانیکی‌ها، «آچارهای ترکیبی» هستند که زیرمجموعه‌ آچارهای چندکاره محسوب می‌شوند. این آچارها امکان انجام وظایف مختلف را فراهم می‌کنند. آن‌ها دارای دو سر متفاوت یکی تخت و دیگری رینگی هستند. کاربرد اصلی آچار ترکیبی در صنایع مکانیکی و فنی است. طراحی ویژه این آچارها آن‌ها را قادر می‌سازد تا برای انجام دو وظیفه متفاوت استفاده شوند.

آچار ترکمتر – Torque Wrench

یکی از انواع آچارهای خودرو «آچار ترکمتر» است. آچار ترکمتر یکی از ابزارهای حیاتی در صنعت خودروسازی و تعمیرات ماشین هست. این ابزار دقیق و حیاتی برای تنظیم اتصالات مکانیکی استفاده می‌شود.

آچارهای ترکمتر با ظاهری مشابه آچار جغجغه‌ای توانایی اندازه‌گیری و تنظیم گشتاور را دارند. در حقیقت اتصالات در صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی و هوافضا بسیار حساس و دقیق هستند و میزان شل یا سفت بودن آن‌ها بر کارآیی دستگاه‌ها تأثیر می‌گذارند.

آچار ترکمتر از پر کاربردترین انواع آچار در مکانیکی‌ها

آچار ترکمتر این امکان را به شما می‌دهد تا میزان گشتاور را به‌دقت و طبق استانداردها تنظیم کرده و اتصالات را به‌طور کامل سفت کنید.

با درجه‌بندی‌های مختلف بر اساس واحدهای نیوتن، پوند – اینچ و کیلوگرم -فورس، می‌توانید گشتاور مورد نظر خود را تنظیم کنید. انواع آچارهای ترکمتر شامل: آچار ترکمتر عقربه‌ای و دیجیتالی می‌شوند و با اندازه‌ها و گشتاورهای متنوعی عرضه می‌شود.

آچار چرخ – Lug Wrench

آچار چرخ از پر کاربردترین انواع آچار در مکانیکی‌ها است که برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌های چرخ وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار به شکل حرف X طراحی شده و در انواع و ابعاد مختلفی در بازار عرضه می‌شود.

آچار چرخ از انواع آچارهای خودرو

برای استفاده از آچار چرخ، کافی است که سری مناسب را بر روی آچار قرار داده و سپس پرچم را تعویض کنید. این ابزار همچنین برای پنچرگیری خانگی و تعویض تایر ماشین در منزل کاربرد دارد.

آچار فیلتر بازکن – Oil Filter Wrench

یکی از انواع آچار صنعتی، «آچار فیلتر بازکن» است که برای خودروها استفاده می‌شود. این آچارها به دلیل تنوع فیلترهای موجود در وسایل نقلیه، به‌صورت‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. این ابزارهای کاربردی، در مکانیکی‌ها و کارگاه‌های تعمیراتی خودرو یافت می‌شوند تا فیلترهای روغن را با سرعت و دقت بیشتری تعویض یا تعمیر کنند.

آچار فیلتر بازکن از انواع آچار در مکانیکی‌ها

آچار شمع

برای تعمیر شمع خودرو از آچار مخصوص آن، یعنی آچار شمع استفاده می‌شود. این آچار در لیست انواع آچارهای تخصصی قرار می‌گیرد و ظاهری شش گوش دارد.

سر آچار شمع شبیه یک سوکت بکس بلند است. این سوکت بکس و آچار شمع از فلز بسیار مقاوم آلیاژ فولادی ساخته شده و معمولاً در سایزهای مشخصی مانند 16 میلی‌متر و 21 میلی‌متر جهت باز کردن و بستن شمع‌های انواع ماشین‌ها و خودروها، موتور اره زنجیری بنزینی، در مکانیکی و تعمیرگاه‌ها به کار می‌روند.

اخیرا آچار شمع تاشو هم ساخته شده که کار نفوذ و دسترسی به شمع و اتصال داخل ماشین را بسیار ساده‌تر می‌کند.

آچار پدال

برای تعمیر پدال دوچرخه از یک آچار مخصوص استفاده می‌شود که از نظر ظاهری دارای یک سر دوطرفه شبیه حرف U انگلیسی است. طراحی خاص این آچار باعث شده تا تعمیر و تنظیم پدال‌های دوچرخه به‌راحتی انجام شود. به کمک آچار پدال، عملیات باز و بسته کردن پدال‌ها به‌سادگی قابل انجام است.

بهترین انواع آچار صنعتی و دستی را از کجا تهیه کنیم؟

اگر به دنبال بهترین آچار صنعتی و دستی هستید و کیفیت برای شما اهمیت زیادی دارد، اما جایی را سراغ ندارید، پس خرید از فروشگاه ابزار رضا را امتحان کنید!
این فروشگاه با ایجاد امکان دسترسی آسان و ارائه مجموعه‌ گسترده‌ای از ابزارهای باکیفیت، یک منبع عالی برای تهیه انواع آچار دستی و صنعتی می‌باشد.

باتوجه‌به تعهد ابزار رضا نسبت به کیفیت و قیمت‌های رقابتی که دارد، مطمئناً می‌توانید آچارهای باکیفیتی را با بهترین قیمت از این فروشگاه تهیه کنید؛ پس به ابزار رضا سر بزنید و خریدی متفاوت را تجربه کنید.

👈 جهت مشاهده مشخصات خرید و لیست قیمت آچارها در انواع مدل‌ها و کارآیی‌های مختلف، روی لینک کلیک کنید.

کلام آخر

باتوجه‌به نیاز افراد به ابزار مناسب برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها، آشنایی با انواع آچار صنعتی و دستی امری ضروری است.

از آن جایی که هر نوع پیچ و مهره‌ای نیازمند آچار خاصی است، پس شناخت انواع آچار آلات می‌تواند سرعت و کارآیی را افزایش دهد.

اکنون با تهیه لیست انواع آچار مورد نیازتان می‌توانید با مراجعه به ابزار رضا، هر آنچه نیاز دارید را تهیه کرده و کارتان را بهبود ببخشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x