مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

دریل، یکی از ابزارهای پرکاربردی است که در صنایع مختلف مانند نجاری، بنایی کابینت‌سازی و… استفاده می‌شود. دریل‌ها به دو دسته برقی و شارژی تقسیم می‌شوند که نوع برقی با استفاده از کابل مستقیم به برق وصل می‌شود.

گروه دوم، دریل‌های شارژی هستند که از باتری استفاده می‌کنند. باتری‌ها که اصلی‌ترین منبع تغذیه دریل‌های شارژی هستند، انواع مختلفی دارند. برای انتخاب باتری دریل شارژی باید با مدل‌های مختلف آشنا باشید و ویژگی‌های آن‌ها را بدانید. پس با ابزار رضا همراه باشید.

👈 پیشنهاد: به صفحه دریل شارژی مراجعه کنید و مشخصات خرید و لیست قیمت انواع دریل‌های شارژی را بررسی کنید.

انواع باتری دریل شارژی از نظر ساختار را بشناسید

باتری‌های دریل انواع مختلفی دارند که این تقسیم‌بندی بر اساس ساختار آنها صورت می‌گیرد. از اصلی‌ترین انواع باتری‌های دریل شارژی، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. باتری لیتیوم یون (Lithium Ion Battery)
 2. باتری نیکل-کادمیوم (Nickel–Cadmium Battery)
 3. باتری نیکل-هیدرید فلز (Nickel–Metal Hydride Battery)

1. باتری لیتیوم یون برای انواع دریل شارژی

باتری لیتیوم یون یکی از بهترین باتری‌های موجود برای استفاده در انواع دریل شارژی هستند. دریل‌هایی که از این نوع باتری استفاده می‌کنند، عمدتا از جمله ابزارهای قدرتمند و حرفه‌ای هستند.

آشنایی با انواع باتری دریل شارژی

باتری‌های لیتیوم یون (Li-ion یا LIB) به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که شارژ بیشتری را نسبت به انواع باتری‌های مشابه خود، نگه می‌دارند تا بتوان از آن‌ها برای مدت زمان طولانی‌تری استفاده کرد. اصطلاحاً به باتری‌های لیتیوم یون باتری‌های با تراکم انرژی بالا نیز گفته می‌شود. طراحی آن به گونه‌ای است که از خالی و پر شدن بیش از حد جلوگیری شده و سلامت باتری حفظ شود.

متوسط طول عمر باتری لیتیوم یون چقدر است؟

عمر باتری‌های لیتیوم یون نسبت به دیگر باتری‌هایی که برای دریل‌های شارژی استفاده می‌شوند، بیشتر است. اگر به سلامت باتری دریل شارژی خود اهمیت دهید، می‌توانید بیش از ۱۵۰۰ بار آن را شارژ کنید و مانند روز اول از آن استفاده کنید.

آیا باتری‌های لیتیوم یون، با محیط زیست سازگار هستند؟

خبر خوش برای دوست‌داران محیط‌زیست این است که باتری‌های لیتیوم یون کمترین میزان آسیب را به محیط‌زیست می‌رسانند. نکته جالبی که وجود دارد این است که در دمای پایین و هوای سرد عملکر بهتری از خود نشان می‌دهند.

اگر قصد خرید دریل شارژی صنعتی یا خانگی دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید بهترین دریل شارژی را مطالعه کنید.

چگونه بهترین استفاده را از باتری لیتیوم یون داشته باشیم؟

برخی از نکاتی که باید در رابطه با باتری لیتیوم یون رعایت کنید، عبارت‌اند از:

 • برای آن که از بروز اثر حافظه‌ای (Memory Effect) جلوگیری شود، اجازه دهید شارژ باتری دریل به طور کامل تخلیه شود و سپس آن را به شارژر وصل کنید. دقت کنید که پس از شارژ کامل نیز آن را از شارژر جدا کنید.
 • باتری دریل شارژی نیز مشابه باتری موبایل است و اگر بخواهید بار اول از آن استفاده کنید، باید مدت مشخصی آن را به شارژ بزنید. برای اطلاع از این مدت زمان به دفترچه راهنمای باتری دریل خود مراجعه کنید.
 • برای افزایش عمر باتری دریل شارژی از برخورد آن با هرگونه جسم سخت خودداری کنید؛ چرا که تکان شدید یا ضربه باعث ایجاد خرابی در باتری می‌شود.

اگر به فکر خرید و نگهداری چند باتری لیتیوم یون برای روز مبادا هستید، باید از این فکر صرف‌‌نظر کنید؛ چرا که عدم استفاده طولانی مدت از این باتری‌ها موجب خرابی و کاهش عمر آن‌ها خواهد شد.

2. باتری نیکل-کادمیوم برای انواع دریل شارژی

باتری نیکل-کادمیوم (NiCd یا NiCad) از لحاظ فیزیکی مقاومت بیشتری نسبت به باتری‌های لیتیوم یون دارد و بر اثر ضربه یا تکان آسیب کمتری خواهد دید. این باتری قیمت پایین‌تری دارد و اکثر افراد از آن به عنوان باتری اقتصادی یاد می کنند.

آشنایی با انواع باتری دریل شارژی

طول عمر متوسط باتری نیکل کادمیوم چقدر است؟

تعداد دفعات شارژ باتری نیکل کادمیوم تقریباً نصف باتری لیتیوم یون است که این تعداد حدود ۸۰۰ بار است. این باتری کم و کاستی‌هایی نیز دارد، اما از آنجایی که قیمت آن مقرون‌به‌صرفه است، اکثر مشتریان تمایل به استفاده از این باتری را دارند.

آیا باتری نیکل-کادمیوم با محیط زیست سازگار است؟

متاسفانه استفاده از فلزات سنگینی چون کادمیم در این باتری، آن را تبدیل به عاملی برای تهدید محیط زیست کرده است که قیمت مناسب آن مانند پوششی بر این موضوع است!

چگونه بهترین استفاده را از باتری نیکل-کادمیوم داشته باشیم؟

برای استفاده از این باتری لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • میزان ذخیره انرژی در باتری‌های نیکل کادمیوم نسبت به باتری‌های لیتیوم یون بسیار کمتر است.
 • باتری‌های نیکل کادمیوم نسبت به باتری‌های لیتیوم یون، وزن بیشتری دارند.
 • این باتری دریل شارژی شامل دو ظرفیت ۲ و ۴ ولت می‌باشد.
 • برای آن که عمر باتری نیکل کادمیوم شما افزایش پیدا کند، باید پس از شارژ کامل از آن استفاده کنید؛ چرا که رها کردن باتری و استفاده نکردن از آن باعث کاهش شارژ خودبه‌خودی است. فراموش نکنید که باتری دریل شارژی خود را تا انتها مصرف کنید و سپس آن را به شارژ بزنید.

3. باتری نیکل هیدرید برای انواع دریل شارژی

باتری نیکل هیدرید (NiMH یا Ni–MH) نسل بعدی باتری نیکل کادمیوم است. از آنجایی که این باتری نسبت به نیکل کادمیوم جدیدتر است، توقع می‌رفت که عیوب کمتری داشته باشد که خلاف آن ثابت شد.

آشنایی با انواع باتری دریل شارژی

باتری نیکل-هیدرید فلز چقدر عمر می‌کند؟

طول عمر باتری نیکل هیدرید نسبت به باتری نیکل کادمیوم بسیار کمتر است؛ یعنی اینطور می‌توان نتیجه‌گیری کرد که باتری نیکل-هیدرید فلز کمترین طول عمر مفید در بین انواع باتری‌های دریل شارژی را در بازار دارد.

اما همین باتری در مقایسه با باتری نیکل-کادمیوم قیمت بالاتری دارد. همچنین عملکرد باتری نیکل-هیدرید فلز نیز نسبت به باتری نیکل کادمیوم کمتر است. بر عکس باتری لیتیوم یون، این باتری در دمای پایین کارایی پایین‌تری دارد. همچنین سرعت تخلیه شارژ این مدل از باتری دریل شارژی، بسیار بالا است.

آیا باتری نیکل-هیدرید فلز با محیط زیست سازگار است؟

باتری نیکل هیدرید نسبت به دو نوع باتری دیگر برای انواع دریل شارژی، وزن سبک‌تری دارد و کمترین ضرر را به محیط زیست وارد می کند.

همچنین، یکی از ویژگی‌های قابل توجه باتری نیکل هیدرید این است که اثر حافظه‌ای تاثیر کمتری روی سلامت این باتری می‌گذارد.

مهم‌ترین اصطلاحات فنی که باید راجع به انواع باتری دریل شارژی بدانید!

پیش از هر خرید باتری برای انواع دریل شارژی، لازم است با برخی از مفاهیم فنی در این باره آشنا شوید که شامل موارد زیر می‌شوند:

منظور از ولتاژ باتری دریل شارژی چیست؟

ولتاژ یا اختلاف پتانسیل الکتریکی (Voltage) در باتری عاملی است که باعث انتقال بار الکتریکی درون باتری می‌شود. در اصل ولتاژ نیرویی است که باعث می‌شود تا باتری کار کند و دریل روشن شود.

واحد اندازه‌گیری ولتاژ، ولت (V) است. هر چقدر میزان ولتاژ یک دریل شارژی بالاتر باشد، قدرت عملکرد آن نیز بالاتر خواهد بود.

منظور از ظرفیت باتری دریل شارژی چیست؟

ظرفیت باتری به این معنا است که یک باتری پس از شارژ کردن تا چه مدت شارژ یا همان جریان الکتریکی را نگه می‌دارد. به عنوان مثال، می‌توان گفت:

ظرفیت باتری یک دریل شارژی 3 آمپر ساعت (Ah) است و این یعنی باتری قادر است جریان الکتریکی را به مدت 30 دقیقه نگه دارد.

منظوراز عمر باتری دریل شارژی چیست؟

همان طور که از نامش پیداست، عمر باتری به شما می‌گوید که دریل شما چند بار قابلیت شارژ شدن کامل را دارد؛ یا اینکه پس از چند بار شارژ کامل، از چرخه مصرف خارج می‌شود و باید آن را تعویض کنید.

اثر حافظه باتری در دیل شارژی چیست؟

اگر از دریل شارژی استفاده می‌کنید، ممکن است آن چیزی را که قصد بازگو کردنش را داریم؛ تجربه کرده باشید. حتما با این صحنه مواجه شده‌اید که دریل شارژی شما به طور کامل تخلیه شارژ نشده و زودتر از موعد آن را به شارژر متصل کرده‌اید و پس از آن که خواستید مجددا استفاده کنید، متوجه شده‌اید که کاملا شارژ نشده است.

به اتفاقی که تجربه کرده‌اید اثر حافظه‌ای باتری می‌گویند؛ در این زمان باتری دریل شما حداکثر کارایی را نداشته است. اثر حافظه‌ای بر اثر عواملی همچون شارژ نادرست و یا قدیمی شدن دستگاه دریل شارژی، اتفاق می‌افتد.

منظور از تخلیه شارژ باتری در دریل شارژی چیست؟

باتری‌های دریل شارژی نیز مانند باتری‌های تلفن همراه دچار تخلیه شارژ می‌شوند. اگر برای مدت زمان طولانی از باتری دریل شارژی خود استفاده نکنید، خود به خود شارژ آن، تخلیه می‌شود یا اصطلاحاً دچار خود تخلیه‌گی می‌شود.

به طور مثال باتری‌های لیتیوم یونی، خود تخلیه‌گی کمتری نسبت به باتری‌های نیکلی دارند.

جمع‌بندی در مورد انواع باتری برای دریل شارژی

اکنون شما با انواع باتری‌های دریل آشنایی دارید و می‌توانید بسته به نیازتان بهترین گزینه را انتخاب کنید. ما در ابزارفروشی آنلاین ابزار رضا بیش از ۱۴ سال است که به هموطنان عزیز خدمت می‌کنیم و توانسته‌ایم در این سال‌ها انواع دریل‌های برقی و شارژی و سایر ابزار و یراق را با قیمت‌های متنوع و مناسب عرضه کنیم که می‌توانید آن‌ها را در قسمت فروشگاه سایت مشاهده کنید.

اگر تا کنون از باتری‌های دریل شارژی استفاده کرده‌اید، تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید و بگویید از نظر شما کدام باتری ارزش خرید دارد.

محصول مرتبط

باتری پی ام 12 ولت 1/5 آمپر مدل CE1 P.M

 • باتری دریل شارژی لیتیوم یون 12 ولت
 • دارای ظرفیت 1500 میلی آمپر
 • مخصوص CE1 و دستگاه های مشابه
محصول مرتبط

باتری 20 ولت 2 آمپر رونیکس مدل 8990

 • باتری لیتیوم یون سری براش لس 20 ولت با ظرفیت 2 آمپر ساعت
 • سازگار با تمام ابزارهای 20 ولت سری 89 رونیکس
 • دارای قابلیت شارژ سریع و مدت زمان عملکرد طولانی
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x