مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

سرپیک برش یکی از تجهیزات مورد استفاده در بسیاری از مشاغل از جمله حرفه جوشکاری است. تصور کنید قصد برش فلزی سخت چون فولاد و یا آهن را دارید؛ چگونه و با چه ابزاری این کار را می‌توانید انجام دهید؟ آیا سرپیک برش یک تکه برای این کار مناسب است یا سرپیک دو تکه؟

در این مقاله از ابزار رضا قصد داریم توضیح دهیم که سرپیک برش چیست؟ نحوه تنظیم و نحوه کار با سرپیک برش چگونه است؟ و همچنین در رابطه با انواع سرپیک برش هوا اطلاعاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

منظور از سرپیک برش چیست؟

سرپیک برش وسیله کاربردی است که برای برش دادن انواع قطعات فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه به وسیله کپسول هوا گاز، فرآیند برش را انجام می‌دهد؛ به این صورت که در مرحله اول، فلز بر اثر حرارت بسیار بالایی که دستگاه تولید می‌کند، داغ شده و تغییر رنگ می‌دهد. سپس بر اثر ترکیب شدن با اکسیژنی که به فلز حرارت دیده دمیده می‌شود، عمل برش قطعات فلزی اتفاق می‌افتد.

حرارتی که این ابزار برای بریدن فلزات اعمال می‌کند تا حدی است که فرایند برش آغاز گردد و این حرارت کنترل شده به اندازه‌ای نیست که بتواند اشتعال ایجاد نماید.

چند نوع سرپیک برشکاری در بازار داریم؟

انواع سرپیک‌های برشکاری در بازار در دو دسته زیر طبقه‌بندی می‌شوند.

 1. سرپیک برش یک تکه

این نوع سرپیک عموماً در مدل‌های مختلفی از جمله سرپیک برش کوتاه، برش بلند، سرپیک مخصوص برش قطعات نازک، قطعات کلفت و سایر سرپیک‌ها وجود دارد. اندازه صفحه برش در این مدل حدوداً ۶۰ سانتی‌متر است.

 1. سرپیک برش دو تکه

این مدل سرپیک‌ها از دو قسمت مجزا تشکیل شده‌اند که شامل یک دسته و یک تنه در قسمت جلو است‌. سرپیک دو تکه توانایی بریدن ۳ میلی‌متر تا ۱۰۰ میلی‌متر را دارد.

اجزای تشکیل دهنده سرپیک برش چیست؟

معرفی اجزای سرپیک هوا برش
اجزای تشکیل‌دهنده سرپیک برش

از مهم‌ترین اجزای سرپیک هوا برش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رگلاتور: از رگلاتور برای تنظیم کردن فشار گاز استفاده می‌شود.
 • شلنگ گاز: شلنگ گاز وسیله‌ای است که از آن برای انتقال مواد سیال استفاده می‌گردد. شلنگ‌های به کار رفته در دستگاه برش هوا گاز به دلیل اینکه دچار نشتی و صدمه نشوند، از ضخامت بیشتری نسبت به شلنگ‌های معمولی برخوردار هستند.
 • شیرهای یک طرفه: شیرهای یک طرفه که به آن‌ها چک ولو نیز گفته می‌شود، به گونه‌ای عمل می‌کنند که اجازه عبور مواد سیال را تنها از یک جهت می‌دهند.
 • فلاش‌بک: فلاش‌بک یا شیر بازدارنده، در واقع مانع از ورود مجدد گاز و اکسیژن به درون سیلندر و احتمال آتش سوزی می‌شوند.
 • مشعل: دستگاهی است که با ترکیب میزان مشخصی از اکسیژن و سوخت مورد نظر می‌تواند انرژی را به گرما تبدیل کند.

از دیگر اجزای سرپیک هوا برش می‌توان به کپسول‌های هوا و گاز و دسته سرپیک نیز اشاره کرد.

برای آگاهی از تفاوت‌های سرپیک برشکاری و جوشکاری، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفاوت سرپیک برش و سرپیک جوش را مطالعه کنید.

قیمت سرپیک برش چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند بر قیمت سرپیک برش تأثیر بگذارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرپیک‌هایی که از برندهای نام آشنا و شناخته شده هستند، قیمت بالاتری دارند.
 • سرپیک برش دو تکه نسبت به یک تکه قیمت بیش‌تری دارد.
 • سایز سرپیک، قطر کلاهک و جنس بدنه از دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت سرپیک هوا برش هستند.
 • دمایی که سرپیک برای برش ایجاد می‌کند نیز می‌تواند در قیمت سرپیک مؤثر واقع شود.

👈 با توجه به موارد گفته شده، قیمت سرپیک هوابرش در بازه قیمتی بین یک میلیون تومان تا ۴ میلیون تومان متغیر است. برای خرید سرپیک برش می‌توانید از طریق ابزارفروشی آنلاین ابزاررضا، به صورت سریع و آسان سفارش خود را ثبت کنید.

جهت مشاهده لیست قیمت سرپیک هوا برش، کافیست از طریق لینک وارد فروشگاه شوید.

هنگام خرید یک سرپیک برش باکیفیت، به چه ویژگی هایی توجه کنیم؟

هنگام خرید سرپیک برش با کیفیت، بهتر است موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 1. همواره سعی کنید تا سایز سرپیک و قطر کلاهک آن یکی از معیارهای شما برای خرید باشد. جنس نازل برشکاری بهتر است از فلز مس تشکیل شده باشد.
 2. سرپیک را با توجه به عملیات برشکاری خود انتخاب کنید. مثلاً اگر بر روی فلزات سنگین برشکاری را انجام می‌دهید، حتماً از سیلندرهای برنجی و کلاهک‌های مسی استفاده کنید.
 3. اگر علاوه بر کیفیت، دنبال قیمت مقرون به صرفه نیز هستید، می‌توانید سرپیک‌هایی با کلاهک نیکلی را انتخاب کنید که از دوام بالایی نیز برخوردار هستند.
 4. دقت نمایید سرپیک‌هایی که سریع گرم می‌شوند، عملیات برشکاری را با دقت بالاتری انجام می‌دهند.

نحوه کار با سرپیک برشکاری (دستورالعمل خاموش و روشن کردن) و انجام تنظیمات آن، چگونه است؟

نحوه کار با سرپیک برش
کار با سرپیک هوا برش

آموزش و آشنایی با نحوه کار با سرپیک برش به شما کمک می‌کند تا نتیجه نهایی کار شما دقیق‌تر باشد و ایمنی خودتان در هنگام کار نیز تضمین شود.

1. رگلاتور گاز و اکسیژن را به سیلندرهای مخصوص متصل کنید

شیلنگ‌های مربوط به دستگاه به طور معمول در دو رنگ آبی و قرمز یا آبی و سبز طراحی شده‌اند. شلنگ آبی یا سبز مربوط به مانومتر اکسیژن و شلنگ قرمز مربوط به رگلاتور گاز است؛ بنابراین باید شلنگ‌ها را به درستی به رگلاتور مربوطه متصل کنید.

برای اینکه در تشخیص این شلنگ‌ها دچار مشکل نشوید، شلنگ گاز حدوداً ۲ میلی‌متر بزرگ‌تر است. بعد از نصب شلنگ‌ها بر روی رگلاتورهای مربوطه، از آچار جهت سفت کردن اتصالات نیز استفاده کنید.

2. اطمینان حاصل کنید که مسیر مانومتر گاز بسته است

از آن جایی که استیلن در فشار بالای ۱۵ می‌تواند خطر اشتغال و یا انفجار را به همراه داشته باشد؛ بنابراین شیر مربوط به رگلاتور گاز یا همان مانومتر استیلن را کاملاً بچرخانید و سفت و محکم کنید تا مسیر جریان حرکت گاز مسدود شود.

3. شیر مخصوص سیلندر گاز را باز کنید

شیری که بر روی کپسول گاز وجود دارد را به آرامی باز کنید. باز کردن شیر باید به اندازه‌ای باشد که خروجی مناسب گاز حاصل شود. این امر هم از خطرات احتمالی ناشی از فشار بیش از حد گاز جلوگیری می‌کند و هم در صورت بروز حادثه، خیلی سریع‌تر می‌توانید جریان گاز را قطع کنید.

4. شیر مربوط به رگلاتور استیلن را باز کنید

همان شیر رگلاتور گاز را که قبلاً سفت کرده بودید، به آرامی باز کنید تا فشار بین ۵ تا ۸ psi قرار بگیرد.

5. برای تخلیه گاز، شیر روی دستگاه برشکاری را باز کنید

با باز کردن شیر تخلیه گاز روی دسته برش، ابتدا هوا و سپس گاز خارج می‌شود. در این مدت باید به فشار گاز خروجی نیز توجه کنید.

6. بعد از بستن شیر مربوط به رگلاتور اکسیژن، شیر مخصوص سیلندر اکسیژن را باز کنید

دقیقاً مشابه کپسول گاز، در مورد کپسول اکسیژن نیز اول باید ابتدا از بسته بودن شیر مانومتر اکسیژن اطمینان حاصل کنید؛ سپس شیر سیلندر اکسیژن را باز کنید.

7. خیلی آهسته و آرام اقدام به باز کردن شیر ممبران مانومتر اکسیژن کنید

در این مرحله به آرامی شیر اکسیژن را باز کرده و دقت کنید که فشار اکسیژن باید در بازه ۲۵ تا ۴۰ psi قرار داشته باشد.

8. در انتها، شیری که روی دستگاه برشکاری برای تخلیه اکسیژن تعبیه شده است را باز و بسته کنید

باز و بسته کردن شیر اصلی شلنگ برشکاری، شما از عملکرد درست آن مطمئن می‌کند. سپس شیر دیگری که نزدیک بخش برشکاری تعبیه شده است را باز نمایید.

نکات ایمنی هنگام کار با سرپیک برش چیست؟

یکی از اصلی‌ترین موارد استفاده با ابزارهای برش، رعایت نکات ایمنی است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • زمانی که تصمیم دارید کله‌گی سرپیک برش را سفت و محکم کنید، حتماً از بخش آچارخوری که بر روی آن طراحی شده است، استفاده کنید
 • همواره قبل از آن که از صفحه برش استفاده نمایید، مطمئن شوید که بست‌ها کاملاً محکم بسته شده‌اند و همچنین از سلامت شلنگ‌ها نیز اطمینان حاصل کنید
 • از آن جایی که دستگاه هوا برش با حرارت و شعله بالا کار می‌کند؛ بنابراین از کار کردن این دستگاه در مجاورت وسایلی که احتمال اشتعال در آن‌ها وجود دارد، خودداری کنید
 • بعد از اتمام کار مطمئن شوید که شیرهای کپسول محکم بسته شده‌اند
 • هرگز با دست‌های روغنی و یا آغشته به مواد نفتی با این دستگاه کار نکنید
 • هیچ‌گاه کپسول دستگاه هوا برش را روی زمین نخوابانید. این کار موجب می‌شود تا ذرات به درون سرپیک‌های برش و سوراخ‌های نازل نفوذ پیدا کنند و عملکرد دستگاه را با مشکل مواجه نمایند
 • گاه ممکن است در هنگام استفاده از این دستگاه صدای تق‌تق‌های پشت سر هم شنیده شود که این امر نشان دهنده بازگشت شعله آتش به درون کپسول است. برای حل این مشکل می‌توانید نازل را محکم کنید

بهترین برندهای سرپیک هوا برش در بازار ایران، کدام برندها هستند؟

برندهای بسیاری از سرپیک‌های هوا برش در بازار ایران وجود دارند که از جمله معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • هریس آمریکا
 • گلور سوئیس
 • موریس تایوان
 •  بی آر تی
 • رابین
 • آروا
 • آیرون مکس
 • وینکس

کلام پایانی

سرپیک هوا برش دستگاهی است که برای برشکاری فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای انواع مختلف دو تکه و یک تکه است. همچنین در این مقاله نحوه کار با سرپیک برش، تنظیم سرپیک هوا برش، نکات ایمنی در هنگام کار و ویژگی‌های یک سرپیک خوب را شرح دادیم. اگر قصد خرید این ابزار کارآمد را برای حرفه خود دارید، بخش پشتیبانی ابزاررضا می‌تواند شما را در امر خرید بهتر یاری کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x