مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

سنگ فرز و مینی فرز به‌عنوان «ابزار‌های برش و سایش» جزء محبوب‌ترین وسایل در بازار هستند. جنس ماده‌ای که این ابزار‌ها قادر به برش یا سایش آن هستند، با توجه به نوع صفحه و تجهیزات مورد استفاده فرق می‌کند.

این ابزار‌ها قابل استفاده روی موادی چون فلز، مصالح ساختمانی، چوب و پلاستیک هستند. در این مقاله قصد داریم تفاوت مینی فرز با فرز را از جهات مختلف بررسی کنیم. اگر قصد خرید یکی از این دو دستگاه را دارید و هنوز تصمیم قطعی نگرفتید، این مقاله را از دست ندهید.

۵ تفاوت مینی فرز با فرز

در زبان انگلیسی از اصطلاح “Angle Grinder” برای سنگ فرز و از “Mini Angle Grinder” برای مینی فرز استفاده می‌شود. در ایران این ابزارها با عناوینی مانند مینی سنگ، فرز، سنگ جت، کف ساب و مینی فرز شناخته می‌شود. درباره هر یک از دو ابزار، اطلاعات کامل‌تر و تخصصی‌تر را می‌توانید در مقالات زیر بخوانید:

👈 سنگ فرز چیست؟

👈 مینی فرز چیست؟

سنگ فرز و مینی فرز از از لحاظ ظاهر شباهت‌های فراوانی دارند؛ اما تفاوت‌ها از ابعاد آن‌ها آغاز می‌شود. سؤالی که برای افراد زیادی به وجود می‌آید، این است که «برای چه هدفی باید از سنگ فرز و برای چه کاری باید از مینی فرز استفاده کرد؟!» و ما اینجا هستیم تا با بررسی تفاوت مینی فرز با فرز به این سؤال جواب دهیم. ابتدا به جدول زیر نگاهی بیندازید.

ویژگیمینی فرزفرز
ظاهرکوچک و قابل حمل است.اندازه و حجم آن بزرگ‌تر است.
قطر صفحهکم تر از 4 اینچ (10 سانتی‌متر) است.بین 4 تا 12 اینچ (10 تا 30 سانتی‌متر) است.
وزن دستگاهسبک و قابل حمل است.سنگین‌تر است.
نوع کاربریبرای پروژه‌های کوچک و دقیق خانگی مناسب است.برای کارهای صنعتی و ساختمانی انتخاب می شود.
قیمتمعمولاً ارزان‌تر است.ممکن است گران‌تر باشد.

در ادامه به تفصیل این 5 تفاوت مینی فرز با فرز را بررسی خواهیم کرد.

1. مقایسه ظاهر فرز و مینی فرز

فرز و مینی فرز ابزار‌های قدرتی برای انجام کار‌های مختلف به وسیله یک دسته چرخان هستند. فرز یک دستگاه بزرگ و قدرتمند است که برای انجام کار‌های سنگین و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظاهر آن بزرگ و حجیم بوده و قسمت اصلی آن یک دسته چرخان بزرگ دارد که می‌تواند قطر‌های مختلفی داشته باشد. این دستگاه به‌عنوان یک ابزار صنعتی و ساختمانی شناخته می‌شود.

مقایسه ظاهری فرز با مینی فرز
تفاوت ظاهری فرز با مینی فرز

از سوی دیگر، مینی فرز یک نسخه کوچک‌تر از فرز است که به‌عنوان یک ابزار خانگی معرفی می‌شود. ظاهر مینی فرز کوچک‌تر و زیباتر بوده و به‌راحتی قابل حمل است. دسته چرخان آن، اندازه کم‌تری دارد. این فرز برای پروژه‌های کوچک و دقیق خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌دلیل اندازه کم‌تر و قابلیت حمل آسان، محبوبیت بیشتری در بین کاربران خانگی دارد.

به‌طورکلی، انتخاب بین فرز و مینی فرز تا حد زیادی به نیاز کاربر بستگی دارد.

2. تفاوت مینی فرز با فرز از لحاظ وزن دستگاه

وزن دستگاه فرز در مقایسه با مینی فرز به شدت بالا است. این تفاوت در وزن، ناشی از ابعاد بزرگ‌تر بدنه و وزن بیشتر اجزای داخلی مانند موتور دستگاه است. معمولاً وزن مینی فرز به حدی است که امکان استفاده با یک دست را برای کاربر فراهم می‌کند. ابعاد کوچک این دستگاه، اجازه کار در فضا‌های محدود و بسته را به شما می‌دهد.

وزن فرز به مراتب بیشتر از مینی فرز است؛ به همین دلیل باید از دسته جانبی کمک گرفت و کار‌ها را با استفاده از هر دو دست انجام داد. استفاده از سنگ‌زنی در فضا‌های کوچک و محدود چالش‌برانگیزتر است. برای انجام وظایفی که در ارتفاع بالا هستند، ترجیحا به جای فرز از مینی فرز استفاده کنید.

3. مقایسه قیمت فرز و مینی فرز

قیمت مینی فرز و فرز متفاوت است و بستگی به اندازه، قدرت و ویژگی‌های فنی دستگاه دارد. مینی فرز‌ها معمولاً ارزان‌تر هستند، زیرا برای پروژه‌های خانگی و کاربرد‌های کوچک طراحی شدند. این دستگاه‌ها از لحاظ قدرت و ابعاد کوچک‌تر هستند. این امر باعث کاهش قیمت آن‌ها می‌شود.

در مقابل، فرز‌ها که برای کاربرد‌های صنعتی و حرفه‌ای به‌کار ‌می‌روند، قدرتمندتر و بزرگ‌تر هستند؛ زیرا آن‌ها با مواد سنگین سر و کار دارند به همین علت قیمت آن‌ها بالاتر می‌رود.

البته توجه به برند، مشخصات فنی و امکانات اضافی هر دستگاه بر تفاوت مینی فرز با فرز از لحاظ قیمت، تأثیر می‌گذارد. برند‌های معروف با امکانات بیشتر و کیفیت بالاتر معمولاً قیمت‌های بالاتری دارند. شما باید در انتخاب بین فرز و مینی فرز، معیار‌هایی مانند نیاز‌های کاری و بودجه شخصی خود را در اولویت قرار دهید.

اگر قصد خرید فرز یا مینی فرز را دارید و می‌خواهید انواع مدل‌ها، برندها و مشخصات فنی هر کدام را بررسی و مقایسه کنید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق لینک‌های زیر وارد فروشگاه ابزار رضا شوید:

👈 لیست قیمت سنگ فرز به تاریخ امروز

👈 لیست قیمت مینی فرز به تاریخ امروز

4. مقایسه قطر صفحه سنگ فرز و مینی فرز

در مینی فرز، دور چرخش دستگاه با واحد RPM (دور در دقیقه) بین ۹۳۰۰ و ۱۱۰۰۰ متغیر است. در مدل‌هایی با سرعت ۱۱۰۰ دور در دقیقه، حداکثر قطر صفحه سنگ بین ۱۱۵ تا ۱۲۵ میلی‌متر است. همچنین در مدل‌هایی با سرعت ۹۳۰۰ دور در دقیقه، قطر صفحه سنگ به ۱۵۰ میلی‌متری می‌رسد.

باید توجه داشت که این دو پارامتر یعنی سرعت چرخش و قطر صفحه سنگ فرز به‌صورت مستقیم به یکدیگر وابسته هستند؛ به این معنا که با افزایش قطر صفحه، سرعت چرخش کاهش می‌یابد و بالعکس.

مقایسه قطر صفحه سنگ مینی فرز با فرز
تفاوت مینی فرز با فرز از نظر قطر صفحه سنگ

سنگ فرز‌ها از نظر سرعت چرخش به دو دسته تقسیم می‌شوند که دارای ۶۵۰۰ و ۸۵۰۰ دور در دقیقه هستند. این فرزها در بازار به‌عنوان فرز سنگبری و فرز آهنگری شناخته می‌شوند. در مدل‌هایی با سرعت ۶۵۰۰ دور در دقیقه، قطر صفحه معمولاً ۲۳۰ میلی‌متر است و در مدل‌هایی با سرعت ۸۵۰۰ دور، صفحه قطر ۱۸۰ میلی‌متر دارد.

هنگام استفاده از سنگ فرز یا مینی فرز، بسیار مهم است که از صفحه سنگ‌های مناسب با سرعت‌های پایین استفاده کنید و هرگز در فرزهای دور بالا از صفحه‌هایی که برای سرعت‌های پایین مناسب نیستند، استفاده نکنید. این اقدام ممکن است منجر به ترکیدن صفحه برش سنگ و بروز خطرات جدی شود. همچنین استفاده از صفحه‌های دور بالا در سرعت‌های پایین، کارایی دستگاه را کاهش می‌دهد.

👈 پیشنهاد ابزار رضا: خرید اینترنتی و مقایسه قیمت انواع صفحه سنگ برش (با 30 روز ضمانت بازگشت وجه)

5. مقایسه نوع کاربری فرز و مینی فرز

تا اینجا تفاوت مینی فرز با فرز را در ویژگی‌هایی چون قطر صفحه، وزن دستگاه و توان آن شناختید. این اختلافات باعث شده که به‌طورکلی علاوه بر موارد عمومی، نوع کاربری این ابزارآلات از یکدیگر جدا شوند.

مینی فرز برای مصارف عمومی و کار در فضا‌های بسته با ارتفاع مناسب توصیه می‌شود. این دستگاه با توان کم‌تر خود، به‌خوبی در محیط‌های محدود عمل می‌کند و به راحتی وظایف مختلف را انجام می‌دهد.

در مقابل، سنگ فرز بیشتر مخصوص کار‌های صنعتی است و برای کاربرد‌های سنگین و مرتبط با صنعت توصیه می‌شود. این ابزار در شرایطی به‌کار می‌رود که برای برش و سایش مواد با درجه سختی بالا، توان و قدرت بیشتری لازم است.

مقایسه مینی فرز با فرز از لحاظ مزایایی که دارند

مزایای اصلی مینی فرز ناشی از «وزن سبک و ابعاد کوچک آن» است. برخی از وظایف به‌دلیل محدودیت دسترسی یا دشواری کار با دو دسته قابل انجام نیستند؛ در چنین شرایطی وزن سبک و اندازه کوچک دستگاه اهمیت پیدا می‌کند؛ به عنوان مثال زمانی که قصد انجام کاری را روی دیوار یا سقف دارید، این خصوصیت اهمیت پیدا می‌کند.
مینی فرز این امکان را به شما می‌دهد تا در چنین شرایطی، عملیات برش یا سایش را با یک دست انجام دهید. از سوی دیگر، وزن سبک مینی فرز باعث می‌شود که جابه‌جایی آن در محیط کار به‌سادگی امکان‌پذیر باشد.

مزایای استفاده از سنگ فرز اغلب به توان و قدرت بالای آن بر می‌گردد. وقتی نیاز به برش موادی با درجه سختی بالا مانند مصالح ساختمانی یا فلز باشد، توانایی این دستگاه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. سنگ فرز از صفحات بسیار بزرگ‌تری استفاده می‌کند که باعث افزایش سرعت و توان برش می‌شود. به‌عبارت‌دیگر سنگ فرز برای کاربرد‌های صنعتی و حرفه‌ای بهترین گزینه است.

کلام آخر

در این مقاله درباره تفاوت مینی فرز با فرز صحبت کردیم. توضیحات ما نشان داد که این دو ابزار با کاربرد‌ها و ویژگی‌های خاص خود، در صنایع مختلف به کار ‌می‌روند.

فرز‌ها با ابعاد بزرگ‌تر و قدرتمندتر برای پروژه‌های صنعتی و مینی فرز‌های کوچک برای کاربرد‌های خانگی و پروژه‌های کوچک مناسب هستند. این تفاوت‌ها نقش مهمی در انتخاب مناسب‌ترین ابزار دارند. اگر در انتخاب این دو ابزار شک دارید؛ پس یک بار دیگر با دقت این مقاله را مطالعه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x