مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی دو ابزار پر کاربرد هستند که با وجود شباهت‌های بسیار، تفاوت‌های بارزی نیز دارند. شناخت تفاوت‌های پیچ گوشتی شارژی و دریل شارژی به شما کمک می‌کند استفاده درستی از این دو ابزار متناسب با نیاز خود داشته باشید.

واضح‌ترین فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی این است که اولی برای سوراخ کاری و دومی برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها استفاده می‌شود. تفاوت‌های مهم دیگری بین این دو ابزار وجود دارند که در ادامه این مطلب به نقد و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

5 فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی در یک نگاه

در این جدول مهم‌ترین تفاوت‌های دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی مقایسه شده است:

پارامترهادریل شارژیپیچ گوشتی شارژی
توان موتورزیادمتوسط
اندازهبزرگکوچک
کاراییکنده کاری و سوراخ کاریباز و بسته کردن پیچ و مهره
ساختاردارای گیربکس دو سرعتهدارای گیربکس تک سرعته
قیمتدر انواع مختلف متفاوت استدر انواع مختلف متفاوت است

در ادامه هر یک از پارامترهای بالا را با جزئیات بیشتر در خصوص دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی مقایسه می‌کنیم، اما قبل از آن لازم است بدانید هر کدام از آن‌ها چه نوع ابزاری هستند و چه کاربردی دارند. 

دریل شارژی چیست؟

مکانیزم ساخت دریل شارژی شباهت زیادی به دریل برقی دارد. منبع تغذیه این ابزار باتری است. عدم نیاز به متصل شدن این وسیله به پریز، سبب شده در فضاهای زیادی به‌ویژه مکان‌هایی که پریز برق در آن‌جا وجود ندارد، مورد استفاده قرار بگیرد. دریل شارژی برای سوراخ کاری و کنده کاری سطوح مختلف به‌کار می‌رود.

قیمت دریل شارژی در بازار بر اساس پارامترهای مختلف از جمله کیفیت ساخت، نوع برند سازنده، قدرت موتور و… متنوع است، در فروشگاه ابزار رضا می‌توانید بهترین دریل شارژی ارزان قیمت را به صورت آنلاین بخرید.

دریل شارژی مناسب برای سوراخ کاری
سوراخ کاری و کنده کاری با دریل شارژی

به‌طور کلی دو نوع دریل شارژی وجود دارد:

  1. براش (Brush)
  2. براشلس (Brushless)

در ساخت موتور دریل شارژی براش از زغال استفاده شده است. در مقابل آن دریل شارژی براشلس وجود دارد که در طراحی سیستم داخلی آن به‌جای زغال، آهن‌ربا به‌کار رفته است. پیشنهاد می‌کنیم درباره تفاوت دریل شارژی براشلس و معمولی، در مقاله دیگر مجله ابزار رضا بیشتر بخوانید.

پیچ گوشتی شارژی چیست؟

بدون شک یکی از پر کاربردترین ابزارهای شارژی که وجود آن برای هر فرد فنی ضرورت دارد، پیچ گوشتی شارژی است. دریل پیچ گوشتی شارژی با استفاده از توان باتری می‌تواند انواع پیچ را در سایز‌های مختلف باز و بسته کند. این وسیله در مقایسه با نوع دستی آن از دقت و سرعت بیشتری برخوردار است. کاربران می‌توانند از این وسیله در فضاهایی که به پریز برق دسترسی ندارند، استفاده کنند.

👈 جهت خرید آنلاین و بررسی قیمت پیچ گوشتی شارژی و برقی از فروشگاه معتبر ابزار رضا، کافیست روی لینک مربوطه کلیک کنید.

پیچ گوشتی شارژی، ابزاری برای باز و بسته کردن پیچ ها
باز کردن پیچ ها به کمک دریل پیچ گوشتی شارژی

بررسی تفاوت‌های پیچ گوشتی شارژی و دریل شارژی بر اساس 6 پارامتر مهم

تفاوت‌های اساسی که بین دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی وجود دارد، سبب شده تا هر کدام از این ابزار کاربرد خاص و مجزایی داشته باشند. در ادامه تفاوت این دو ابزار فنی را از بر اساس 6 فاکتور مهم بررسی کرده‌ایم.

مقایسه دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی از نظر قدرت موتور

بررسی دقیق تفاوت قدرت موتور دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی امکان‌پذیر نیست؛ زیرا ساخت این نوع وسایل عموما در توان‌های مختلفی صورت می‌گیرد. اما به‌طور کلی، سوراخ کردن یا تخریب سطوح نسبت به باز و بسته کردن یک پیچ، به توان و انرژی بیشتری نیاز دارد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت دریل‌های شارژی در مقایسه با پیچ گوشتی شارژی عموما از توان و قدرت موتور بیشتری برخوردار هستند. 

تفاوت‌های ساختاری دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی

طراحی دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی متفاوت از یکدیگر است. این دو محصول دارای گیربکس‌های متنوعی هستند. گیربکس پیچ گوشتی شارژی تک سرعته بوده و دارای ترکمتر (میزان گشتاور اعمال شده در یک نقطه خاص) کمتری است. این ویژگی سبب شده گشتاور دستگاه به راحتی متناسب با نوع پیچ تنظیم شود. 

استفاده از گیربکس دو سرعته در دریل شارژی امکان تنظیم این ابزار را در دو حالت سرعتی و قدرتی فراهم کرده است. همچنین گشتاور این وسیله به کمک حلقه تنظیم گشتاور، تنظیم می‌شود. به‌طور کلی مهم‌ترین تفاوت ساختار این دو ابزار طراحی گیربکس آن‌ها است که در پیچ گوشتی شارژی از نوع تک سرعته و در دریل  شارژی به صورت دو سرعته می‌باشد.

برای آشنایی با کارکرد گشتاورسنج در انواع دریل، مقاله ترکمتر دریل چیست را مطالعه کنید.

فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی از نظر قیمت

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی تفاوت قیمت این دو است. همان‌طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، ساخت این دو وسیله در طرح، برند و توان‌های مختلفی صورت می‌گیرد. برای دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی قیمت‌های متنوعی وجود دارد. علاوه بر آن ممکن است در بعضی از موارد قابلیت جدیدی به این ابزارها اضافه شود که این موضوع هم در افزایش قیمت محصول تاثیرگذار است. 

مقایسه کاربردهای دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی

تفاوت در ساختار و توان این دو ابزار سبب تفاوت در کاربرد آن‌ها شده است. اما به‌طور کلی هر زمان در کارهای صنعتی و فنی به باز و بسته کردن پیچ‌ومهره نیاز پیدا کردید، به سراغ پیچ گوشتی شارژی بروید. برای سوراخ کاری و کنده کاری سطوح هم مناسب‌ترین ابزار دریل شارژی است. 

فرقی دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی از نظر شکل و اندازه

پیچ گوشتی شارژی ابعاد و اندازه کوچک‌تر و وزن کمتری نسبت به دریل شارژی دارد. کار با این محصول به واسطه طراحی خوش ‌دست و وزن سبک، فشار چندان زیادی به دست کاربر وارد نمی‌کند. شما می‌توانید این محصول را به دو شکل تفنگی و مستقیم خریداری کنید. تنها تفاوت میان این دو، شکل ظاهری آن‌ها است. 

کار با دریل شارژی برای زمان‌های طولانی ممکن است به‌دلیل وزن زیادی که دارد، سبب خستگی دست کاربر شود. جالب است بدانید باتری این ابزار کاربردی، به‌صورت کشویی در بیرون از بدنه اصلی طراحی شده است. کاربر می‌تواند این قسمت را به‌راحتی از دریل شارژی جدا و تعویض کند. 

مقایسه سه نظام دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی

یکی دیگر از تفاوت‌های دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی در قطعه سه نظام آن‌ها است. معمولا اکثر سه نظام‌های دریل شارژی اتوماتیک بوده و ظرفیتی برابر با 10 میلی‌متر یا 13 میلی‎متر دارند. اندازه سه نظام دریل پیچ گوشتی شارژی‌ها 0.3 یا 0.5 اینچ است.

اگر در حال تصمیم گیری برای خرید بهترین دریل شارژی برای محیط کار یا منزل خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید بهترین مارک دریل شارژی را مطالعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله، تفاوت‌های دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی را از نظر کارایی، توان، ساختار، قیمت، کاربرد و ظاهر بررسی کردیم. هدف ما این بود که نشان دهیم هر ابزار فنی، برای انجام کار خاصی طراحی شده است و استفاده نادرست از آن‌ها می‌تواند به عملکرد ضعیف، خرابی و یا حادثه منجر شود.

دریل شارژی برای سوراخ کاری و کنده کاری سطوح مختلف مناسب است؛ در حالی که پیچ گوشتی شارژی برای باز و بسته کردن انواع پیچ به کار می‌رود. امیدواریم که این مطلب بتواند به افزایش آگاهی و مهارت شما در استفاده از ابزارهای فنی کمک کند و به بهبود کارایی و ایمنی کار با این ابزارها منجر شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x