مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

در این مطلب قرار است بدانیم ترازو و باسکول چیست و چه کاربردی دارند؟ انواع آنها کدام اند و در نهایت تفاوت های میانشان را مورد بررسی قرار  دهیم.

ترازو و باسکول برای اندازه‌گیری دقیق وزن‌های مختلف مانند کالاهای فروشگاهی، محصولات صنعتی، مواد غذایی، مواد شیمیایی و مواد سنگی در صنایعی است که کنترل کیفیت و اطمینان در خط تولید و فروش محصولات ،اولویت آنها است

ترازو

ترازوها از دو نوع عقربه‌ای و دیجیتال ساخته می‌شوند. ترازو عقربه‌ای با استفاده از یک سری اندازه‌گیری‌های مکانیکی و ترازو دیجیتالی با استفاده از حسگرهای الکترونیکی، وزن را به صورت دقیق و با نمایش رقمی نشان می‌دهند. ترازوهای دیجیتال دقت بالاتر و قابلیت خوانایی آسان‌تری دارند،به همین خاطر در بسیاری از صنایع به جای ترازوهای عقربه‌ای استفاده می‌شوند.

انواع ترازو

 • ترازو دستی

ترازو دستی یا جیبی از ساده ترین و ابتدایی ترین نوع ترازو است که به راحتی قابل حمل هستند. آنها عموماً با دقت کمتر و بازه وزنی کوچکتری نسبت به ترازوهای صنعتی و آشپزخانه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که یک وسیله‌ی کارآمد و کم حجم برای اندازه‌گیری وزن در مصارف شخصی و کوچک هستند.

 • ترازو آزمایشگاهی

ترازوهای آزمایشگاهی برای انجام بسیاری از تست‌ها و اندازه‌گیری‌های متداول در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می گیرند.آنها برای اندازه گیری با دقت بالا و در مقادیر بسیار کم طراحی شده اند که معمولاً با امکاناتی مانند کالیبراسیون خودکار، صفحه نمایش دیجیتال، قابلیت اندازه گیری در واحدهای مختلف و همچنین  اتصال به سیستم‌های کامپیوتری مجهز شده‌اند.

انواع ترازو آزمایشگاهی

 • ترازو آزماشگاهی دیجیتالی
 • ترازو آزمایشگاهی مکانیکی
 • ترازو آزمایشگاهی آنالیتیکال با دقت بالا

کاربرد ترازو آزمایشگاهی

 1. تعیین وزن نمونه‌های شیمیایی و بیولوژیکی
 2. تعیین مقدار دقیق مواد شیمیایی
 3. توزین مواد خام در صنایع مختلف مانند صنایع داروسازی، پتروشیمی و غذایی
 4. در صنایع دندانپزشکی، ترازوهای آزمایشگاهی برای اندازه گیری وسایل پزشکی مانند داروها، پروتزها و مواد جراحی‌های کوچک استفاده می‌شوند.
 5. تعیین وزن نمونه‌های زیستی مانند باکتری ها، سلول‌ها ، بافت‌های حیوانی و گیاهی
 • ترازو آشپرخانه

ترازو آشپزخانه یا ترازو خانگی وسیله‌ ای برای اندازه‌گیری دقیق وزن مواد غذایی و مواد اولیه‌ی آشپزی و پخت و پز است. همچنین ترازوهای آشپزخانه برای تعیین وزن سرویس و ظروف مختلف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این ترازو ها نیز در دو نوع دیجیتالی و مکانیکی هستند. نوع مکانیکی معمولاً از یک فنر برای اندازه‌گیری و از عقربه برای نمایش وزن گرفته شده استفاده می کند. در ترازوهای دیجیتالی از سنسور برای اندازه‌گیری و یک صفحه دیجیتال برای نمایش نتایج استفاده شده است. همچنین باکلیدهای کنترل از جمله صفرکردن و تغییر واحد وزنی تجهیز شده‌اند.

 • ترازو طلا فروشی

ترازوی طلا فروشی یک وسیله‌ی اندازه‌گیری دقیق است که برای تعیین وزن طلا و جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها به طور عمده از نوع دیجیتالی هستند که برای اندازه‌گیری دقیق جواهرات با وزن کمتر از یک گرم میلی گرم، مثقال و … بسیار مناسب و کاربردی است . همچنین ترازوهای طلا فروشی برای اندازه‌گیری وزن سکه‌های قدیمی و تعیین اصالت آن‌ها نیز کاربرد دارد.

 • ترازو صنعتی

ترازو صنعتی یک وسیله‌ ای است که برای اندازه گیری های مختلف در انجام کارهای صنعتی و تجاری با وزن‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.این ترازو ها به دلیل وجود  قابلیت هایی مانند دقت بالا و بازه وزنی بزرگ، در بسیاری از مشاغل مانند صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع معدنی و صنایع ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.تراز های صنعتی نیز در دو نوع دیجیتالی و مکانیکی ساخته شده اند که برای اندازه‌گیری دقیق وزن مواد اولیه‌ی تولید، کالاهای سنگین، مواد شیمیایی، مواد سایشی، بارهای سنگین، قطعات خودرو و ساختمانی و دیگر مواد صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال، می‌توانند برای اندازه‌گیری وزن بارهای حمل شده توسط کامیون‌ها، مواد اولیه‌ی تولیدی مانند سیمان، گچ، شن، ماسه و فلزات، و مواد شیمیایی مانند اسیدها و قلیاهای مورد استفاده در صنایع شیمیایی و پتروشیمی به کار روند.

 • ترازو زیر پایی

ترازو زیرپایی وسیله ای برای اندازه گیری وزن بدنی افراد است که به طور عمده در محل‌هایی مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، باشگاه‌های ورزشی و مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.این ترازو ها در ابعاد مختلف و در دو مدل دیجیتالی و عقربه ای ساخته شده اند.

باسکول

باسکول‌ها نیز برای اندازه‌گیری وزن‌های سنگین‌تری مانند بارهای کامیون، وسایل سنگین صنعتی و… استفاده می‌شوند. به طور کلی در دو نوع باسکول دیجیتالی و باسکول مکانیکی هستند که در مدل های: باسکول دیجیتالی، باسکول صنعتی ،باسکول جاده ای، باسکول نفرکش یا باشگاهی، باسکول مکانیکی موجود هستند. باسکول‌های جاده‌ای در جاده‌ها و ایستگاه‌های وزن‌گیری بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند و باسکول‌های صنعتی در کارخانه‌ها و صنایع مختلف برای اندازه‌گیری وزن‌های مختلف به کار می‌روند.

انواع باسکول

 • باسکول فروشگاهی

همانطور که از نام پیداست وسیله‌ ای برای اندازه گیری دقیق وزن کالاها و محصولات است که به طور عمده در فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌هاو …مورد استفاده قرار می گیرد.

 • باسکول نفر کش یا باشگاهی

باسکول نفر کش یا باشگاهی وسیله ای برای اندازه گیری دقیق وزن بدن افراد و کنترل وضعیت فیزیکی در باشگاه‌های ورزشی، مراکز تناسب اندام، بیمارستان‌ها و …مورد استفاده قرار می گیرند .آنها معمولاً دارای سازه‌ی فلزی محکمی هستند که قابلیت حمل و نقل نیز دارند. باسکول نفرکش معمولاً از نوع دیجیتالی است و با استفاده از یک سنسور برای اندازه‌گیری وزن عمل می‌کند و عموماً دارای قابلیت تغییر واحد وزنی و تنظیم دقت هستند. همچنین، برخی از باسکول‌های نفرکش دارای قابلیت اندازه گیری توده بدنی و درصد چربی بدنی (BMI) افراد می باشند. برخی از آنها دارای قابلیت اتصال به سیستم‌های رایانه‌ای و هوشمند درا دارند.

 • باسکول صنعتی

باسکول صنعتی وسیله‌ ای برای اندازه‌گیری وزن مواد و محصولاتی مانند مایعات و مواد پودری ،سیمان، آرد، شن، ماسه و … که است که در صنایع مختلفی از جمله صنایع معدنی، صنایع شیمیایی، صنایع ساختمانی، صنایع حمل و نقل و … استفاده می‌شوند. برخی از باسکول‌های صنعتی دارای سیستم تراز خودکار هستند که در صورت عدم تراز بودن باسکول، سیستم آن را به صورت اتوماتیک تنظیم می‌کند.

ترازو و باسکول هردو وسایلی هستند که برای اندازه گیری های مختلف به کار می روند اما در این میان دارای تفاوت هایی نیز هستند که به برخی از آنها اشاره خواهیم می کنیم:

تفاوت ترازو و باسکول

 • محدوده وزنی: ترازو پایین و باسکول بالا
 • صفحه نمایش: ترازوها معمولا دارای صفحه نمایش کوچک و باسکول ها دارای صفحهع نمایش بزرگی هستند.
 • سازه: ترازو ها از جنس پلاستیک فشرده و یا فلز سبک هستند ولی در مقابل باسکول ها غاز جنس فلز و فولاد برای مقاومت در برابر وزن های سنگین ساخته شده اند.
 • کاربرد ها: ترازو ها معمولا برای مصارف در محیط های کوچک یا خانگی و باسکول ها در امور سنگین و صنعتی کاربرد دارند.

در مجموع، تفاوت ترازو و باسکول ها در محدوده وزنی، صفحه نمایش، سازه و کاربرد آنها است.

در این مطلب شرح دادیم ترازو و باسکول چیست و چه کاربرد هایی دارند؟ انواع آنها کدام اند و در نهایت تفاوت ها و نکات مربوطه را مورد بررسی قرار دادیم چنانچه به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز داشتید می توانید با مشاوران ما  02161664در ابزار رضا تماس حاصل فرمایید.

محصول مرتبط

ترازو جیبی دیجیتالی 500 گرمی

 • قابلیت اندازه‌گیری تا 100 گرم با دقت 0.01 گرم
 • دارای قابلیت کالیبره اتومات
 • خاموشی اتومات دستگاه بعد از 30 ثانیه توقف اندازه‌گیری
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x