مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

شاید شما هم این سؤال برایتان پیش آمده باشد که اره فارسی بر چیست و چرا این نام برای دستگاه انتخاب شده است؟ در صنعت، به برش‌های ۴۵ درجه‌ای و هر برش زاویه‌دار «فارسی» گفته می‌شود؛ از این رو، دستگاهی که برای انجام این نوع برش‌ها طراحی شده به نام «فارسی بر» شناخته می‌شود.

با اینکه فارسی بر برای انجام برش در زوایای متنوع دیگری هم استفاده می‌شود؛ اما مهم‌ترین زاویه برش در صنایع گوناگون «۴۵ درجه» است که به‌سادگی با این ابزار انجام می‌شود. با توجه به استفاده گسترده از فارسی برها در این مقاله قصد داریم تا این دستگاه را به‌طور کامل بررسی کنیم.

اره فارسی بر چیست؟

فارسی بر یکی از ابزارهای اساسی در کارگاه‌های نجاری به شمار می‌آید و سرعت و دقت برش چوب را به حداکثر می‌رساند. اره فارسی بر دارای تیغه‌ای با حفاظ است که روی بازویی با میله‌های متحرک قرار می‌گیرد و قابلیت تغییر زاویه در جهت افقی نسبت به صفحه زیر دستگاه را دارد.

اره فارسی بر چیست؟

در بازار، این دستگاه‌ها در دو مدل میزی و ایستاده موجود هستند. مدل‌های ایستاده یا پروفیل برها دقت بسیار بالایی دارند اما در برش چوب محدودیت‌هایی دارند. نکته مهم دیگر این است که فارسی برهای ایستاده وزن زیادی دارند و بدنه آن‌ها از چدن ساخته شده به طوری که حتی دو نفر هم نمی‌توانند آن را جابه‌جا کنند. حالا که فهمیدید فارسی بر نجاری چیست، بیایید در ادامه با کاربرد این دستگاه آشنا شوید.

کاربرد اره فارسی بر چیست؟

فارسی برها ابزارهای مهمی در صنایع مختلف هستند. یکی از کاربردهای اصلی این دستگاه‌ها در «صنعت ساختمان‌سازی» است؛ جایی که برای برش و تنظیم چارچوب درها و پنجره‌ها در زوایای مختلف به این دستگاه رجوع می‌کنند.

در ساختمان‌سازی، اره فارسی برها به دلیل قدرت بالای خود بسیار محبوب هستند و می‌توانند به‌راحتی زوایای مورد نظر را در مواد مختلفی مانند آهن و سرامیک ایجاد کنند. این دستگاه‌ها علاوه‌بر دقت بالا، در برابر فشار نیز بسیار مقاوم و پایدار هستند و دوام زیادی دارند.

ناگفته نماند دستگاه فارسی بر در «جوشکاری» هم برای ایجاد اتصال‌های شیاری و نیز اتصال‌های روسری و زیرسری کاربرد دارند.

👈 اگر قصد خرید هر گونه اره فارسی بر کوچک، بزرگ، صنعتی و… را دارید، در فروشگاه ابزار رضا می‌توانید این ابزار را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید. جهت مشاهده لیست قیمت اره فارسی بر، کلیک کنید.

اجزای تشکیل‌دهنده فارسی بر چیست؟

تمامی ابزارها از بخش‌ها و قسمت‌های مختلفی تشکیل شدند که هر کدام وظیفه‌ای مشخص دارند. وقتی این قسمت‌ها در یک سیستم واحد قرار می‌گیرند، مکانیزم کار آن ابزار شکل می‌گیرد. اجزای تشکیل دهنده برش فارسی بر چیست! دستگاه فارسی بر یکی از ابزارهای برقی است که از اجزاء مختلفی ساخته شده و با استفاده از این اجزاء می‌توان با سرعت و دقت بالا برش‌های زاویه‌دار را انجام داد. در ادامه به معرفی اجزاء این دستگاه می‌پردازیم تا بهتر با عملکرد آن آشنا شوید.

 • برای دقت در هنگام برش، قطعات چوب نیاز به یک تکیه‌گاه دارند. صفحه‌ای که قطعات روی آن قرار می‌گیرند نیز حالت مندرج دارد تا برش‌ها دقیق‌تر انجام شوند.
 • تیغه اصلی اره به یک بازو متصل است و این بازو نیز به یک صفحه مندرج وصل می‌شود. بازو می‌تواند در زوایای مختلف بچرخد و زاویه مورد نظر شما را ایجاد کند. انتهای تیغه به یک اهرم وصل شده است که با فشردن آن به سمت پایین، تیغه روی قطعه قرار گرفته و برش انجام می‌شود.
 • در انواع فارسی برها دو صفحه مندرج وجود دارد؛ یکی به‌صورت افقی برای اندازه‌گیری‌های طولی و دیگری به‌صورت عمودی در انتهای بازوی اصلی برش برای تعیین زاویه برش.
 • بدنه دستگاه معمولاً از جنس آلومینیوم ساخته می‌شود. موتور فارسی بر در دو نوع آرمیچری و دینامی وجود دارد. موتورهای دینامی با تسمه به تیغه متصل می‌شوند، اما در نوع آرمیچری این اتصال به‌صورت مستقیم انجام می‌شود.
 • تیغه‌های فارسی بر در دو نوع چوب بر و ام‌دی‌اف بر موجود هستند و به‌سادگی قابل تعویض می‌باشند. تیغه‌های چوب‌بر برای برش ام‌دی‌اف مناسب نیستند چراکه محل برش نمایان می‌شود.
 • برخی از انواع فارسی برها مجهز به لیزر برای تعیین خط برش هستند که معمولاً قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های دیگر دارند.

معرفی انواع فارسی برها

اره‌های فارسی بر را می‌توان به 4 دسته تقسیم کرد:

اره فارسی بر دستی

اولین نوع اره فارسی که ساخته شد «مدل دستی» بود که برای استفاده نیاز به نیروی دست داشت. تنظیم زاویه در این وسیله به‌راحتی قابل انجام بود و دارای یک گیره بود که در زمان کار می‌توانستید قطعه را با استفاده از آن نگه دارید تا از لغزش جلوگیری شود.

اره فارسی بر دستی از انواع اره فارسی بر

فارسی بر ثابت

فارسی بر ثابت برش طولی کم‌تری دارد اما دقت عملکرد آن بیشتر است. در این نوع فارسی بر، تیغه و بازو تنها حول یک محور به‌صورت چرخشی عمل می‌کنند و این امر امکان برش قطعات کوچک‌تر از چوب را فراهم می‌کند.

اره فارسی بر ثابت از انواع اره فارسی بر

این نوع فارسی بر فضای کم‌تری اشغال می‌کند و برای کارگاه‌هایی با فضای محدود بسیار مناسب است. فارسی بر ثابت نیاز به فضای پشت دستگاه برای حرکت ریل ندارد؛ در حالی که فارسی بر ریلی به فضای زیادی در پشت دستگاه نیاز دارد. در ادامه به شما می گوییم فارسی بر ریلی یا فارسی بر کشویی چیست.

اره فارسی بر کشویی چیست؟

فارسی بر کشویی یا ریلی قطعات را به‌صورت طولی برش می‌دهد. بازوی اصلی شامل موتور و تیغه برش می‌شود که به‌صورت افقی روی یک ریل حرکت می‌کند؛ به همین دلیل به این نوع فارسی بر «فارسی بر کشویی» گفته می‌شود.

اره فارسی بر کشویی چیست؟

فارسی بر کشویی این امکان را فراهم می‌کند که قطعات چوب با طول بیشتر به‌سادگی با حرکت تیغه روی ریل برش داده شوند. البته این نوع فارسی بر دارای اندازه و وزن بیشتری است و به طبع حمل و نقل آن دشوارتر است. حالا که فهمیدید اره فارسی بر کشویی چیست پس باید بدانید تفاوت آن با اره فارسی بر ثابت در کجاست.

مقایسه فارسی بر کشویی و ثابت

این دو اره از لحاظ عملکرد و کارایی با هم فرق می‌کنند. اره فارسی کشویی روی ریل قرار دارد و می‌توان به‌صورت رفت و برگشتی از آن استفاده کرد تا برش‌های مورد نیاز انجام شود؛ اما در اره بر ثابت، ریلی برای حرکت دادن به‌صورت رفت و برگشتی وجود ندارد. بنابراین استفاده از اره کشویی برای برش‌های بزرگ مناسب است در حالی که اره فارسی ثابت برای برش قطعات کوچک بهتر است. همچنین اره کشویی دارای وزن و حجم بیشتری نسبت به اره ثابت است.

فارسی بر صندوقی

از جمله اولیه دستگاه‌های اره فارسی بر می‌توان به «فارسی بر صندوقی» اشاره کرد. این نوع اره فارسی بر، شکلی شبیه به گاو صندوق دارد و دارای وزن بسیار سنگینی است که هنگام استفاده از آن صدای زیادی تولید می‌شود.

انواع برش فارسی بر چیست؟

یکی از مهم‌ترین دسته‌بندی‌هایی که می‌توان برای انواع فارسی برها انجام داد «دسته‌بندی بر اساس نحوه برش» است. فارسی برها به دو نوع برش طولی و عمودی تقسیم می‌شوند. در برش طولی، برش‌ها در جهت طولی چوب یا مواد دیگر انجام می‌شود و اره در طول، حرکت می‌کند. در برش‌های عمودی هم برش‌ها در جهت عمود بر سطح مواد انجام می‌شوند.

انواع برش اره فارسی بر

نحوه کار با اره فارسی بر چگونه است؟

این اره‌ها دارای تیغه‌های گرد و تیزی هستند که هنگام کار با سرعت بالا به چرخش در می‌آیند. برای برش قطعات لازم است که دستگاه را به‌طور کامل در دست بگیرید. زمانی که بازوی اره را برای برش قطعه به پایین می‌آورید باید دکمه دستگاه را فشار دهید و صبر کنید تا تیغه به‌درستی برش را انجام دهد؛ سپس اره را به بالا بیاورید و قطعه‌ای که برش دادید را بردارید. مراحل گام‌به‌گام استفاده از این دستگاه به شرح زیر است:

 1. زاویه مورد نظرتان را انتخاب کرده و آن را روی اره تنظیم کنید.
 2. از گونیای دستگاه برای ایجاد برش‌های زاویه استفاده کنید.
 3. بعد از تنظیم زاویه، قطعه کار را روی میز دستگاه بگذارید و آن را محکم کنید.
 4. قطعه کار را با دست چپتان نگه دارید سپس با دست راست اره برقی را بگیرید.
 5. حالا کلید دستگاه را فشار داده و با دقت بالا فرایند برش دادن را شروع کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله فهمیدیم فارسی بر سنگ چیست، چه اجزایی دارد، کاربرد آن چیست و چه مدل‌هایی دارد. به‌طورکلی برای برش زوایای مختلف به‌ویژه ۴۵ درجه می‌توان از اره فارسی بر استفاده کرد. کارهای نجاری و صنایع چوبی همواره به ابزارهای متنوع و کارآمد نیاز دارند.

یکی از دلایل اصلی خرابی ابزارها، انتخاب نادرست یا نامناسب از آن‌ها است. پیش از خرید این ابزار بهتر است به‌خوبی با کارکرد آن آشنا شوید تا بتوانید هم نتایج بهتری به دست آورید و هم از کارتان لذت ببرید. شما می‌توانید نظرات و سؤالات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x