مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

شارژ نشدن باتری دریل شارژی بعد از گذشت ساعت‌ها، یک مشکل مهم است که باید سریعا برطرف شود؛ در این حالت به نظر میرسد که باتری دریل نیاز به تعمیر دارد. اما نحوه تعمیر باتری دریل شارژی چگونه است؟

باتری دریل شارژی به دلایل زیادی ممکن است از بین برود. وقتی واکنش شیمیایی داخل باتری متوقف شود، باتری دریل به‌راحتی از بین می‌رود. اگر چه عوامل محیطی و مکانیکی بر این فرآیند تأثیر می‌گذارند، اما خوشبختانه با انجام چند مرحله ساده، امکان راه‌اندازی مجدد و احیای باتری دریل شارژی وجود دارد.

در ادامه با چند روش ساده نحوه تعمیر باتری دریل شارژی را به شما آموزش خواهیم داد.

انواع روش‌های تعمیر باتری دریل شارژی

معمولاً علت از دست رفتن قدرت باتری دریل شارژی به دلایل زیر است:

 • واکنش‌های شیمیایی داخلی: برخی از انواع باتری دریل شارژی از نوع “لیتیوم – یون” بوده و دارای واکنش‌های شیمیایی داخلی برای ذخیره و تخلیه الکترون‌ها هستند. زمانی که باتری شارژ می‌شود، الکترون‌ها ذخیره شده و در هنگام تخلیه، آزاد می‌شوند. وقتی این واکنش‌ها متوقف می‌شود، باتری ممکن است عمر خود را به پایان برساند.
 • فرآیند‌های فیزیکی: اگر باتری برای مدت طولانی استفاده نشود، ممکن است نقاط اتصال آن به‌دلیل زنگ‌زدگی جدا شوند. زنگ زدگی درونی باتری می‌تواند باعث تخلیه سریع آن شود.
 • عدم چرخه شارژ – دشارژ: هنگامی که چرخه شارژ و دشارژ باتری به‌طور مداوم کاهش می‌یابد، باتری ممکن است به‌سرعت خود را تخلیه کند و برای شارژ شدن نیاز به زمان بیشتری داشته باشد.

پس از شناسایی همه عوامل و مشکلات نوبت به احیای باتری دریل شارژی می‌رسد. پیش از این که به سرعت باتری را دور بیندازید، می‌توانید راه‌حل‌های زیر را امتحان کنید:

 • شوک دادن به باتری دریل شارژی
 • باتری را به آداپتور برق متناوب وصل کنید.
 • باتری را به باتری دیگری وصل کنید.
 • باتری را با تقویت‌های کوچک شارژ کنید.
 • اتصالات را تمیز کنید.
تعمیر باتری دریل شارژی

در ادامه نحوه تعمیر باتری دریل شارژی را از طریق هر یک از روش‌های بالا، به‌صورت جداگانه توضیح می‌دهیم.

1. شوک دادن به باتری دریل شارژی

اگر باتری دریل شارژی‌تان از نوع لیتیوم یا لیتیوم – یون باشد، ممکن است به‌دلیل عدم استفاده طولانی مدت دچار مشکل شود. برای احیای این گونه از انواع باتری دریل شارژی، روش شوک درمانی را پیشنهاد می‌دهند که در واقع مشابه کاری است که برای شارژ مجدد باتری ماشین‌ها می‌کنند. برای این کار به چند ابزار ساده احتیاج دارید که شامل منبع انرژی، دو سیم کوتاه و بست سوسماری می‌شود.

تعمیر باتری دریل شارژی به روش شوک دادن به باتری

بعد از شناسایی قطب‌های مثبت و منفی باتری دریل شارژی، با استفاده از دو سیم کوتاه، منبع تغذیه را به باتری متصل کنید. برای اطمینان از اتصال صحیح، استفاده از بست‌های سوسماری ضروری است. در این روش معمولاً منبع تغذیه دارای ولتاژی است که 1.5 تا 2 برابر ولتاژ باتری ابزار است.

اگر با انواع باتری دریل شارژی آشنایی کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم به صفحه “لیست انواع باتری دریل شارژی مراجعه کنید و با ویژگی‌ها و عملکرد هر یک از باتری‌های دریل‌های شارژی آشنا شوید. آگاهی نسبت به این موضوع در نحوه تعمیر باتری‌ها بی تاثیر نیست.

2. باتری را به آداپتور برق متناوب وصل کنید.

نحوه تعمیر باتری دریل شارژی با این روش، به این شکل است که در ابتدا باید یک سیم کوچک تقویت‌کننده بسازید که قادر به احیای باتری دریل شارژی باشد. با استفاده از یک آداپتور برق متناوب قدیمی، این کار را شروع کنید. مطمئن شوید که ولتاژ و آمپر آن با باتری سازگار است.

با بازرسی دقیق ولتاژ و آمپر هر دو دستگاه، اطمینان حاصل کنید که آداپتور برق متناوب با باتری سازگاری دارد. این اقدام نه تنها از آسیب به باتری جلوگیری می‌کند، بلکه امنیت شما را نیز تضمین می‌کند.

به یاد داشته باشید در دستگاه‌هایی که سمت مثبت و منفی دارند، اتصالات به‌درستی انجام می‌شوند. اشتباه در اتصالات می‌تواند به باتری آسیب بزند. مراحل زیر نحوه تعمیر باتری دریل شارژی را به این روش نشان می‌دهند:

 1. ابتدا آداپتور برق را از پریز جدا کنید.
 2. سر آداپتور برق را با دقت جدا کنید تا از هرگونه خطر الکتریکی جلوگیری شود.
 3. سیم‌های آداپتور را با دقت ببرید تا به دو سیم (یک سیاه و یک برهنه یا سفید) برسید.
 4. برای باز کردن بسته باتری، از ابزار‌های مناسب استفاده کنید. مراقب باشید تا به باتری آسیب نرسانید.
 5. قطعات پلاستیکی بسته باتری را جدا کنید.
 6. باتری را از داخل دستگاه خارج کنید.
 7. آداپتور AC تلفن همراه را به پریز برق متصل کنید.
 8. سیم‌های آداپتور را برای احیای باتری آماده کنید؛ یعنی یکی را به منفی و دیگری را به مثبت متصل کنید.
 9. مطمئن شوید که اتصالات را به‌درستی انجام دادید.
 10. بعد از روشن و خاموش کردن دستگاه برای چند دقیقه، باتری شارژ می‌شود.
 11. پس از اتمام شارژ، باتری را به دستگاه برگردانید.
 12. در صورتی که باتری شارژ نشد، مراحل 8 و 9 را دوباره انجام دهید.

حواس‌تان باشد که در انجام این مراحل، دقت کافی داشته باشید تا هیچ آسیبی به خودتان یا دستگاه نرسانید.

3. باتری دریل شارژی را به باتری دیگری وصل کنید.

این روش به شما کمک می‌کند تا انرژی را از یک باتری شارژ شده به باتری خودتان منتقل کنید؛ به‌نحوی که باتری خودتان دارای انرژی کافی برای شارژ عادی باشد. برای شروع وسایل زیر را آماده کنید:

 • باتری خودتان که به‌درستی شارژ نمی‌شود.
 • یک باتری دیگر که به‌طور کامل شارژ شده است.
 • دو عدد سیم عایق
تعمیر باتری دریل شارژی به روش شارژ باتری به باتری

مطمئن شوید که برای اتصال از هیچ وسیله دیگری مانند قیچی استفاده نمی‌کنید؛ زیرا ممکن است باعث بروز مشکلات جدی اعم از جرقه یا حتی آتش‌سوزی شود. ضمناً استفاده از دستکش‌هایی که از مواد غیررسانا ساخته شدند و عینک ایمنی هم توصیه می‌شود؛ همچنین در نزدیکی بخار گاز هم کار نکنید.

نحوه تعمیر باتری دریل شارژی از طریق روش باتری به باتری، طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

 • یک سیم عایق را بردارید و یک سر آن را به قطب مثبت باتری کاملاً شارژ شده وصل کنید.
 • سر دیگر سیم عایق را به قطب مثبت باتری شارژ نشده وصل کنید.
 • سیم عایق دیگر را بردارید و یک سر آن را به قطب منفی باتری کاملاً شارژ شده وصل کنید.
 • سر دیگر سیم عایق را به قطب منفی باتری شارژ نشده وصل کنید.
 • این کار را برای چند ثانیه انجام دهید.

مطمئن شوید که نقاط اتصال را به‌درستی پیدا کردید؛ یعنی قطب مثبت را به مثبت و قطب منفی را به منفی وصل کردید. اشتباه در انجام این مراحل ممکن است باعث آسیب دائمی به باتری‌ها شود.

4. نحوه تعمیر باتری دریل شارژی با تقویت‌های کوچک

اگر مشکل شارژ کردن باتری همچنان ادامه داشته باشد، می‌توانید از تقویت‌های کوچک برای شارژ آرام باتری استفاده کنید. این کار باعث می‌شود باتری به‌آرامی از حالت خواب بیدار شده و به اندازه کافی شارژ شود.

باتوجه‌به این که باتری به‌طور منظم شارژ نمی‌شود، ممکن است به اندازه کافی خالی شده باشد که برای شارژ سالم نیست. این مشکل معمولاً زمانی رخ می‌دهد که باتری به مدت طولانی بدون شارژ مانده و به حالت خواب رفته است.

برای انجام این کار، باتری را به مدت کوتاهی به منبع تغذیه متصل و سپس آن را جدا کنید. این عمل را به مدت چند ثانیه تکرار کنید تا باتری به اندازه کافی شارژ شود. این روش باید به باتری انرژی لازم را برای شارژ کافی بدهد.

به یاد داشته باشید که اکثر شارژر‌ها دارای دکمه روشن / خاموش نیستند؛ بنابراین کافی است آن‌ها را به برق وصل و عملیات شارژ را شروع کنید.

5. اتصالات را تمیز کنید.

یکی از کار‌هایی که برای احیای باتری دریل شارژی نادیده گرفته می‌شود، «تمیز کردن اتصالات» است. به منظور رفع مشکل شارژ باتری می‌توانید اتصالات را تمیز کنید.

تعمیر باتری دریل شارژی با تمیز کردن اتصالات آن

این اتصالات ممکن است زنگ‌زده یا کثیف باشند که موجب مشکلات شارژ شدن باتری می‌شوند. نحوه تعمیر باتری دریل شارژی در این روش، به این صورت است که باید برای پاک کردن اتصالات از یک پارچه تمیز استفاده کنید و آلودگی‌ها را به‌طور کامل از بین ببرید؛ سپس باتری را به شارژر متصل کرده و عملکرد آن را مجدداً بررسی کنید.

تعمیر باتری دریل شارژی یا تعویض باتری دریل شارژی؟

تصمیم بین تعمیر یا تعویض باتری دریل شارژی بسته به وضعیت‌های مختلف ممکن است متغیر باشد. در شرایطی که باتری دچار خرابی‌های جدی مانند سوختگی یا تخریب سلول‌های داخلی شود، تعویض باتری دریل شارژی بهترین گزینه است. این امر به‌دلیل فراهم نبودن شرایط لازم برای تعمیر باتری یا هزینه بالای تعمیر در مقایسه با هزینه تعویض انجام می‌شود.

👈 برای آموزش نحوه تعویض باتری دریل شارژی، کلیک کنید.

اگر باتری دارای مشکلات کم‌تری مانند خوردگی متوسط یا کاهش کارآیی به‌دلیل زمان طولانی استفاده باشد، تعمیر باتری می‌تواند گزینه مقرون‌به‌صرفه‌تری باشد. به علاوه در مواردی که محیط زیست برای شما اهمیت دارد، تعمیر باتری می‌تواند منجر به کاهش آلودگی محیطی از طریق دور ریختن باتری‌های قدیمی شود.

در نهایت تصمیم‌گیری در این زمینه باید بر اساس ارزش اقتصادی، میزان خرابی و کارآیی باتری گرفته شود.

سخن پایانی

تعمیر باتری دریل شارژی یک فرآیند مهم است که می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند. با انجام مراحل گفته شده در خصوص نحوه تعمیر باتری دریل شارژی می‌توانید عمر مفید باتری را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهید. این روش به شما اجازه می‌دهد تا از باتری دریل شارژی بیشترین بهره را ببرید. شما بین تعمیر یا تعویض، کدام را انتخاب می‌کنید!؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x