مشــــاوره تلفنــی

با کارشناسان ابزار رضا

021-61664

چرا باید نحوه تست باتری دریل شارژی را بلد باشید؟ باتری‌های دریل‌های شارژی با توجه به نوع و کاربردی که دارند، می‌توانند به شارژ کردن این دستگاه‌ها کمک کنند؛ اما اگر باتری باکیفیت نباشد، ممکن است در طول زمان کارآیی‌اش کمتر شود و مشکلاتی مانند خالی شدن زودتر از موعد، عمر کمتر و تعداد دفعات شارژ کمتر را از خودش نشان دهد.

این مسائل ممکن است علاوه‌بر ناراحتی شما، هزینه‌های ناخواسته‌ای را به دنبال داشته باشد. پس راه‌حل چیست؟ شما می‌توانید قبل از بروز این مشکلات، نحوه تست باتری دریل شارژی را یاد بگیرید و از سلامت باتری دریل شارژی مطمئن شوید. در ادامه این مقاله راه انجام این کار را به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

نحوه تست باتری دریل شارژی

آموزش نحوه تست باتری دریل شارژی

نحوه تست عملکرد باتری دریل شارژی به نظر ممکن است راحت باشد؛ اما در واقعیت می‌تواند پیچیدگی‌های خاص خود را داشته باشد. اکثر مردم فقط با قرار دادن باتری درون دستگاه مورد نظر و استفاده از آن، فکر می‌کنند که به‌راحتی می‌توانند از وضعیت شارژ و سلامت باتری مطلع شوند؛ اما در عمل این روش همیشه کارآمد نیست.

در برخی از موارد، علائم ضعف باتری در دریل‌های شارژی قابل‌مشاهده نیست و به‌راحتی نمی‌توان به صحت و میزان شارژ باقی‌مانده پی برد. نحوه تست باتری دریل شارژی را می‌توان در 3 مرحله زیر بررسی کرد.

1. تست سقوط

برای اطمینان از وضعیت شارژ باتری‌های دریل شارژی می‌توانید با روش‌های ساده و موثری مانند تست سقوط، بدون نیاز به داشتن ولت‌متر یا مولتی‌متر این کار را انجام دهید. در روش تست سقوط باید باتری را به‌صورت عمودی و در فاصله کمی از سطح سخت قرار دهید؛ سپس آن را رها کنید. اگر باتری شارژ دارد، با شنیدن صدای متعارفی از آن و پرتاب نشدن پس از سقوط می‌فهمید که به‌خوبی شارژ شده است؛ اما اگر باتری تخلیه شده باشد، پس از برخورد با سطح سخت، پرتاب و واژگون می‌شود و این نشان می‌دهد که باتری خالی است.

توجه داشته باشید که این نحوه تست باتری دریل شارژی فقط برای باتری‌های قلیایی کاربرد دارد. باتری‌های لیتیومی نیاز به ولت‌متر یا دستگاه تست دارند. به علاوه، ترکیب شیمیایی در باتری‌های لیتیومی تغییر نمی‌کند و تست سقوط در شناسایی وضعیت آن‌ها کارایی ندارد؛ اما در مقابل، باتری‌های قلیایی در استفاده روزمره خانگی بسیار رایج‌تر هستند.

2. نحوه تست باتری دریل شارژی با ولت متر

برای اطمینان از دقت تست باتری‌های دریل شارژی می‌توانید از ولت متر و تستر باتری استفاده کنید. این ابزارها به شما کمک می‌کنند بفهمید آیا باتری‌های قابل شارژ شما هنوز شارژ دارند یا خیر. از میان ابزارهای موجود، مولتی‌متر بهترین گزینه برای تست باتری‌ دریل شارژی است.

مولتی متر، از روش های تست باتری دریل شارژی

با استفاده از مولتی‌متر می‌توانید باتری‌های مختلف از جمله AA و دیگر مدل‌ها را تست کنید. نتیجه نشان داده شده روی صفحه نمایش ولتاژ به شما می‌گوید که باتری هنوز کار می‌کند، ضعیف شده است یا نیاز به تعویض دارد. البته اگر همه افراد دسترسی به مولتی‌متر ندارند، روش‌های دیگری هم برای تست باتری‌های AA و AAA وجود دارد.

باتری‌های AA و AAA معمولاً ولتاژ 1.5 ولت دارند؛ در حالی که نسخه‌های قابل شارژ آن‌ها دارای 1.25 ولت هستند. اگر باتری معمولی ولتاژ کمتر از 1.3 ولت را نشان دهد، یعنی باتری به‌خوبی عمل نمی‌کند و باید تعویض شود. در ادامه نحوه تست باتری دریل شارژی در این حالت را به شما آموزش می‌دهیم:

  1. شارژ باتری: برای شارژ کامل باتری از یک شارژر مخصوص استفاده کرده و باتری را به آن وصل کنید. مطمئن شوید که باتری به مدت کافی شارژ شود (نشان‌گرهای باتری به معنای شارژ کامل هستند.).
  2. تست اولیه با تستر باتری: این تست میزان شارژ باتری را نشان می‌دهد؛ اما دقت 100% را ندارد. برای دقت بیشتر از ولت متر استفاده کنید.
  3. استفاده از ولت متر: ولت متر دقیق‌تر از تستر باتری عمل می‌کند. آن را به باتری وصل کرده و خوانش را بررسی کنید. این آزمایش را تکرار کنید تا مطمئن شوید.
  4. تخلیه باتری: باتری را در دریل شارژی قرار دهید تا تخلیه شود. زمان تخلیه بستگی به نوع دریل شارژی دارد.
  5. تست مجدد بعد از تخلیه: پس از تخلیه، باتری را مجدداً تست کنید. اگر همچنان به‌خوبی شارژ دهد، باتری سالم است؛ در غیر این صورت باید تعویض باتری دریل شارژی انجام شود. استفاده از شارژرهای پیشرفته مانند Varta LCD Smart Charger هم که دارای امکانات ایمنی و قابلیت تشخیص باتری معیوب است، در صورت نیاز توصیه می‌شود.
    ✅ پیشنهاد: برای آموزش نحوه تعویض باتری دریل شارژی، کلیک کنید.

3. قرار دادن باتری دریل شارژی در یک دستگاه دیگر

برای اطمینان از سلامت باتری‌هایتان می‌توانید از یک دستگاه استفاده کنید که بررسی کند آیا باتری‌ها توان تامین انرژی لازم برای دستگاه شما را دارند یا نه. با این روش می‌توانید به‌سادگی مشکلات باتری را تشخیص دهید؛ اما تعیین میزان شارژ با دقت انجام نمی‌شود. برخی از دریل‌های شارژی ممکن است با باتری ضعیف همچنان کار کنند؛ در نتیجه مشکلات باتری واضح نخواهند بود.

نحوه تست باتری دریل شارژی با این روش بسیار ساده است؛ کافیست باتری‌ها را در دستگاه قرار دهید و آن را روشن کنید. اگر دریل شارژی به‌درستی کار کرد، باتری‌ها را تا زمانی که نیاز به تعویض داشته باشند، می‌توانید استفاده کنید؛ در غیر این صورت باید باتری‌ها را فوراً تعویض کنید.

اگر مشکل ادامه داشت، ممکن است مشکل در دریل شارژی باشد نه در باتری‌ها. در این صورت باید تست باتری‌ها با یک دریل دیگر را امتحان کنید. به‌طورکلی این روش برای هر نوع باتری قابل انجام است و از آنجا که بسیار ساده است، برای همه قابل‌دسترسی‌ است.

از کجا بفهمیم باتری دریل شارژی تمام شده است؟

باتری‌های قابل شارژ به‌طور معمول پس از مدتی قابلیت شارژ دادنشان تمام می‌شود. روی بسته‌بندی هر باتری شارژی معمولا زمان مورد نیاز برای شارژ باتری‌های قلمی و نیم قلمی ذکر شده است. اگر چه این زمان می‌تواند بسته به نوع شارژر مورد استفاده متفاوت باشد؛ اما می‌توانید با استفاده از فرمول زیر این مدت زمان را محاسبه کنید:

برای محاسبه زمان شارژ «باتری با ظرفیت 2400 میلی آمپر با استفاده از یک شارژر با توان خروجی 350 میلی آمپر» ابتدا مقدار جریان باتری را بر توان خروجی شارژر تقسیم و نتیجه را در ولتاژ باتری ضرب می‌کنیم:

2400 ÷ 350= 6.8
6.8 × 1.2 = 8.2

بنابراین، زمان مورد نیاز برای شارژ باتری 8.2 ساعت است که معادل 8 ساعت و 12 دقیقه خواهد بود.

❓ سوال: در بین انواع باتری های دریل شارژی، کدام باتری بیشترین میزان شارژدهی را دارد؟
✅ جواب: باتری‌های AA تقریباً دو ساعت و نیم بیشتر از سایر باتری‌های پرقدرت‌، دوام می‌آورند. برای آشنایی بیشتر با انواع باتری دریل شارژی و مزایا و معایب هر کدام، روی لینک کلیک کنید.

باتری AA، بهترین باتری برای شارژدهی بیشتر دریل شارژی

کلام آخر

برای افرادی که از دستگاه‌های الکتریکی با باتری، مانند دریل شارژی استفاده می‌کنند، ضروری است که نحوه تست باتری دریل شارژی را یاد داشته باشند. استفاده از ابزارهایی مانند ولت‌متر، تست سقوط و یا انجام آزمون‌های دیگر به شما کمک می‌کند تا باتری‌های ناسالم را از باتری‌های سالم جدا کنید و عملکرد دستگاه‌تان را ارتقا دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x