مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

تفاوت دریل چکشی و بتن کن چیست؟ از دریل چکشی و دریل بتن کن، هر دو برای سوراخ کاری سطوح سخت و محکم استفاده می‌شود؛ اما این دو ابزار تفاوت‌هایی از نظر سایز، قدرت، قیمت و کارآیی با هم دارند.

تفاوت دریل چکشی و دریل بتن کن، نحوه کارکرد و استفاده از این دو ابزار را متمایز می‌کند. در این مقاله از ابزار رضا قصد داریم شما را با تفاوت‌های دریل بتن کن و دریل چکشی آشنا کنیم.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن چیست؟

برای درک بهتر تفاوت این دو ابزار سوراخ‌کاری، به طور خلاصه آن‌ها را در جدول زیر مقایسه کرده‌ایم:

پارامترهادریل چکشیدریل بتن کن
انواعگریسی و روغنیچهار شیار، پنج شیار، ستاره‌ای
اندازه و سایزکوچک‌تر از بتن کنبزرگ‌تر از دریل چکشی
قابلیت جابه‌جایی و حملسختآسان
تجهیزات جانبیتجهیزات جانبی محدودتجهیزات جانبی زیاد و متنوع
قدرتکم‌تر از بتن کنبیشتر از دریل چکشی
قیمتکم و به صرفهگران
کارآییاثربخشی کم‌تری دارد.اثربخشی بالایی دارد.
قابلیت ضد لرزشیا سیستم ضد ارزش ندارد یا این قابلیت محسوس نیست.از سیستم ضد لرزش قوی برخوردار است.

در ادامه در رابطه با هر یک از تفاوت‌های دریل بتن کن و دریل چکشی، بیشتر توضیح می‌دهیم.

مقایسه دریل چکشی و بتن کن بر اساس 8 پارامتر مهم

به‌طورکلی دریل چکشی دارای موتوری قوی، دسته نگهدارنده، بالشتک، سه نظام و آرمیچر است و عمل سوراخ کاری را از طریق ضربات چکشی که وارد می‌کند، انجام می‌دهد.

دریل بتن کن که از آن برای تخریب سطوح بتنی و آرمه استفاده می‌شود، از نیروی تخریب بالایی بهره‌مند است. در این دریل، یک پیستون روی یک سیلندر تعبیه شده است و با حرکت آن به سمت جلو، فشار هوا تولید می‌کند و مکانیزم چکشی دریل را فعال می‌کند.

همان‌طور که گفته شد، این دو نوع دریل از لحاظ قدرت، کارآیی، قیمت و… تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به‌طور کامل توضیح داده‌ایم.

مقایسه دریل چکشی و بتن کن از لحاظ تنوع مدل‌ها

دریل‌های چکشی در دو نوع روغنی و گریسی در بازار وجود دارند. تفاوت این دو مدل دریل‌ها، در قدرت و استهلاک آن‌ها است. دریل چکشی مدل روغنی با داشتن قدرت تخریب بالا از استهلاک پایینی نیز برخوردار است؛ به همین دلیل نسبت به نوعی گریسی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

👈 اگر قصد خرید دریل چکشی در انواع مدل‌های باکیفیت و قیمت مناسب را دارید، برای مشاهده مشخصات خرید و قیمت دریل چکشی اینجا کلیک کنید.

دریل‌های بتن کن از نظر سیستم کارکرد به انواع مختلف بتن کن ستاره‌ای، چهار شیار و پنج شیار طبقه‌بندی می‌شوند. بتن کن چهار شیار از قلم ظریف‌تری بهره‌مند است و همین امر موجب وزن سبک آن شده که قابلیت جابه‌جایی آن را برای استفاده کنندگان راحت‌تر می‌کند. البته بتن کن چهارشیار در مقایسه با بتن کن پنج شیار به خاطر قلمی که دارد، قادر به ایجاد تخریب‌های شدید و ضربات محکم در حین حفاری نیست.

👈 برای خرید دریل بتن کن و مشاهده لیست قیمت انواع بتن کن‌ها، کلیک کنید.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس اندازه چیست؟

سایز و اندازه از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های دریل چکشی و بتن کن می‌باشد. به‌طورکلی دریل‌های چکشی در مقایسه با دریل‌های بتن کن، سایز و اندازه کوچک‌تری دارند؛ البته نوع خاصی از دریل‌های چکشی تخریب نیز وجود دارد که اندازه بسیار بزرگی دارند و برای کندن یا سوراخ کاری بتن‌های سفت و سخت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اندازه دریل بتن کن از دریل چکشی بزرگ‌تر است.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس قابلیت حمل چیست؟

 دریل‌های چکشی در مقایسه با دریل‌های بتن کن، به دلیل موتور سنگینی که دارند، وزن بالاتری دارند؛ البته باید این نکته را هم بدانید که هر چقدر وزن یک دریل کم‌تر باشد، علاوه بر قابلیت جابه‌جایی، در هنگام کار با آن تسلط بیشتری دارید و کار دریل کردن را تمیزتر و با دقت بهتری انجام خواهید داد.

مقایسه دریل چکشی و دریل بتن کن بر اساس تجهیزات جانبی

دریل بتن کن برای کارهای عمرانی بزرگ و دریل کردن بتن استفاده می‌شود؛ بنابراین دارای تجهیزات مختلفی از جمله انواع مته با قطرهای گوناگون و چاک مته پیشرفته است؛ درحالی‌که دریل چکشی تجهیزات جانبی کم‌تری دارد.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس قدرت

اصلی‌ترین تفاوت دریل چکشی و بتن‌کن در قدرت آن‌ها می‌باشد. در مقایسه قدرت بین این دو دریل باید گفت که دریل بتن کن از قدرت بیشتری برخوردار است.

اگر با این دو دریل کار کرده باشید، تفاوت در قدرت دریل کردن و سوراخ کاری این دو ابزار را به راحتی می‌توانید تشخیص دهید. به همین دلیل است که از دریل بتن کن که از نام آن نیز مشخص است، برای سطوح سخت بتنی و تخریب کاری‌های ساختمانی استفاده می‌شود.
همچنین برای پروژه‌های ساخت و ساز که به حفاری و شکستن سطوح بتنی برای قرار دادن تأسیسات نیاز است، باید از دریل بتن کن استفاده کنید.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس قیمت

دریل‌های چکشی در مقایسه با دریل‌های بتن کن، از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. این موضوع به دلیل بهره‌مندی از قابلیت‌ها و تجهیزات جانبی کم‌تر و همچنین قدرت تخریب کم‌تر دریل‌های چکشی است. البته این مسئله به مدل و برند این نوع دریل‌ها نیز بستگی دارد.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس کارآیی

برای این که بتوانید تفاوت دریل چکشی و بتن کن را از نظر اثربخشی و کارآیی بهتر درک کنید، باید با واحد اندازه‌گیری قدرت تخریب و مقادیر فنی این حوزه آشنا شوید.

با توجه به نیروی ضربه در ژول می‌توان قدرت این دو ابزار را با یکدیگر مقایسه کرد؛ به عنوان مثال نیروی تخریبی که برای بتن کن مورد استفاده قرار می‌گیرد، ۱۵ ژول است؛ درحالی‌که دریل‌های چکشی ساده قدرت تخریب خیلی کم‌تری دارند. همین تفاوت در اثربخشی می‌تواند کارهای متفاوت را مشخص کند.

مقایسه کارآیی و عملکرد دریل چکشی و دریل بتن کن

به عنوان مثال اگر هدف شما بیشتر سوراخ‌کاری سطوح سفت و سخت مثل کاشی، سرامیک، گچ، چوب و فلزات سخت است، پس دریل چکشی با قدرت‌های مختلف می‌تواند برای‌تان مناسب باشد. درحالی‌که اگر برای تخریب سطوح بتنی و آرمه به یک دریل نیاز دارید، پس پیشنهاد ما به شما این است که از دریل بتن کن که قدرت بیشتری دارد، استفاده کنید.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس میزان لرزش

دریل‌های بتن کن بیشتر برای سوراخ‌کاری‌های بتنی استفاده می‌شوند؛ بنابراین در آن‌ها سیستم ضد لرزش AVS طراحی شده است که می‌تواند تا حد قابل ملاحظه‌ای از ایجاد لرزش در هنگام کار با این دریل جلوگیری کند.
البته ممکن است که برخی از برندهای دریل چکشی نیز قابلیت ضد لرزش را داشته باشند، اما این ویژگی در آن‌ها آن‌قدر بارز نیست.

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم به‌طور کامل شما را با تفاوت دریل چکشی و بتن کن آشنا کنیم تا بتوانید باتوجه‌به عملیات دریل کاری که قصد انجام آن را دارید، مناسب‌ترین نوع ابزار سوراخ‌کاری را انتخاب نمایید.

از جمله مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین دریل چکشی و دریل بتن کن وجود دارد می‌توان به تفاوت در قیمت، کارآیی، قدرت، اندازه، اثربخشی، قابلیت‌های مختلف و تجهیزات جانبی این ابزارهای سوراخ‌کاری اشاره کرد.

چنان‌چه بعد از خواندن این مقاله، نکته یا ابهامی برای‌تان پیش آمد، می‌توانید به فروشگاه ابزار رضا مراجعه کنید؛ سپس با مشاهده انواع محصولات و قیمت‌های محصولات مختلف، در صورت نیاز از راهنمایی‌ها و نظرات کارشناسان مجرب مجموعه ما بهره‌مند شوید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x