مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

در طی فرآیند جوشکاری ابزار و قطعات زیادی درگیر هستند؛ یکی از این قطعات مهم، سرپیک جوشکاری است. برای این که بتوانید تمیزترین و حرفه‌ای‌ترین جوشکاری را انجام دهید، لازم است بدانید سرپیک جوشکاری چیست و چه نقشی در فرآیند جوشکاری دارد؟

در ادامه این مطلب به سوالات مهمی در رابطه با این قطعه پاسخ داده‌ایم؛ سوالاتی از قبیل: سرپیک جوش چیست و چه انواعی دارد؟ سرپیک جوشکاری باکیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟ و… . با ما همراه باشید.

منظور از سرپیک جوشکاری چیست؟

سرپیک جوش یکی از مهم‌ترین ابزار جوشکاری است که در آخرین مراحل از این فرآیند، استفاده می‌شود. سرپیک جوش انرژی مورد نیاز کار را گرفته و در نهایت حرارت مورد نیاز عمل جوش را تحویل می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید، ابزار و لوازم جوشکاری در بازار بسیار متنوع هستند، از طریق لینک مشخص شده، در کنار مشخصات خرید و قیمت انواع سرپیک‌ها، می‌توانید به بررسی و مقایسه سایر لوازم جانبی جوشکاری نیز بپردازید.

آشنایی با سرپیک جوشکاری

سرپیک‌ها در دو نوع جوشکاری از جمله جوشکاری برقی از نوع قوس الکتریکی با گاز محافظ و جوشکاری گازی، کاربرد دارند. در هر کدام از این روش‌ها، ساختار ویژه‌ای از سرپیک استفاده می‌شود.

انواع سرپیک جوشکاری در بازار چیست؟

انواع سرپیک جوشکاری از لحاظ شکل و اندازه و نوع کاربری، تنوع زیادی در بازار دارند. سرپیک جوش که به یکی از اجزای ثابت در صنعت جوشکاری تبدیل شده است، در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • سرپیک جوشکاری گاز اکسیژن و استیلن

این سرپیک جوشکاری با بهره‌مندی از گازهای استیلن و اکسیژن، عملیات مختلف برشکاری و جوشکاری را انجام می‌دهد. از این محصول برای جوشکاری در مقیاس کم استفاده می‌شود. همچنین این سرپیک برای جوش دادن محصولات هنری که ساختاری فلزی دارند، کاربرد دارد.

 • سرپیک جوشکاری گاز پروپان و اکسیژن

این سرپیک دمای زیادی را ایجاد کرده، اما از نظر قدرت احتراق از گاز استیلن کم‌تر بوده و به همین خاطر کاربرد کم‌تری دارد.

 • سرپیک جوشکاری گاز بوتان و اکسیژن

در مقایسه با دو سرپیک قبلی، این نمونه احتراق کمتری ایجاد کرده و از این رو، در رتبه سوم اهمیت قرار گرفته است.

حالا که با انواع سرپیک جوشکاری آشنا شدید، بهتر است در مورد اجزای آن هم اطلاعاتی داشته باشید.

اجزای تشکیل‌دهنده سرپیک جوشکاری چیست؟

سرپیک جوش از سه جز تشکیل شده است که شامل دسته جوش، نازل جوش و سری جوشکاری می‌شود. در ادامه این سه جز را به تفضیل معرفی می‌کنیم:

اجزای تشکیل دهنده سرپیک جوشکاری
 1. دسته جوش

دسته سرپیک جوشکاری، از جنس آلیاژ برنج ساخته شده است و به‌منظور سهولت کار، انتهای آن خم شده و زاویه‌دار است تا جوشکار آن را به راحتی در دست بگیرد.

دسته سرپیک جوش از دو لوله تشکیل شده که یکی گاز اکسیژن و دیگری سوخت گازی را با خود حمل می‌کند. این دو لوله با شیلنگ به مخزن گاز متصل هستند. با استفاده از شیرهای کنترل (رگلاتور)، می‌توان ترکیب اکسیژن و سوخت را تغییر داد. دسته از دو شیر ورودی اکسیژن و سوخت مورد نظر تشکیل شده است.

 • نازل جوش

گازها پس از عبور از شیلنگ و شیرهای کنترل، وارد محفظه اختلاط شده و به مخلوطی قابل اشتعال تبدیل می‌شوند. هنگامی‌که این دو با هم مخلوط شده و مشتعل گردند، یک شعله آبی کوچک تشکیل می‌شود. این شعله کوچک و کنترل شده از نازل جوش که در انتهای سرپیک قرار دارد، خارج می‌شود تا به قطعه مورد نظر برخورد کند.

نازل‌هایی را انتخاب کنید که با نوع جوش و سوخت گاز مرتبط باشند. همچنین حواس‌تان باشد نازل را تمیز نگه دارید و از تماس روغن با سطوحی که در تماس با اکسیژن هستند، خودداری کنید. انتخاب نازل نامناسب، بر روی کیفیت، زیبایی و نتیجه نهایی کار تاثیر منفی می‌گذارد.

 • سری جوش

نازل‌ها مجهز به سری هستند که از مواد مختلفی ساخته می‌شود. یکی از بهترین مواد برای سری جوش، مس می‌باشد. سری جوش در حین جوشکاری و در اثر استفاده ناصحیح یا ضربه خوردن، آسیب می‌بیند؛ بنابراین کالایی پرمصرف محسوب می‌شود.

قیمت سرپیک جوشکاری چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سرپیک جوشکاری نیز مانند هر کالای دیگر، به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از این عوامل جنس سرپیک جوش است. سایز و اندازه هم عاملی موثر روی قیمت محصول هستند. شرکت و برند تولیدکننده هم می‌تواند دلیل قیمت کم یا زیاد سرپیک جوشکاری باشد.

شما می‌توانید با خرید از فروشگاه‌های آنلاین معتبر، بهترین سرپیک‌ جوش را با قیمتی مناسب تهیه کنید و از اصالت آن مطمئن باشید. پیشنهاد ما به شما، خرید سرپیک جوشکاری از فروشگاه ابزار رضا است که در کنار ارائه بهترین کیفیت و قیمت بازار، تا 30 روز بازگشت کالا را نیز ضمانت می‌کند.

هنگام خرید یک سرپیک جوش باکیفیت، چه ویژگی‌هایی را مدنظر قرار دهیم؟

برای آن که بتوانید در میان نمونه‌های مختلف، بهترین و با کیفیت‌ترین سرپیک جوش را پیدا کنید، باید هنگام خرید مواردی را مدنظر داشته باشید.

یکی از نشانه‌های مرغوب بودن سرپیک جوشکاری، توپر بودن سر آن است؛ یعنی اگر محصول توپر به نظر برسد، مرغوبیت لازم را دارد.

استحکام فوق‌العاده، یکی دیگر از نشانه‌های با کیفیت بودن سرپیک جوش است. مشخصه دیگری که روی کیفیت این قطعه تاثیر می‌گذارد، مقاومت آن در برابر حرارت بالاست.

کلاهک‌های مربوط به سرپیک جوشکاری که همراه سوزن مخصوص جوش هستند، نقش مهمی در کیفیت جوش دارند؛ این سوزن‌ها بهتر است از جنس مس یا برنج باشند.

آموزش جوشکاری با سرپیک جوش و انجام تنظیمات آن

در هنگام شروع کار و روشن کردن شعله، ابتدا باید شیر استیلن و سپس شیر اکسیژن را باز کنید. برای خاموش کردن شعله هم حواس‌تان باشد که ابتدا شیر اکسیژن و سپس شیر استیلن را ببندید. اگر ترتیب باز کردن و بستن شیرها به صورت گفته شده در بالا نباشد، سرپیک جوش آسیب خواهد دید.

در کنار اهمیت ترتیب باز کردن شیرها، زاویه کار با سرپیک نیز بسیار مهم است. اگر زاویه حین جوشکاری با خط شیاری که از قبل جوشکاری شده، کمتر از 90 درجه باشد، شیار جوش حاصل شده کم عمق‌تر و عریض‌تر می‌شود. اگر زاویه به‌گونه‌ای باشد که با شیار، زاویه‌ای بیشتر از 90 درجه بسازد، شیار جوش به‌وجود آمده عمیق‌تر و با عرضی کم‌تر خواهد بود.

نحوه جوشکاری با سرپیک جوش

هنگام کار با سرپیک جوشکاری، رعایت چه نکات ایمنی الزامی است؟

مانند هر کار فنی دیگر، شما حین کار با سرپیک جوشکاری نیز باید حواس‌تان به نکات ایمنی باشد. در ادامه مواردی که باید چک کنید و در نظر داشته باشید را بیان کردیم:

 • برای روشن کردن مشعل، از فندک چراغ جوشکاری استفاده کرده و از روشن کردن کبریت جدا پرهیز کنید.
 • محل جوشکاری را از هر گونه مواد اشتعال‌زا مثل پارچه و کاغذ، عاری کنید.
 • هنگام کار با سرپیک جوشکاری، حتما از عینک جوشکاری مناسب استفاده کنید. جهت خرید و مشاهده لیست قیمت انواع عینک جوشکاری حرفه‌ای می‌توانید از طریق لینک، به فروشگاه ابزار رضا مراجعه کنید.
 • هنگام انتخاب نازل‌ها، نوع جوش و میزان ضخامت فلز را در نظر بگیرید.
 • اگر از مشعل جوش صدای سوت شنیدید، احتمالا یک فلاش اتفاق افتاده است. نخستین اقدام این است که بلافاصله شیر عرضه گاز را قطع کنید و صبر کنید تا سرپیک جوش سرد شود. پس از آن علت فلاش بک را پیدا کرده و حل کنید.
 • قبل از استفاده از شیلنگ‌های انژکتور در سرپیک جوش، باید آن‌ها را تست کرد تا ایمنی افزایش یابد.
 • قبل از استفاده از سرپیک جوشکاری، دهانه آن را بررسی کرده و در صورت مسدود بودن، توسط یک سیم تمیز کنید.
 • کابل‌های مورد استفاده در سرپیک جوشکاری باید کاملا عایق‌بندی و منعطف بوده تا حین جوشکاری مشکلی برای جوشکار پیش نیاید.
 • هر سرپیک جوش، یک دفترچه راهنما دارد که شامل جدول راهنمایی در خصوص استاندارد گاز فشار خروجی است. این اطلاعات توسط سازنده تهیه و تنظیم شده است. قبل از استفاده از این قطعه، حتما این جدول را مطالعه کنید.

بهترین برندهای تولیدکننده سرپیک جوشکاری چیست؟

در حال حاضر برندهای مختلفی در تولید انواع سرپیک جوشکاری فعالیت می‌کنند. بسیاری از این برندها وارد بازار ایران نیز شده‌اند. برای این که انتخابی درست و باکیفیت داشته باشید، لازم است بهترین‌های بازار ایران را بشناسید. در ادامه معتبرترین برندهای سرپیک جوشکاری در بازار ایران را به شما معرفی می‌کنیم:

 • زینسر آلمان
 • سرپیک ایلدیز
 • گلور سوئیس
 • موریس تایوان
 • طرح گلور
 • طرح زینسر

نکته مهمی که در هنگام خرید بهترین برند سرپیک جوش باید مدنظر داشته باشید، جنس نازل و لوله است. اگر لوله از جنس برنج و نازل مسی باشد، به خاطر مقاومت بالای آن‌ها موجب افزایش طول عمر سرپیک و دستگاه جوشکاری می‌شوند.

سخن آخر

از آن جایی که جوشکاری در بسیاری از صنایع کاربرد دارد، آشنایی با فرآیند و تجهیزات آن امری لازم است. در این مطلب ما به این سوال پرداختیم که سرپیک جوشکاری چیست و در ادامه در کنار معرفی انواع سرپیک جوشکاری، نحوه کار با آن و از همه مهم‌تر به نکات ایمنی حین فرآیند هم اشاره کردیم.

اگر در خصوص این قطعه نیاز به راهنمایی و مشورت دارید، حتما در قسمت کامنت‌ها با ما مطرح کنید.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x