مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

قیچی باغبانی از ابزارهای بسیار حیاتی و پرکاربرد در حوزه باغبانی است. این ابزار اصلی‌ترین نقش را در بریدن شاخه‌ها، مرتب کردن درختان، هرس، تهیه قلمه، پیوند زدن، چیدن میوه‌ها و گل‌ها دارد. این روزها انواع مختلفی از قیچی‌های باغبانی وجود دارد که هر یک برای کاربرد خاصی طراحی شدند. اگر شما هم برای خرید قیچی باغبانی سردرگم هستید و نمی‌دانید کدام مدل برای شما مناسب است این مقاله برای شماست. در این مقاله قصد داریم به‌طور دقیق شما را با انواع قیچی‌های باغبانی و کاربردهای متنوع آن‌ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انواع قیچی باغبانی

 این ابزارها بر اساس منبع تغذیه به دو دسته دستی و شارژی و بر اساس نوع عملکرد به دسته‌های مختلفی مانند قیچی جغجغه‌ای، سرشاخ زن، شمشاد زن و پیوند زن و … تقسیم می‌شوند.

قیچی باغبانی دستی، برای افرادی مناسب است که به دنبال گزینه‌ای اقتصادی‌تر هستند و مجبور به انجام کارهای سنگین باغبانی نیستند. این گروه از قیچی‌ها با وزن کم و عملکرد راحت، گزینه‌ای عالی برای استفاده خانگی و کارهای سبک باغبانی محسوب می‌شوند. مدل دیگر، قیچی باغبانی شارژی است که با قدرت برش بالا در دسترس‌اند و امکان برش شاخه‌های ضخیم را برای باغبانان حرفه‌ای فراهم می‌کنند. قیچی‌های شارژی باعث سهولت کار و افزایش سرعت کار می‌شوند.

یه غیر از این دو دسته، مدل‌های پر طرفدار دیگری هم داریم که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

1.     قیچی باغبانی جغجغه‌ای

یکی از انواع قیچی باغبانی «قیچی جغجغه‌ای» است. سیستم چرخ جغجغه‌ای به کار رفته در این ابزار کمک می‌کند تا شاخه‌های ضخیمی که معمولاً به قیچی‌های قوی و نیروی دستی زیادی احتیاج دارند، با صرف نیروی کم‌تر بریده شوند.

قیچی باغبانی جغجغه‌ای از انواع قیچی باغبانی

2.     قیچی باغبانی سرشاخه زن

قیچی سرشاخه زن نوعی قیچی باغبانی است که با دسته‌های بلندتر طراحی شده و برای قطع و بریدن شاخه‌های بالایی درخت که دست به آن‌ها نمی‌رسد مناسب است. این ابزار به کاربر امکان دسترسی آسان‌تر و اعمال نیروی بیشتر بر شاخه‌های ضخیم‌تر را می‌دهد.

قیچی باغبانی سرشاخه زن از انواع قیچی باغبانی

برخی مدل‌های قیچی سرشاخه زن دارای دسته‌های تلسکوپی یا جمع‌شو هستند؛ به این معنی که با بیرون کشیدن بخشی از دسته، طول آن برای هرس شاخه‌های بلند افزایش می‌یابد. این دسته‌ها قابلیت تنظیم در چندین طول مختلف را دارند؛ بنابراین می‌توانند در ارتفاعات گوناگون به کار روند.

3.     قیچی باغبانی هرس

این ابزار دارای دسته‌های بلندتر و تیغه‌های قوی‌تر است. از این وسیله برای هرس شاخه‌های ضخیم‌تر با قطر نزدیک به ۵ سانتی‌متر استفاده می‌شود. طول دسته‌های آن که معمولاً بین ۳۰ سانتی‌متر تا ۱ متر است، باعث می‌شود تا قدرت برش چندین برابر افزایش یابد و نیروی بیشتری به کار برود. برخی از مدل‌ها دارای دسته‌های تلسکوپی هستند و علاوه بر افزایش قدرت، دسترسی به شاخه‌های بالاتر را هم فراهم می‌کنند. برخلاف قیچی‌های معمولی، این ابزار با استفاده از دو دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیچی باغبانی هرس از انواع قیچی باغبانی

4.     قیچی باغبانی شمشاد زن

این قیچی باغبانی یکی از مهم‌ترین ابزارها برای هرس و آرایش گیاهان است. تیغه‌های تیز و برنده این قیچی می‌توانند هر شکلی را روی شمشادها و سایر گیاهان زینتی ایجاد کنند. تیغه‌های قیچی شمشاد زن معمولاً از فولاد مقاوم و ضد زنگ ساخته می‌شوند. این مواد برای چنین فعالیت‌هایی بسیار بادوام و مناسب هستند. از این قیچی می‌توان برای هرس علف‌های هرز هم استفاده کرد.

قیچی باغبانی سرشاخه زن از انواع قیچی باغبانی

برای افزایش طول عمر قیچی باید تیغه‌های آن را به‌طور مرتب تمیز کرده و برای حفظ استحکامش باید آن‌ها را روغن‌کاری کنید. علاوه بر این، باید از بریدن شاخه‌های بسیار خشک و سخت و شاخه‌هایی با قطری بیش از حد تحمل قیچی خودداری کنید؛ زیرا وارد کردن فشار بیش از اندازه به قیچی، عمر آن را کاهش داده و ممکن است به تیغه‌ها آسیب برساند.

5.     قیچی باغبانی پیوند

یکی دیگر از انواع قیچی باغبانی «قیچی پیوند» است. قیچی پیوند با ساختاری محکم، بدون آسیب رساندن به گیاهان امکان تکثیر و پیوند زنی را فراهم می‌کند. یکی از ویژگی‌های اصلی این قیچی «قابلیت انجام عمل پیوند زنی سریع بدون آسیب رساندن به گیاهان» است.

قیچی باغبانی پیوند از انواع قیچی باغبانی

تیغه‌های قیچی پیوند معمولاً از جنس استیل ضد زنگ یا فولاد ساخته می‌شوند تا در برابر فشار، مقاومت کافی داشته باشند. جنس و طراحی این قیچی بر کارایی و سهولت کار با آن تأثیر دارد. قیچی‌های پیوند باید به‌راحتی در دست قرار بگیرند و جنس سنگینی نداشته باشند. این قیچی‌ها به بهبود راندمان کار کشاورزان کمک می‌کنند.

6.     قیچی باغبانی گیربکسی

قیچی‌های گیربکسی به‌منظور برش آسان شاخه‌هایی با قطر بالا استفاده می‌شوند. با توجه به دسته بلند این قیچی‌ها، یک اهرم دنده‌ای برای برش بیشتر وجود دارد که باعث می‌شود برش آسان‌تر و با صرف انرژی کم‌تر صورت بگیرد.

قیچی باغبانی گیربکسی از انواع قیچی باغبانی

قیچی‌های باغبانی گیربکسی امکان تنظیم طول دسته‌ها را دارند. معمولاً این کنترل طول با چرخش دسته‌های قیچی انجام می‌شود. به این صورت که با چرخاندن دسته قیچی، دسته آزاد می‌شود و کاربر می‌تواند طول را به دلخواه خود تنظیم کند؛ سپس دسته با چرخاندن در جهت مخالف سر جای خود قفل می‌شود.

هنگام خرید انواع قیچی باغبانی به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید انواع قیچی‌های باغبانی 7 نکته مهم وجود دارد که باید در نظر بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید:

  • تعیین کاربری: اولین مرحله در خرید قیچی باغبانی، مشخص کردن نوع کاری است که می‌خواهید با آن انجام دهید؛ برای مثال وقتی می‌خواهید از قیچی برای چیدن علف‌های هرز استفاده کنید نوع قیچی با زمانی که می‌خواهید از آن برای هرس درختان باغ کمک بگیرید فرق می‌کند.
  • توجه به جنس تیغه: به دلیل کاربرد این ابزار در محیط‌های نمناک مانند باغ‌ها و بوستان‌ها، باید تیغه‌ای را انتخاب کنید که در برابر زنگ زدگی مقاوم باشد. تیغه‌های کروم وانادیوم، فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم بهترین جنس هستند.
  • تیزی و ضخیم بودن تیغه: هر چه تیغه قیچی تیزتر و ضخیم‌تر باشد، بهتر می‌تواند از عهده برش ساقه‌های ضخیم برآید؛ اما اگر لبه تیغه نازک باشد و بخواهید ساقه‌های کلفت را برش دهید، ممکن است تیغه خم شود و آسیب ببیند.
  • بررسی دسته قیچی: قیچی باید به‌راحتی در دست شما قرار گیرد و کارایی لازم را بدون ایجاد ناراحتی برای دست‌هایتان داشته باشد.
  • ارگونومیک بودن قیچی: قیچی‌ای که انتخاب می‌کنید باید ارگونومیک باشد و دست شما را اذیت نکند.
  • توجه به وزن قیچی: جنس تیغه و دسته بر وزن کلی محصول تأثیرگذارند. هرچه وزن قیچی بیشتر باشد، کار با آن سخت‌تر می‌شود و احتمال خستگی و درد در مچ دست افزایش می‌یابد.
  • قیمت قیچی: تمام مواردی که در این بخش ذکر شد، از جمله عوامل مؤثر در تعیین قیمت قیچی باغبانی هستند. شما به‌عنوان خریدار باید با توجه به نیاز و زمینه کاری خود، قیچی‌ای با کیفیت و مناسب را بخرید.

اگر می‌خواهید درباره خرید قیچی باغبانی اطلاعات بیشتری داشته باشید می‌توانید مقاله راهنمای خرید قیچی باغبانی را مطالعه کنید.

هرس درختان یکی از کارهای مهم در کشاورزی است که برای رشد بهتر و سلامت درختان اساسی است. ابزارهای باغبانی مختلفی مانند قیچی‌ها برای انجام این کار وجود دارند. هر نوع قیچی برای شاخه‌ها و گیاهان خاصی مناسب است. در این مقاله با انواع قیچی‌های باغبانی آشنا شدیم. هنگام انتخاب قیچی باید انواع مختلف آن‌ها را بشناسید و فاکتورهایی مانند نوع کاربری، جنس دسته و تیغه، ارگونومیک بودن و … را در نظر بگیرید تا بهترین قیچی باغبانی را انتخاب کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x