مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

از دریل چکشی و دریل بتن کن، هر دو برای سوراخ‌کاری سطوح سخت و محکم استفاده می‌شود؛ اما این دو ابزار تفاوت‌هایی از نظر سایز، قدرت، قیمت و کارایی با هم دارند. تفاوت دریل چکشی و بتن کن نحوه کارکرد و استفاده از این دو ابزار را متمایز می‌کند. در این مقاله از ابزار رضا قصد داریم تا به بیان تفاوت‌های دریل بتن کن و دریل چکشی بپردازیم.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن چیست؟

برای درک بهتر تفاوت این دو ابزار سوراخ‌کاری، به طور خلاصه آن‌ها را در جدول زیر مقایسه کرده‌ایم:

پارامترهادریل چکشیدریل بتن کن
انواعگریسی و روغنیچهار شیار، پنج شیار، ستاره‌ای
اندازه و سایزکوچک‌تر از بتن کنبزرگ‌تر از دریل چکشی
قابلیت جابه‌جایی و حملسختآسان
تجهیزات جانبیتجهیزات جانبی محدودتجهیزات جانبی زیاد و متنوع
قدرتکم‌تر از بتن کنبیشتر از دریل چکشی
قیمتکم و به صرفهگران
کاراییاثربخشی کم‌تری دارداثربخشی بالایی دارد
قابلیت ضد لرزشیا سیستم ضد ارزش ندارد یا این قابلیت محسوس نیستاز سیستم ضد لرزش قوی برخوردار است

معرفی دریل چکشی و بتن کن

بررسی دریل چکشی و بتن کن و ویژگی و کاربرد هرکدام

پیش از آنکه پیرامون تفاوت دریل چکشی و بتن کن صحبت کنیم.‌ لازم است یک تعریف کلی از این ابزارهای سوراخ‌کاری ارائه دهیم. دریل چکشی دارای موتوری قوی، دسته نگهدارنده، بالشتک، سه نظام و آرمیچر است و عمل سوراخ‌کاری را از طریق ضربات چکشی که وارد می‌کند، انجام می‌دهد.

دریل بتن کن که از آن برای تخریب سطوح بتنی و آرمه استفاده می‌شود، از نیروی تخریب بالایی بهره‌مند است. در این دریل، یک پیستون روی یک سیلندر تعبیه شده است و با حرکت آن به سمت جلو، فشار هوا تولید می‌کند و مکانیزم چکشی دریل را فعال می‌کند.

مقایسه دریل چکشی و بتن کن بر اساس 8 پارامتر مهم

مقایسه انواع دریل چکشی و بتن کن

دریل‌های چکشی در دو نوع روغنی و گریسی در بازار وجود دارند. تفاوت این دو مدل دریل‌ها، در قدرت و استهلاک آن‌ها است. به گونه‌ای که مدل‌های روغنی، با داشتن قدرت تخریب بالا از استهلاک پایینی نیز برخوردار هستند؛ به همین دلیل نسبت به نوعی گریسی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقابل دریل‌های بتن کن از نظر سیستم کارکرد به انواع مختلف بتن کن ستاره‌ای، چهارشیار و پنج شیار طبقه‌بندی می‌شوند. بتن کن چهارشیار از قلم ظریف‌تری بهره‌مند است و همین امر، موجب وزن سبک آن شده که قابلیت جابجایی آن را برای استفاده کنندگان راحت‌تر می‌کند. البته بتن کن چهارشیار در مقایسه با بتن کن پنج شیار به خاطر قلمی که دارد قادر به ایجاد تخریب‌های شدید و ضربات محکم در حین حفاری نیست.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس اندازه چیست؟

سایز و اندازه از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های دریل چکشی و بتن کن است. زمانی که قصد خرید این ابزارها را دارید، باید به کاربرد آن نیز توجه کنید. به طور کلی دریل‌های چکشی در مقایسه با دریل‌های بتن کن، سایز و اندازه کوچک‌تری دارند. البته نوع خاصی از دریل‌های چکشی تخریب نیز وجود دارد که اندازه بسیار بزرگی دارند و برای کندن یا سوراخ‌کاری بتن‌های سفت و سخت، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس قابلیت حمل چیست؟

 دریل‌های چکشی در مقایسه با دریل‌های بتن کن، به دلیل موتور سنگینی که دارند، وزن بالاتری دارند. یکی از تفاوت‌های دریل چکشی و بتن کن قابلیت حمل و جابجایی آن است. البته باید این نکته را هم بدانید که هر چقدر وزن یک دریل کمتر باشد، علاوه بر قابلیت جابجایی، در هنگام کار با آن تسلط بیشتری دارید و کار دریل کردن را تمیزتر و با دقت بهتری انجام خواهید داد.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس تجهیزات چیست؟

دریل بتن کن برای کارهای عمرانی بزرگ و دریل کردن بتن استفاده می‌شود؛ بنابراین دارای تجهیزات مختلفی از جمله انواع مته با قطرهای گوناگون و چاک مته پیشرفته است. در حالی‌که دریل چکشی تجهیزات جانبی کمتری دارد.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس قدرت چیست؟

قدرت جزو اصلی‌ترین تفاوت دریل چکشی و بتن‌کن محسوب می‌شود. در مقایسه با تفاوت قدرت بین این دو دریل باید گفت که دریل بتن کن از قدرت بیشتری برخوردار است. اگر با این دو دریل کار کرده باشید، تفاوت در قدرت دریل کردن و سوراخ‌کاری این دو ابزار را به راحتی می‌توانید تشخیص دهید. به همین دلیل است که از دریل بتن کن که از نام آن نیز مشخص است، برای سطوح سخت بتنی و تخریب کاری‌های ساختمانی استفاده می‌شود. همچنین برای پروژه‌های ساخت و ساز که به حفاری و شکستن سطوح بتنی برای قرار دادن تأسیسات نیاز است، باید از دریل بتن کن استفاده کنید.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس قیمت چیست؟

دریل‌های چکشی در مقایسه با دریل‌های بتن کن، از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. این موضوع به دلیل بهره‌مندی از قابلیت‌ها و تجهیزات جانبی کمتر و همچنین قدرت تخریب کمتر دریل‌های چکشی است. البته این مسئله به مدل و برند این نوع دریل‌ها نیز بستگی دارد.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس کارایی چیست؟

برای اینکه بتوانید تفاوت دریل چکشی و بتن کن از نظر اثربخشی و کارایی را بهتر درک کنید، باید با واحد اندازه‌گیری قدرت تخریب و مقادیر فنی این حوزه آشنا شوید. با توجه به نیروی ضربه در ژول می‌توان قدرت این دو ابزار را با یکدیگر مقایسه کرد؛ به عنوان مثال نیروی تخریبی که برای بتن کن مورد استفاده قرار می‌گیرد ۱۵ ژول است، در حالی که دریل‌های چکشی ساده قدرت تخریب خیلی کمتری دارند. همین تفاوت در اثربخشی می‌تواند کارهای متفاوت را مشخص کند.

به عنوان مثال اگر هدف شما بیشتر سوراخ‌کاری سطوح سفت و سخت مثل کاشی، سرامیک، گچ، چوب و فلزات سخت است، پس دریل چکشی با قدرت‌های مختلف می‌تواند برایتان مناسب باشد. در حالی که اگر برای تخریب سطوح بتنی و آرمه به یک دریل دارید، پس پیشنهاد ما به شما این است که از دریل بتن کن که قدرت بیشتری دارد، استفاده کنید.

تفاوت دریل چکشی و بتن کن بر اساس میزان لرزش چیست؟

دریل‌های بتن کن بیشتر برای سوراخ‌کاری‌های بتنی استفاده می‌شوند؛ بنابراین در آن‌ها سیستم ضد لرزش AVS طراحی شده است که می‌تواند تا حد قابل ملاحظه‌ای از ایجاد لرزش در هنگام کار با این دریل جلوگیری کند. البته ممکن است که برخی از برندهای دریل چکشی نیز قابلیت ضد لرزش را داشته باشند، اما این ویژگی در آن‌ها آن‌قدر بارز نیست. این ویژگی در آن‌ها آن‌قدر بارز نیست و از شدت کمتری می‌توانند مانع در حین دریل کردن شوند.

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم به طور کامل شما را با تفاوت دریل چکشی و بتن کن آشنا کنیم تا بتوانید با توجه به عملیات دریل کاری که قصد انجام آن را دارید، مناسب‌ترین نوع ابزار سوراخ‌کاری را انتخاب نمایید. از جمله مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین دریل چکشی و دریل بتن کن وجود دارد می‌توان به تفاوت در قیمت، کارایی، قدرت، اندازه، اثربخشی، قابلیت‌های مختلف و تجهیزات جانبی این ابزارهای سوراخ‌کاری اشاره کرد. چنانچه بعد از خواندن این مقاله، نکته ابهامی برایتان پیش آمد می‌توانید به سایت ما مراجعه کنید. سپس با مشاهده انواع محصولات و قیمت‌های این مجموعه در صورت نیاز از راهنمایی‌ها و نظرات کارشناسان مجرب مجموعه ما بهره‌مند شوید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x